انتشار:  چهارشنبه 20 آذر 1398  ::  15:37   

پایان کار جشنواره ملی مرز امن در کرمانشاه

جشنواره ای مهجوربا ظرفیت های بی شمار

سرویس کرمانشاه- نخستین جشنواره ملی مرز امن پس از ماه ها تلاش برگزارکنندگان عصر روز گذشته (سه شنبه 19 آذر) به کار خود پایان داد. جشنواره ای با موضوعی بدیع و خلاقانه اما مهجور و در تنگنا!

به گزارش خبرنگار کردپرس، سال 97 برگزاری جشنواره ای با عنوان  مرز امن از سوی خانه کاریکاتور و خانه گرافیک حوزه هنری کرمانشاه مطرح شد و پس از بررسی توسط کارشناسان تأیید و بنابراین شد با توجه به موضوع و ظرفیت هایی که این جشنواره می تواند داشته باشد به صورت ملی برگزار شود.
برنامه ریزی های لازم توسط مجریان انجام گرفت و تکاپو برای جلب و جذب حمایت های مالی و معنوی از جشنواره آغاز شد. در این مدت جلسات مختلفی با ارگان ها و دستگاه های مختلف برگزار و قول هایی برای مساعدت داده شد.
گزارش تلاش و عملکرد اجراکنندگان در فضای مجازی منتشر می شد و این خبر از فراهم شدن زمینه برگزاری یک جشنواره ملی وزین می داد؛ جشنواره با برگزاری نمایشگاه پرباری از پوسترها، کارتون و کاریکاتورهای برگزیده با موضوع مرز آغاز شد؛ نمایشگاه جذابی که بازدیدکنندگان را بر آن می داشتحدأقل دو بار سالن های نگارخانه شهر را برای دیدن دوباره آثار به نمایش درآمده بپیمایند.
روز جشنواره فرا رسید. همزمان با سفر رئیس مجلس و وزیر نیرو به کرمانشاه برای افتتاح چند پروژه آبرسانی.
بسیاری از مسئولانی که باید می آمدند نیامدند، جای خبرنگاران و رسانه ها هم جز یکی دو رسانه خالی بود. 
روی صحنه دکور خاصی دیده نمی شد و مشکلات صدابرداری هنگام اجرای موسیقی مشهود بود چون  این مکان برای برگزاری چنین جشنواره ای خارج از استاندارد بود.
همه این اتفاق ها افتاد چون جشنواره در تنگنای مالی قرار گرفت و خیلی از آنانکه قول یاری داده بودند عهد شکستند و پشت مجریان را خالی کردند!
ذکر نکاتی، قبل از اعلام نهایی رای هیئت داوران، در بیانیه قرائت شد که تأمل درباره آن ضروری به نظر می رسد:
یکم:این جشنواره در سال های آتی می بایست در سطح بین المللی برگزار گردد، چرا که عدم مشارکت وهمکاری های منطقه ای وبین المللی وخاصه همسایگان، نمی توان از مرز امن انتظار امنیت کامل داشت.
دوم:دبیرخانه دائمی این جشنواره در کرمانشاه و دبیرخانه های استانی در مراکز استان ها تشکیل شود.
سوم:این جشنواره می بایست با نگاهی جدی وحمایت اساسی از سوی تمامی مقامات بلند پایه امنیتی واجرایی کشور واستان، برگزارشود. در این خصوص عضویت معاونت محترم سیاسی امنیتی استانداری کرمانشاه در این دبیرخانه و هماهنگی های کشوری با نظارت ایشان، پیشنهاد می گردد.
چهارم:آثار ارسالی به نمایشگاه نشان از مطالعه کم و عدم تسلط کافی بر موضوع جشنواره ونیاز به کارگاه هایی برای توجیه شرکت کنندگان دارد. پیشنهاد می شود در دوره های بعدی، دبیرخانه های استان ها باهماهنگی دبیرخانه دائمی در زمانی مشخص اقدام به برپایی کارگاههای آموزشی برای شرکت کنندگان وعلاقمندان نمایند تا سطح آثار ارسالی به نقطه مطلوبی برسد.
5.جشنواره ای در این سطح وبا این اهمیت،نیازمند توجه مالی وبودجه مناسب می باشد، تا بتواند تمامی مراحل گفته شده را بی هیچ وقفه ای به انجام برساند.
خلاصه آنکه باید بگوییم با اینکه آئین اختتامیه آنطور که انتظار می رفت نبود، اما با وجود تمام مشکلات این مراسم بی آلایش خارج از سخنرانی های بیهوده و خسته کننده برگزار شد و شاید بتوان بخش اجرای سرود توسط گروه سرود ناشنوایان را برنامه طلایی مراسم اختتامیه جشنواره مرز امن عنوان کرد.
امید است این جشنواره در سال های آتی پربارتر برگزار شود و آنگونه که شایسته است بدرخشد.