سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  جمعه 15 آذر 1398  ::  10:32   

تعیین دو نماینده کُرد در کمیسیون عالی انتخابات عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان- مجلس عراق در روند تغییر و اصلاح قانون کمیسیون عالی انتخابات کشور، سهم کردها در این کمیسیون را دو نماینده تعیین کرد.
 

به گزارش کردپرس به نقل از سایت خبری- تحلیلی شارپرس، مجلس عراق در نشست شب گذشته خود اقدام به اصلاح قانون مربوط به کمیسیون عالی انتخابات کشور کرده و در این راستا برخی موارد در این قانون تغییر داده شد.
بر اساس تغییرات اعمال شده در این قانون، اعضای کنونی شورای کمیسیاران کمیسیون مستقل انتخابات بازنشسته شده و مدیران کل کمیسیون نیز به دیگر نهادهای دولت عراق انتقال داده می شوند.
بنا به قانون اصلاح شده کمیسیون عالی انتخابات عراق، شورای کمیسیاران از 7 قاضی از جمله دو قاضی کُرد و دو نماینده از شورای کشور به عنوان یک نهاد مستقل فعال در زمینه قضاوت اداری، تدوین قوانین دولت و مشاوره حقوقی تشکیل می شود.
در اصلاح قانون مذکور آمده که قضات کُرد عضو شورای کمیسیاران کمیسیون مستقل انتخابات را شورای قضایی اقلیم کردستان معرفی می کند در حالی که قضات دیگر از طریق قرعه کشی انتخاب می شوند.
همچنین تمامی کارمندان کمیسیون در سمت های خود باقی مانده و تغییرات فقط شامل مسئولین رده بالا و مدیران کل خواهد بود.
بهار محمود، نماینده جنبش تغییر در مجلس عراق نیز اعلام کرد که بر اساس قانون اصلاح شده اعضای شورای کمیسیاران انتخابات عراق از طریق قرعه کشی انتخاب شده و اعضای کنونی که به گفته وی موجب تقلب در انتخابات اخیر عراق شده اند، اخراج می شوند.