سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  چهارشنبه 20 آذر 1398  ::  13:50   

المانیتور گزارش داد؛

انتقال نفت سوریه به ترکیه از طریق اقلیم کردستان

سرویس جهان- نشریه الکترونیکی المانیتور در آمریکا در گزارش خود ادعا کرده است که نفت خام استخراج شده از میادین نفتی تحت کنترل کردهای سوریه وارد اقلیم کردستان شده و بخشی از آن به ترکیه منتقل می شود.

 

به گزارش کردپرس، همواره این سوال مطرح شده که کردهای سوریه از چه طریقی تواسنته اند در این چند سال هزینه های نیروی 50000 نفری خود و اداره خودگردان را در شمال شرق و شرق سوریه تامین کنند.

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، در نشست امنیتی امسال هالیفاکس اشاره کرد که بیشتر درآمد کردهای سوریه از فروش نفت خام به دست می آید و ممکن است این نفت به اقلیم کردستان عراق و نیز ترکیه فروخته شود.

نشریه المنیتور به نقل از منابع خود در گزارشی نوشت: نفت مناطق تحت کنترل کردهای سوریه به طور قاچاق وارد اقلیم کردستان می شود و به همین طریق هم به دلال های نفت در ترکیه فروخته می شود.

این نشریه گفته است در طول یک سال گذشته با مقامات مختلف اقلیم کردستان و اداره خودگردان کردی در شمال سوریه پیرامون فروش نفت مصاحبه کرده و دریافته است که نفت خام میدان رمیلان، دومین میدان نفتی بزرگ در سوریه و میدان قحطانیه در نزدیکی مرز عراق و ترکیه، به اقلیم کردستان منتقل شده و از آنجا روانه ترکیه می شود.

یک مقام ارشد دولت اقلیم کردستان گفته است مقداری از نفت خام کردستان سوریه وارد اقلیم کردستان می شود و تحت نام نفت خام اقلیم کردستان وارد ترکیه می شود. یک مقام دیگر که نخواسته نامش فاش شود ادعا کرده است که بیشتر نفت تولید شده در مناطق تحت کنترل نیروهای کرد-عرب سوریه موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه به ترکیه ارسال می شود.

مقامات نیروهای دموکراتیک سوریه فروش نفت به اقلیم کردستان و ترکیه را تایید نمی کنند اما آن را هم رد نمی کنند. یک مقام امنیتی کردهای سوریه گفته است که نفت شاه رگ حیاتی اداره خودگردان در سوریه است و اگر آنها نفت را از دست بدهند حیات کل سیستم اداره خودگردان به خطر خواهد افتاد.

این نشریه با اشاره به این که کمک 200 میلیون دلاری ترامپ برای بازسازی سوریه معلق شده و کمک های 150 میلیون دلاری امارات و عربستان به کردها هم در حال تمام شدن است فروش نفت را برای کردها حیاتی توصیف کرده است. این نشریه در ادامه گفته است مظلوم کوبانی، فرمانده کل نیروهای کرد-عرب سوریه اواخر نوامبر امسال برای دریافت کمک مالی به امارات متحده عربی سفر کرده است.

یکی از مقامات سابق در دولت ترامپ نیز به این نشریه گفته است ما معتقدیم که روزانه 300 تانکر حامل نفت سوریه وارد اقلیم کردستان می شود. دلالان زیادی در این معامله دست دارند و مقداری از این نفت به ترکیه ارسال می شود.

او گفته است روزانه بین 6000 تا 8000 بشکه نفت خام مناطق تحت کنترل کردهای سوریه وارد اقلیم کردستان می شود اما با قیمتی بسیار ارزان فروخته می شود. برای نمونه، قیمت هر بشکه از این نفت چیزی حدود 20 دلار است در حالی نرخ بازار جهانی حدود 60 دلار است و این معامله سود بسیار زیادی دارد. این مقام آمریکایی گفته است که مقداری از نفت سوریه به پالایشگاه های محلی در استان های دهوک و اربیل فروخته می شود و مقداری از آن توسط افرادی که به ترکیه و دولت اقلیم کردستان نزدیک هستند به ترکیه منتقل می شود.

یکی دیگر از مقامات سابق دولت ترامپ نیز به المانیتور گفته است نفت سوریه از طریق تانکر وارد اقلیم کردستان می شود. اما این نشریه گفته است خط لوله ای نیز در نزدیکی مرز اقلیم کردستان با سوریه وجود دارد که به منطقه تحت کنترل کردها وصل شده است اما مقامات نظامی و امنیتی منطقه نسبت به نزدیک شدن خبرنگار الماینتور به آن هشدار داده اند. یک منبع به المانیتور گفته است که خط لوله میان اقلیم کردستان و سوریه وجود دارد که پایان این خط لوله در خاک اقلیم کردستان به 28 تانکر ذخیره نفت متصل شده است.

اما یک مقام نیروهای کرد-عرب سوریه گفته است تانکر های نفت کشی که از اقلیم کردستان وارد مناطق تحت کنترل کردهای سوریه می شوند سوخت لازم را برای نیروهای ائتلاف مبارزه با داعش مستقر در سوریه تامین می کنند.

هم مقامات دولت آمریکا و هم مقامات دولت ترکیه از بیان توضیح درباره این گزارش خودداری کرده اند.

یک مقام سابق در دولت آمریکا ادعا کرده است که بعد از تشدید بحران در سوریه در سال 2012، نیروهای کرد سوریه موسوم به YPG با مقامات حزب دموکرات کردستان عراق که مرز عراق سوریه را در شمال کشور در دست دارند با هم بر سر انتقال بخشی از نفت مناطق شمال شرق سوریه به اقلیم کردستان به توافق رسیدند که این مسئله با وساطت آمریکا صورت گرفت و به کردهای سوریه که برای دریافت کالا و مایحتاج به گذرگاه فیش خابور نیاز داشتند حیاتی بود و به ائتلاف نیز اجازه داد بدون محدودیت به این گذرگاه دسترسی آسان داشته باشد.

همچنین تحقیق اخیر گروه بین الملل بحران نشان داد که رهبران کرد سوریه باور دارند که حضور اخیر نیروهای آمریکا در منطقه نفت خیز رمیلان در استان حسکه امکان باز بودن گذرگاه فیش خابور را می دهد و این مسئله به آمریکا نیز اجازه می دهد دسترسی آسان  و بدون محدودیت هم به اقلیم کردستان و عراق و هم به سوریه را داشته باشد.

المانیتور همچنین به نقل از مقامات امنیتی ترکیه که نامی از آنها برده نشده، ادعا کرده است که قبل از فروپاشی روند صلح ترکیه با کردهای این کشور نفت سوریه به صورت مستقیم به ترکیه فروخته شده است. اما با این که هم اکنون به دلیل تحولات چند سال اخیر میان ترکیه و کردهای سوریه ارتباط مستقیمی وجود ندارد اما نفت سوریه همچنان از طریق اقلیم کردستان راه خود را به درون ترکیه پیدا کرده است.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#کردها
#نفت
#اقلیم کردستان
#آمریکا