سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  پنج‌شنبه 21 آذر 1398  ::  20:20   

دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی در جوابیه اعلام کرد:

کیک های آلوده به قرص های مخفی در بررسی میدانی پیرانشهر پیدا نشد

سرویس آذربایجان غربی- در پی انتشار گزارش در خصوص  وجود قرص های مخفی در کیک هایی در شهرستان پیرانشهر، در خبرگزاری کردپرس، دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی در جوابیه ایی واکنش نشان داد.

به گزارش کردپرس،  چهارشنبه 20 آذر ماه خبرگزاری کردپرس در گزارشی به نام وجود قرص های مخفی در خوراکی دانش آموزان نوشت؛ «اخیرا عکس ها و ویدیوهایی در فضای مجازی منتشر شده که در آن قرص‌هایی از نوع خواب آور و قرص برنج و ترامادول در میان کیک های خوراکی دانش آموزان که از بوفه مدرسه خريدارى کرده بودند، وجود دارد».

در ادامه این گزارش آمده بود؛ «یکی از این ویدیوها مربوط به یکی از مدارس روستای زیوه در پیرانشهر آذربایجان غربی است، که در آن وجود قرص SHD یا همان ترامادول 50میلی گرم در داخل خوراكى که توسط  یکی از دانش آموزان از بوفه مدرسه خريدارى شده بود».

دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی در جوابیه ایی به این موضوع واکنش نشان داد و نوشت: بلافاصله اکیپی متشکل از کارشناسان معاونت امور بهداشتی و معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی جهت بررسی میدانی و تهیه مستندات مربوطه به شهرستان پیرانشهر عزیمت نمودند که پس از بررسی حداقل 100 نمونه مشکوک کلیه محصولات غذایی ( انواع کیک ) با سری ساخت های یکسان از سطح عرضه ، قرصی در  آنها مشاهده نگردید .

سپس جلسه ای با حضور فرماندار پیرانشهر و مسئولین شهرستان برگزار و گزارش بررسی های کارشناسی ارائه و مقرر شد؛ به منظور ایمنی بیشتر محصولات غذایی (انواع کیک ) مکاتبه با سازمان صمت در خصوص اصلاح بسته بندی ( تبدیل نوع چسبی به دوختی ) و تعویض بسته بندی جهت جلوگیری از تبعات احتمالی آن بعمل آید .

همچنین بسته بندی کیک های مشکوک جهت تعیین ماهیت و مواد تشکیل دهنده به آزمایشگاه مراجع ذیصلاح ارسال شده که پس از اعلام نتیجه اقدامات لازم بعمل خواهد آمد

در ادامه این جوابیه آمده است؛ تا مشخص شدن نتایج آزمایشگاهی و بررسی های میدانی دستگاههای ذیربط نسبت به جمع آوری و توقیف موقت سری ساخت های محصولات غذایی مشکوک اقدام گردد و نهاد های مسئول مکلف می گردند نسبت به شناسایی عامل یا عاملین و انگیزه های احتمالی وارد عمل شوند .

مدیران مدارس مکلفند در هنگام خرید مواد غذایی بسته بندی شده جهت عرضه در بوفه مدارس نسبت به نظارت و اخذ فاکتور رسمی از فروشنده معتبر اقدام تا در صورت نیاز جهت پیگیری های لازم ، مستندات مربوطه را ارائه نمایند و لیکن توصیه می گردد هنگام خرید مواد غذایی به موارد ذیل توجه گردد:کلیه مواد غذایی می بایست از مراکز مجاز تهیه شود .

در هنگام خرید مواد غذایی بسته بندی شده از مراکز مجاز به موارد نه گانه بهداشتی آن توجه و کنترل شود و در صورت مشاهده هر گونه مواد غذایی مشکوک مراتب به سامانه 190 ارتباطات مردمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی یا به مراکز بهداشت شهرستانها گزارش گردد .