سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  جمعه 22 آذر 1398  ::  15:43   

تشدید اختلافات داخلی اتحادیه میهنی در آستانه برگزاری کنگره چهارم

سرویس عراق و اقلیم کردستان- اختلافات داخلی در حزب اتحادیه میهنی کردستان در آستانه برگزاری کنگره چهارم حزب تشدید شده و 30 تن از کادرهای حزب در مناطق مختلف اعتراضات خود نسبت به روند برگزاری کنگره را اعلام کرده و 4 تن نیز استعفا کرده و دفتر اجرایی نیز یکی دیگر از کادرهای حزب را اخراج کرد.
 

به گزارش کردپرس، اتحادیه میهنی کردستان طی ماه های گذشته اقدامات گسترده ای را برای برگزاری کنگره چهارم حزب آغاز کرده، اما با نزدیک شدن موعد برگزاری کنگره که تاریخ برگزاری آن یک بار به تعویق افتاده و قرار است 21 دسامبر انجام شود؛ اختلافات داخلی در یکیتی تشدید می شود.

طی دو روز گذشته تعداد 30 تن از کادرهای اتحادیه میهنی در مناطق مختلف اقلیم کردستان نسبت به آنچه تخلف در روند برگزاری کنگره انتخابات صورت گرفته برای تعیین اعضایی که در کنگره حضور می یابند، خواندند؛  اعتراض کرده و طی نشستی خبری اعلام کردند اگر نسبت به این تخلفات رسیدگی نشود، حقایقی از این وضعیت را برای افکار عمومی افشا می کنند.

همچنین عبدالخالق هرکی جانشین مسئول تشکیلات اتحادیه میهنی کردستان در منطقه دهوک، یکی دیگر از کادرهای رده بالای حزب به نام هریم کمال آقا عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی را متهم به تخلف انتخاباتی و دستکاری در روند انتخابات  برای راه یافتن به کنگره در این منطقه کرد.

این کادرهای معترض اعلام کرده اند که اعتراض خود را به معاونین دبیر کل فقید حزب (کوسرت رسول علی معاون اول و برهم صالح معاون دوم) اطلاع داده اند، اما هنوز پاسخی از آنان دریافت نکرده اند.

اما رسانه های اقلیم کردستان از جمله شارپرس، با انتشار تصویری از یک حکم داخلی اتحادیه میهنی گزارش دادند که عبدالخالق هرکی از سوی شورای اجرایی اتحادیه میهنی به دلیل آنچه عدم پایبندی و التزام به اساسنامه حزب، خوانده شده و همچنین سخنانی که در مقابل رسانه ها اظهار کرده، از حزب اخراج شده است.

این در حالی است که طی روزهای گذشته نیز چهار تن دیگر از مسئولین تشکیلات اتحادیه میهنی در برخی  مناطق به ویژه در اربیل و دهوک و کلار استعفای خود از حزب را به دلیل آنچه از بین رفتن اتحاد در اتحادیه میهنی و عدول از آرمان های حزب  و خط مشی جلال طالبانی بنیان گذار و دبیر کل فقید حزب در آستانه برگزاری کنگره خواندند، استعفای خود از اتحادیه میهنی را اعلام کردند.

پیشتر نیز سعدی احمد پیره از اعضای دفتر سیاسی اتحادیه میهنی، اعلام کرده  بود که بحث  اصلی در کنگره بر سر ساختار حزب و  رهبری آن بوده و سه گزینه برای این تغییرات پیشنهاد شده و آسو مامند از دیگر اعضای دفتر سیاسی یکیتی گفت، ابقای نظام دبیر کلی حزب، پیاده کردن سیستم  رئیس مشترک و شورای رهبری و یا تشکیل سه شورای مختلف رهبری در حزب پیشنهاد شدە و  طی کنگره یکی از سه گزینه نهایی می شود.

کنگره چهارم اتحادیه میهنی کردستان قرار است، به عنوان اولین کنگره حزب پس از درگذشت جلال طالبانی در تاریخ 21 دسامبر و با حضور1 هزار  نفر از کادرها و رهبران و پیشمرگ های پیشکسوت حزب، برگزار شود.