سرویس عراق
انتشار:  شنبه 16 آذر 1398  ::  20:27   

تاکید برهم صالح بر لزوم دستگیری و مجازات عاملان حادثه تیراندازی بغداد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - رئیس جمهوری عراق بر لزوم وحدت در شرایط دشوار کنونی برای حفاظت از امنیت کشور و حقوق شهروندان و همچنین مسئولیت دستگاه های امنیتی در تعقیب و دستگیری جنایتکاران قانون شکن تاکید کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری السومریه نیوز، دفتر برهم احمد صالح، رئیس جمهوری عراق عصر امروز (شنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که وی کشته و زخمی شدن شماری از معترضان در جریان حادثه تیراندازی شب گذشته در شهر بغداد، پایتخت این کشور را با اهتمام و تالم شدید دنبال کرده است.

در ابتدای این بیانیه آمده است: رئیس جمهوری با اهتمام شدید و درد عمیق همراه با نهادهای دولتی ذی ربط، تعرض جنایتکارانه و مسلحانه دیروز (جمعه) ششم دسامبر برخی باندهای جنایتکار و قانون شکن که در میان اعتراضات مردمی، شماری کشته و زخمی بر جای گذاشت را دنبال کرد.

صالح در این بیانیه ضمن تاکید دوباره بر حق مشروع همه شهروندان عراق در اعتراض و برگزاری تظاهرات به صورت مسالمت آمیز و جلوگیری و جرم انگاری هر گونه واکنش مسلحانه و خشن علیه تظاهرکنندگان صلح جو، خاطر نشان ساخت که مسئولیت دستگاه های امنیتی کشور علاوه بر حفاظت از تظاهرکنندگان صلح جو، اموال عمومی و خصوصی و جان شهروندان، تعقیب و دستگیری جنایتکاران قانون شکن و تحویل آنها به نهاد قضایی عادل است تا به مجازات بازدارنده و شایسته خود برسند.

رئیس جمهوری عراق ضمن درخواست از همگان برای احترام به ماهیت مسالمت آمیز تظاهرات خواهان اصلاح، همبستگی اجتماعی و همکاری میان شهروندان و دستگاه های امنیتی کشور برای حفاظت از امنیت عمومی در رویارویی با افراد قانون شکن، به همه خانواده های قربانیان تسلیت گفته و برای زخمی های حادثه اخیر نیز شفای عاجل را آرزو کرد.

صالح در پایان نیز با ابراز اهتمام خود به وحدت مردم عراق در شرایط دشوار کنونی برای حفاظت از امنیت کشور و حقوق شهروندان، بر پیگیری دقیق به همراه طرف های ذی ربط در راستای تحقق حقوق، حفاظت از صلح داخلی، تضمین آزادی و عدالت و پایبندی به قانون تاکید کرد.

این در حالی است که پیشتر سرتیپ خالد المحنا، سخنگوی وزارت کشور عراق با صدور بیانیه ای ضمن اعلام این که بنا بر آمار وزارت بهداشت این کشور، در جریان حادثه شامگاه جمعه در اطراف منطقه السنک در مرکز شهر بغداد، چهار نفر جان خود را از دست دادند و 80 تن دیگر نیز زخمی شدند، خاطر نشان ساخته بود که نیروهای امنیتی در رابطه با این حادثه تحقیق خواهند کرد و در جست و جوی عاملان تیراندازی نیز شروع به محاصره محل وقوع حادثه کرده و حضور خود در مناطق نزدیک این محل را نیز افزایش داده اند.

برچسب‌ها:
#عراق
#بغداد
#برهم صالح
#تیراندازی