سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  شنبه 16 آذر 1398  ::  15:58   

پنجمین بیمار کردستانی قربانی بیماری آنفلوآنزا شد

سرویس کردستان- مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به شناسایی ۴۸ بیمار مبتلا به آنفلوآنزا در این استان گفت: یکی دیگر از این افراد نیز طی ۲۴ ساعت گذشته به عنوان پنجمین قربانی آنفلوانزا جان باخت.

به گزارش کُرد پرس، شهرام شریفی  گفت: تاکنون تعداد زیادی از مردم استان با دارا بودن علایم بیماری آنفلوآنزا به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند که پس از انجام نمونه گیری از میان آنان، تنها ۴۸ نفر مبتلا به بیماری آنفلوآنزا بودند.

تا روز دوشنبه ۱۱ آذر ۱۴۹ بیمار با داشتن علائم مشکوک به آنفلوانزا به مراکز درمانی کردستان مراجعه کرده و ۴۱ نفرشان بخاطر ابتلا به این بیماری بستری شده و چهار نفرشان نیز فوت کرده بودند.

وی با بیان اینکه از میان این افراد پنج نفر بر اثر این بیماری فوت کردند، افزود: اقدامات لازم برای درمان بیماران بستری انجام شده و تمام بیمارستان‌های استان از آمادگی کامل برای پذیرش این بیماران برخوردار هستند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به اینکه افراد دارای بیماری‌های قلبی، آسم، دیابت، بیماری‌های مزمن و افراد سالمند بیشتر در معرض مبتلا به آنفلوآنزا هستند از مردم خواست با شست و شوی مداوم دست‌ها و پرهیز از دست دادن و روبوسی کردن از مبتلا شدن به این بیماری جلوگیری کنند.

شریفی سردرد شدید، افزایش ناگهانی دمای بدن، درد شدید عضلانی، ضعف، کوفتگی و خستگی طولانی مدت، سرفه دائمی خشک و شدید و اسهال و استفراغ بویژه در کودکان را از علایم این بیماری اعلام کرد.

بیماری آنفلوآنزا یک عفونت حاد ویروسی دستگاه تنفسی است که در صورت سالم و فعال بودن سیستم ایمنی فرد مبتلا، عوارض بیماری بعد از طی دوره چند روزه تخفیف یافته و بهبودی حاصل می‌شود که در افراد مبتلا به بیماری های مزمن و نقص ایمنی و در موارد همه‌گیری، عوارض بیماری شدیدتر و مرگ‌ و میر بیشتری دارد.

آنفلوآنزا معمولا در فصول سرد سال بخصوص دی ‌و بهمن‌ ماه به دلیل ازدحام بیشتر شیوع و احتمال انتقال آن افزایش می‌ یابد زیرا در زمستان و پاییز مردم تمایل بیشتری دارند که در فضاهای سرپوشیده بمانند، همین مساله عامل تسریع انتقال ویروس از فردی به فرد دیگر است.