سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  جمعه 22 آذر 1398  ::  16:00   

پس از استعفا از حزب الدعوه و فراکسیون دولت قانون؛

نامزد احتمالی جانشینی عبدالمهدی: نامزد هیچ حزبی برای نخست‌وزیری نیستم

سرویس عراق و اقلیم کردستان - یکی از اعضای پارلمان عراق ضمن اعلام استعفای خود از حزب و فراکسیون پارلمانی وابسته به آن، تاکید کرد که نامزد هیچ حزبی برای تصدی منصب نخست وزیری نیست.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری رسمی عراق (واع)، محمد شیاع السودانی، عضو مجلس نمایندگان این کشور امروز (جمعه) در پیامی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توییتر، استعفای خود از حزب اسلامی الدعوه و فراکسیون پارلمانی ائتلاف دولت قانون به رهبر نوری مالکی را اعلام کرد.

السودانی که سابقه تصدی وزارتخانه های حقوق بشر و کار و امور اجتماعی و سرپرستی وزارتخانه های صنایع و بازرگانی را در کارنامه دارد، در پیام توییتری خود در این باره نوشت: استعفای خود از حزب اسلامی الدعوه - سازمان عراق و همچنین فراکسیون پارلمانی ائتلاف دولت قانون را اعلام می کنم.

این عضو مجلس نمایندگان عراق که پیش از راهیابی به کابینه دولت فدرال، برای چند سال نیز به عنوان استاندار میسان در جنوب این کشور و فرماندار عماره، مرکز این استان فعالیت می کرد؛ در ادامه پیام خود افزود: من نامزد هیچ حزبی نیستم؛ وابستگی من در وهله نخست به عراق است.

یادآور می شود که پیش از این برخی گزارش های خبری حاکی از آن بود که شماری از جریان سیاسی عراق، نام السودانی 49 ساله را به عنوان نامزد جانشینی عادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی این کشور مطرح کردند و این در حالی است که یکی از شرایط تعیین شده از سوی معترضان عراقی برای پذیرش نامزد تصدی این منصب نیز این است که وی یک فرد مستقل باشد و عضو هیچ حزبی نباشد.

لازم به ذکر است که مجلس نمایندگان عراق یک شنبه هفته گذشته در یک جلسه فوق العاده با حضور بیش از دو سوم اعضای آن، با درخواست استعفای عادل عبدالمهدی از منصب نخست وزیری و ریاست دولت فدرال موافقت کرد و به دنبال آن نیز محمد الحلبوسی، رئیس مجلس روز سه شنبه همان هفته در یک نامه رسمی به برهم صالح، رئیس جمهوری این کشور، از وی درخواست کرد نامزد تصدی منصب نخست وزیری را ظرف 15 روز مامور تشکیل کابینه دولت جدید کند که این مهلت قانونی اواسط هفته آینده به پایان می رسد.