سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  جمعه 22 آذر 1398  ::  13:18   

واکنش وزارت کشور عراق به حادثه تکان‌دهنده بغداد: جنایتکاران مجازات خواهند شد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - سخنگوی وزارت کشور عراق ضمن محکومیت حادثه تکان دهنده اخیر در یکی از میدان های پایتخت این کشور، تاکید کرد که عاملان آن مجازات خواهند شد.

به گزارش کردپرس، سرتیپ خالد المحنا، سخنگوی وزارت کشور عراق شامگاه پنج شنبه در گفت و گو با خبرگزاری رسمی این کشور (واع) اعلام کرد که این وزارتخانه حادثه تکان دهنده قتل یک جوان در میدان الوثبه شهر بغداد را محکوم می کند جایی که گروهی از افراد، وی را در برابر دیدگان شمار زیادی از شهروندان اعدام کرده و جسدش را نیز از یک تیر برق آویزان کردند.

سرتیپ المحنا در این باره اظهار داشت: وزارت کشور این اقدام تروریستی و همچنین همه اقدامات خرابکارانه روی داده طی روزهای گذشته از قبیل سرقت و آتش زدن دارایی های شهروندان در مناطق مرکزی بغداد را محکوم می کند.

سخنگوی وزارت کشور عراق ضمن تاکید بر این که این وزارتخانه به دفاع از جان و دارایی شهروندان ادامه می دهد، خاطر نشان ساخت: افرادی که مرتکب اقدامات جنایتکارانه می شوند، بر اساس قانون و از طریق احکام قضایی مجازات خواهند شد.

سرتیپ المحنا در پایان نیز خطاب به شهروندان عراق، بر لزوم همکاری و همگرایی تلاش های همگان برای شناسایی عناصر مشکوک در تلاش برای سوء استفاده از تظاهرات جهت انجام خرابکاری و کشاندن کشور به هرج و مرج تاکید کرد.

این در حالی است که پیشتر شورای عالی قضایی به عنوان عالی ترین نهاد قضایی عراق با صدور بیانیه ای، حادثه قتل جوان مذکور را یک جنایت شنیع توصیف کرده و ضمن اعلام این که قاضی تحقیقات ویژه رسیدگی به پرونده های مربوط به امنیت ملی شروع به انجام تحقیقات در رابطه با این حادثه کرده، خاطر نشان ساخت که در حق همه افراد شرکت کننده در ارتکاب آن، احکام دستگیری صادر خواهد شد.

پیش از آن نیز سرلشکر عبدالکریم خلف، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق در گفت و گو با واع در رابطه با این حادثه اظهار داشته بود: فردی که به قتل رسیده یک جوان بوده که سن وی بیشتر از 17 سال نبوده و از پنج روز پیش از تظاهرکنندگان گرد هم آمده در برابر منزل خود می خواست که از آن جا دور شوند با این حال آنها این درخواست را نپذیرفتند، بنا بر این با آنها وارد مشاجره لفظی شد که به سرعت به زد و خورد و درگیری لفظی تبدیل شد.

سرلشکر خلف در این باره افزوده بود: به دنبال آن نیز شماری از افراد اقدام به پرتاب کوکتل مولوتوف به سوی منزل این جوان کردند و وی نیز که یک سلاح کمری حمل می کرد، چندین گلوله را بالای سر شلیک کرد و در نتیجه آنها وارد منزلش شدند و وی را به قتل رسانده و جسدش را روی زمین کشیده و از یک تیر برق آویزان کردند.

شمار دیگری از رسانه های عراقی نیز از سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور نقل کرده بودند که فرد کشته شده یک جوان 16 ساله به نام "هیثم علی اسماعیل" بوده و نیروهای امنیتی نیز تاکنون در این زمینه دخالت نکردند چرا که از ترس برخورد و اصطکاک با عناصر کنترل نشده میان گروه های معترض، منتظر تصمیم نهادهای ذی ربط هستند.

پیشتر نیز معترضان موجود در میدان التحریر شهر بغداد با صدور بیانیه ای در رابطه با حادثه تکان دهنده میدان الوثبه، ضمن اعلام برائت از این حادثه و تاکید بر این که این یک طرح برای خدشه دار کردن چهره تظاهرات است، آن را یک جنایت خواندند که تظاهرکنندگان، انسانیت و ادیان آن را محکوم می کنند و قانون نیز عاملان آن را مجازات می کند.

در این بیانیه از برخی افراد غیر نظامی و نیروهای امنیتی به عنوان شاهدان عینی نقل شده که یک فرد ساکن منطقه میدان الوثبه، تحت تاثیر مواد مخدر اقدام به تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان صلح طلب کرده و شماری از آنها را به قتل رساند بدون آن که نیروهای امنیتی هیچ گونه دخالتی داشته باشند، همین مسئله نیز باعث شده شماری از افراد به منزل فرد مذکور حمله کنند و این حادثه روی دهد در حالی که تظاهرکنندگان صلح طلب با همه این اقدامات کاملا مخالف هستند.

برچسب‌ها:
#عراق
#بغداد
#حادثه الوثبه