سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  چهارشنبه 20 آذر 1398  ::  15:25   

رهبر جبهه ترکمانی خبر داد؛

اختلاف نظر بر سر قانون جدید انتخابات پارلمانی در عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان - در حالی که قرار است مجلس نمایندگان عراق امروز قانون انتخابات پارلمانی را به رای بگذارد، رهبر جبهه ترکمانی از وجود اختلاف نظر در رابطه با این قانون خبر داد. 

به گزارش کردپرس، ارشد صالحی، رهبر جبهه ترکمانی و از اعضای مجلس نمایندگان عراق بعد از ظهر امروز (چهارشنبه) در گفت و گو با خبرگزاری رسمی این کشور (واع) اعلام کرد که در رابطه با قانون انتخابات پارلمانی که قرار است در جلسه امروز مجلس نمایندگان به رای گذاشته شود، اختلاف نظر وجود دارد.

صالحی در این باره اظهار داشت: از جمله مهم ترین نکات مورد اختلاف در رابطه با قانون انتخابات، مسئله (تقسیم عراق به) حوزه های انتخاباتی متعدد یا (تبدیل این کشور به) یک حوزه انتخاباتی است که نیاز به توضیح فنی دارد.

رهبر جبهه ترکمانی عراق با بیان این که اگر یک شهرستان دارای حوزه انتخاباتی و جمعیت بیش از 25 هزار نفر باشد، فرد انتخاب شده به نمایندگی از آن در مجلس نمایندگان حضور می یابد، پیشنهاد داد که استان های بزرگ از قبیل بغداد، نینوا و بصره به حوزه های انتخاباتی متعدد تقسیم شوند و دیگر استان های این کشور هر کدام یک حوزه انتخاباتی باشند.

صالحی ضمن اعلام این که از دیگر نکات مورد اختلاف در رابطه با قانون انتخابات پارلمانی عراق، اصرار برخی جریان های سیاسی بر شمارش الکترونیکی آرا می باشد، در این باره افزود: با توجه به فرآیندهای تقلب در انتخابات گذشته، شمارش الکترونیکی آرا ناکامی خود را ثابت کرد؛ درخواست می کنم که قرارداد مربوط به این فرآیند، با شرکت کره ای لغو گردد و فرآیند شمارش آرا به جای الکترونیکی، به صورت دستی انجام شود.

این عضو مجلس نمایندگان عراق در پایان نیز خاطر نشان ساخت که پیش از بررسی دقیق قانون انتخابات پارلمانی و پشت سر گذاشتن اشتباهات روی داده در چارچوب قانون انتخابات کنونی، هیچ گونه اتفاق نظری برای تصویب قانون جدید وجود ندارد.