انتشار:  شنبه 16 آذر 1398  ::  17:33   

وزیر نفت عراق:

استعفای عادل عبدالمهدی تاثیری بر توافق اربیل- بغداد ندارد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- وزیر نفت عراق تاکید کرد که استعفای نخست وزیر این کشور، تاثیری بر توافق صورت گرفته بر سر نفت و بودجه میان دولت مرکزی و اقلیم کردستان ندارد، زیرا میان دو طرف اعتماد به وجود آمده است. 
 

به گزارش کردپرس، طی هفته های گذشته گفتگوهای فشرده ای میان هیئت مذاکره کننده دولت اقلیم کردستان و مقامات دولت عراق از جمله کمیته تدوین لایحه بودجه سال 200 میلادی عراق و وزیر دارای و وزیر نفت این کشور در بغداد انجام شده و در پایان مقامات ارشد دو طرف از جمله هیئت دولت و وزیر دارایی اقلیم کردستان اعلام کردند که توافق نهایی بر سر نفت و بودجه میان اربیل و بغداد حاصل شده است.

اما استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق که در پی اعتراضات خیابانی در این کشور صورت گرفت، نگرانی هایی را در مورد تاثیر منفی این استعفا بر توافق مذکور و احتمال ملغی شدن و عدم اجرای آن به وجود آورد، با این حال، ثامر غضبان وزیر نفت عراق در حاشیه اجلاس سران اوپک و در پاسخ به پرسش خبرنگار شبکه تلویزیونی روداو در این مورد، تاکید کرد که استعفای عادل عبدالمهدی و تغییر دولت، هیچ تاثیری بر این توافق ندارد، زیرا میان دو طرف اعتماد به وجود آمده است.

وی تاکید کرد که توافق سران اپک در مورد کاهش تولید نفت نیز تاثیری بر توافق اربیل و بغداد ندارد.

همچنین گفت که پیشینه مشکلات میان اربیل و بغداد مربوط به سال های گذشته بوده  و عدم اعتماد میان دو طرف مانع از حصول توافق بود و تحولات اخیر و برسر کار آمدن خود وی و عبدالمهدی در بغداد و نقش مسعود و نچیروان بارزانی در اقلیم، موجب اعتمادسازی میان دو طرف در زمینه های اقتصادی، نفت، سیاسی و امنیت شد و طرفین به این باور رسیده اند که مشکلات و به ویژه مشکلات نفتی باید از طریق گفتگو حل شود.

وزیر نفت عراق افزود: برادران ما در اقلیم کردستان به این باور رسیده اند که راه درست برای اربیل بغداد است، نه دیگر کشورها و پایتخت ها؛ چرا که ما با احترام متقابل و درک ویژگی های اقلیم کردستان، یک کشور و یک ملت هستیم و به همین دلیل تمایل جدی از سوی هر دو طرف برای تقویت اعتماد فیمابین و حصول توافق و راه حل های طولانی مدت و رفع تنش ها دیده می شد و دو طرف علیرغم نظرات و منافع متفاوت معتقد بودند که برد و باختی در کار نیست و ضرورت واقعی رسیدن به توافق است که حصول آن به معنای برد دو طرف وتامین منافع مردم عراق است.

ثامر غضبان جزئیات توافق اربیل و بغداد را اینگونه برشمرد که سطح تولید نفت اقلیم کردستان در روز 450 هزار بشکه باشد و 250 هزار بشکه از آن به دولت عراق برای صادرات به بندر جیهان ترکیه، تحویل داده می شود و دولت عراق نیز هزینه های استخراج و تولید این میزان ازنفت اقلیم را تقبل می کند.

همچنین گفت که اقلیم درآمد حاصل از صادرات 200 هزار بشکه باقی مانده از نفت خود را صرف پرداخت دستمزد شرکت هایی می کند که استخراج، تولید و صادرات نفت اقلیم را انجام می دهند و پیش بینی کرد که این توافق در متن لایحه بودجه 2020 میلادی عراق به عنوان سرآغاز اعتماد سازی و التزام دو طرف به اجرای تعهدات متقابل، به تصویب رسیده و تثبیت شود.

وزیر نفت عراق تاکید کرد که پس از تصویب لایحه بودجه عراق، مذاکره و عدم اعتمادی میان اربیل و بغداد، باقی نمانده و بدون توجه به اینکه مناصب وزارتی در دولت به چه کسانی داده شده و یا نخست وزیر بعدی چه کسی خواهد بود، با یکدیگر برای خدمت به مردم عراق، همکاری می کنند.

وی در ادامه گفت که گفتگوهای لازم با اربیل در مورد احداث خط لوله جدید در عراق برای انتقال نفت به ترکیه انجام شده و این خط لوله تاثیری بر خط لوله اقلیم به بندر جیهان ترکیه ندارد و در کل این خطوط توانایی صادرات نفت عراق را افزایش می دهند.