سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  چهارشنبه 20 آذر 1398  ::  17:44   

چهاردهمین نشست آستانه با صدور بیانیه مشترک میان ایران – ترکیه – روسیه به کار خود پایان داد

سرویس سوریه - چهاردهمین دور از نشست آستانه با حضور نمایندگان سه کشور تضمین کننده ایران – ترکیه – روسیه پس از دو روز مذاکره پیرامون آخرین تحولات و بحران سوریه با صدور بیانیه ای مشترک در نورسلطان پایتخت قزاقستان به کار خود پایان داد.

به گزارش کردپرس، چهاردهمین دور از نشست آستانه با حضور نمایندگان سه کشور تضمین کننده ایران – ترکیه – روسیه پس از دو روز مذاکره پیرامون آخرین تحولات و بحران سوریه با صدور بیانیه ای مشترک در نورسلطان پایتخت قزاقستان به کار خود پایان داد.

به نوشته خبرگزاری آناتولی، در بیانیه مشترکی که بعد از دو روز مذاکره مورد توافق نمایندگان سه کشور تضمین کننده قرار گرفته است عنوان شده است: «کشورهای تضمین کننده، ناراحتی خود را از استفاده غیرقانونی درآمدهای نفتی و اختصاص این منابع نفتی که باید در اختیار کشور سوریه قرار بگیرد، به زبان آورده و به غیرقابل قبول بودن این مسئله تأکید کرده اند».

همچنین در این بیانیه با تأکید بر اهمیت های توافقنامه آدانا عنوان شده است: «کشورهای تضمین کننده در این دور از مذاکرات در خصوص تحولات و آخرین وضعیت شمال شرق سوریه به گفتگو پرداختند و به توافق رسیده اند که آرامش، امنیت و ثبات این منطقه در دراز مدت تنها با محافظت از تمامیت ارضی سوریه و حفظ حاکمیت این کشور بر این منطقه تأمین خواهد شد. در همین راستا کشورهای تضمین کننده از توافقات به دست آمده در تاریخ 22 اکتبر 2019 میلادی {میان ترکیه – روسیه} که به منظور ایجاد ثبات در شمال شرق سوریه صورت گرفته است اعلام رضایت کرده و بر اهمیت توافقنامه 1998 آدانا {میان ترکیه – سوریه} یک بار دیگر تأکید کرده اند».

علاوه بر این، در این بیانیه، «کشورهای تضمین کننده ایران – ترکیه - روسیه نگرانی خود را درباره حضور گروه‌ های تروریستی در شهر «ادلب» سوریه بیان و بر لزوم بازگشت صلح به شمال غربی این کشور تاکید کردند».

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#روسیه
#ترکیه
#کردها