سرویس ایران
آخرین خبرهای ایران
انتشار:  جمعه 15 آذر 1398  ::  18:17   

وزیر کشور: بیش از ۸۰ درصد اعضای هیات‌های اجرایی انتخاب شدند

سرویس ایران- وزیر کشور از انتخاب ۸۰ درصد اعضای هیات‌های اجرایی خبرداد و گفت: این افراد به تایید شورای نگهبان رسیده‌اند و از فردا کار خود را شروع می‌کنند.

به گزارش کُرد پرس، «عبدالرضا رحمانی فضلی» روز جمعه در حاشیه بازدید از روند ثبت نام داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران گفت: امشب آخرین فرصت برای تعیین همه اعضای هیات‌های اجرایی است و فردا صبح همه هیات‌های اجرایی کار خود را آغاز می‌کنند.

وزیر کشور اضافه کرد: طبق گزارش ارائه شده حدود ۹ هزار و ۱۶۲ نفر تاکنون ثبت نام کرده اند که ۹۸۶ نفر زن و هشت هزار و ۱۷۶ نفر مرد هستند.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: تعداد ثبت نامی‌ها نسبت به پنج روز نخست دور قبل(در سال ۹۴) حدود ۲۰ درصد افزایش یافته است.

به گفته وزیر کشور ۱۹ نفر هم امروز برای داوطلبی نمایندگی مجلس خبرگان ثبت نام کردند.

رحمانی فضلی همچنین گفت: تا پایان وقت اداری فردا فرصت ثبت نام برای داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی است و تاکید می کنم کسانی که هم از نظر علمی و هم توانمندی، خود را در تراز مجلس شورای اسلامی و مردم ایران می‌بینند و مطمئن هستند که می‌توانند در ‌جایگاه قانونگذاری و نظارت به کشور خود خدمت کنند حتما دریغ نکنند و خود را در معرض انتخاب مردم قرار دهند.

وی ادامه داد: این، مسابقه در خیرات است و امیدواریم خداوند به همه ما توفیق دهد بتوانیم برای انقلاب، اسلام، ایران و مردم عزیز مثمرثمر باشیم.

وزیر کشور در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا در بررسی احراز صلاحیت داوطلبان مجلس شورای اسلامی تفکیکی بین افرادی که رد صلاحیت می‌شوند و افرادی که عدم احراز دارند، خواهید داشت، گفت: تلاش ما این است. با شورای نگهبان صحبت کردیم و به توافق رسیدیم که حدالامکان همه افراد باید در تعیین صلاحیت‌ها مورد بررسی قرار بگیرند و مطابق مر قانون و متناسب با مدارک و مستندات چهار نهاد اصلی کار را پیش ببرند.

وی افزود: به هرحال عدم احراز در ذهن مردم و در داوری افکارعمومی شاید نتواند چندان اقناع کننده باشد و ما هم به این توافق با شورای نگهبان رسیدیم. شورای نگهبان هم به دنبال فرصتی است که کارگروه‌های رسیدگی را بیشتر کند.

رحمانی فضلی ادامه داد: در هیات‌های اجرایی هم این موضوع صدق می‌کند یعنی ما هم در هیات‌های اجرایی باید کاری کنیم که همه مدارک و مستندات حتما دیده شود تا حقی ضایع نشود.

وزیر کشور درباره احتمال تمدید برای ثبت نام، تصریح کرد: فکر نمی‌کنم این اتفاق بیفتد. همه آنانی که علاقه دارند این هفت روز فرصت به اندازه کافی بود. افراد علاقه مند امروز و فردا ثبت نام کنند

وی خاطرنشان کرد: در یکی از استان ها مانند البرز به ازای هر کرسی نمایندگی ۹۰ نفر و  در یکی دیگر از حوزه‌ها در ازای هر کرسی ۹ نفر ثبت‌نام کردند.

رحمانی فضلی درباره اینکه آیا راجع به حوادث اخیر با خبرنگاران نشست خبری برگزار می‌کند یا نه، گفت: تا الان سه بار توضیح دادم اگر لازم باشد باز هم توضیحات لازم را خواهم داد. خودم اعتقاد دارم باید افکار عمومی را در این حوزه تا جایی که می شود روشن کرد. به ویژه با ابهام آفرینی‌ها و شبهه‌سازی که در فضای مجازی و رسانه‌ها می‌شود لازم است همه عزیزانی که مسئول کارگروه‌های مختلف بودند توضیح دهند.

وی در ادامه به چهار کارگروه‌ سوخت اشاره کرد که در این زمینه تشکیل شده بود و افزود:کارگروه اطلاع رسانی و تبلیغات به مسئولیت صدا و سیما، کارگروه انتظامی و امنیت به مسئولیت نیروی انتظامی که سپاه و بسیج و اطلاعات هم عضو هستند، کارگروه فنی به مسئولیت وزارت نفت و کارگروه فضای مجازی به مسئولیت وزارت اطلاعات در این خصوص تشکیل شده اند.

وزیر کشور افزود: تقاضایم این است خود کارگروه‌ها توضیح دهند و صدا و سیما از کارگروه‌ها بخواهد مفصل در این زمینه توضیح دهند.