انتشار:  شنبه 16 آذر 1398  ::  17:34   

فیلم مستند فناورانه «اسرار دریاچه تخت سلیمان» در تكاب اکران شد

سرویس آذربایجان غربی- فیلم مستند و تخصصی جدید مربوط به مجموعه تاریخی- طبیعی تخت سلیمان تکاب و اکتشافات دریاچه طبیعی آن برای شرکت کنندگان در جشنواره منطقه ای گردشگری تخت سلیمان اکران شد. 

  مدیر کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان آذربایجان غربی به خبرنگار کردپرس، گفت: این فیلم مستند و علمی مربوط به مجموعه آثار تخت سلیمان تکاب در اولین روز جشنواره منطقه ای گردشگری تخت سلیمان تکاب برای شرکت کنندگان در جشنواره به نمایش درآمد.

جلیل جباری اضافه کرد: این فیلم ارزشمند حاصل یکسال کارپژوهشی و میدانی اکیپی از مستندسازان وابسته به تیمی تحقیقاتی از متخصصان دانشگاه تهران و شریف است که دو سال پیش تهیه شده بود.

او بخش حائز اهمیت این فیلم کار طاقت فرسا و پژوهشی متخصصان زمین شناسی و گروه غواصان تکنیکال دانست و ادامه داد:  متخصصان در چند مرحله برای بررسی نقشه بستر و دیواره های سد با استفاده از سیستمهای پیشرفته مختلف اقدام به غواصی و تهیه تصویر سه بعدی دریاچه اقدام کرده اند.

مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گفت: اوج کار این فیلم، فیلمبرداری از کف دریاچه در عمق 77 متری دریاچه با استفاده از دستگاه پیشرفته زیردریائی ریموت کنترل است که در آن بقایائی از اشیاء و اجساد ناشناخته دیده می شود

جباری با بیان اینکه در این فیلم یکی از گونه های جدید جانوری از جنس سخت پوستان در عمق 44 متری و در تاریکی مطلق و در شرایط غیرقابل زیست، مشاهده می شود، افزود: این فیلم توانسته بخشی از اسرار دریاچه را عیان سازد.

او تصریح کرد: بدون شک ناگفته ها و نادیده های زیادی درباره این پدیده شگرف طبیعی  وجود دارد که نیاز است در آینده ای نزدیک تیمهای باستا شناسی متخصص زیرآب  داخلی و بین المللی و سایر محققان و پزوهشگران رشته های مختلف برنامه ای ویژه برای کار تحقیق جامع آن داشته باشند.

گفتنی است؛ 14 و 15 آذر ماه نخستین جشنواره منطقه‌ای تخت‌سلیمان با حضور فعالان گردشگری پنج استان شمال غرب کشور در تکاب افتتاح شد و نمایشگاه این جشنواره نیز همزمان با این رویداد فرهنگی به مد 4 روز دایر شد و همچنان ادامه دارد.