سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  جمعه 22 آذر 1398  ::  18:22   

صلاح الدین دمیرتاش:

ما از زندان های ترکیه اقبال سیاسی آک پارتی را تمام می کنیم

سرویس ترکیه - صلاح الدین دمیرتاش، رئیس مشترک سابق حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در پیامی از زندان ادیرنه عنوان کرد: حزب عدالت و توسعه (AKP) به خاطر اقبال سیاسی خود ما را به زندان ها انداخته است ولی ما از زندان ها اقبال سیاسی آک پارتی را تمام می کنیم.

به گزارش کردپرس، صلاح الدین دمیرتاش، رئیس مشترک سابق حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در پیامی با اشاره به این که «جامعه به خوبی می داند که من و دوستانمان به دلایل سیاسی در زندان هستیم» عنوان کرد: «رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه نیز این را مخفی نمی کند. در برنامه های زنده آشکارا به دستگاه قضا دستور داده و دستگاه قضا نیز مو به مو دستورات را انجام می دهد. ولی ملت ترکیه همه چیز را به خوبی می داند. به همین خاطر است که مردم از اعتماد به ما دست برنداشته و عشقشان به ما کم نمی شود. حزب عدالت و توسعه (AKP) به خاطر اقبال سیاسی خود ما را به زندان ها انداخته است ولی ما از زندان ها اقبال سیاسی آک پارتی را تمام می کنیم. یک روز خواهد آمد به خاطر این که ما را به زندان انداخته است پشیمان خواهد شد. زمانی که از آن صندلی که بسیار به آن علاقه دارد، از مقام و زرق و برقی که از آن برخوردار است چیزی نماند، بهتر این موضوع را درک خواهد کرد».

به نوشته روزنامه طرف، دمیرتاش در ادامه پیام خود عنوان کرد: «تا زمانی که فاشیست در اقتدار است برای هیچ کس عدالت وجود نداشته و انتظار عدالت نیز ساده لوحی خواهد بود. زمانش که برسد، دادستان ها و قضاتی که به کمیسیون حقوقی کاخ ریاست جمهوری تبدیل شده اند به خاطر احکام غیرقانونی که صادر کرده اند در دادگاه ها مجازات خواهند شد. منتظر این روز بوده و پرونده ها را از اکنون آماده می کنیم. اگرچه امروزه از سوی حاکمیت سیاسی حمایت شده و حتی به آنان جایزه هم داده می شود ولی اگر حاکمیتی که به آن تکیه کرده اند تا ابد پایدار نماند چه کار خواهند کرد؟ مطمئن باشند که در برابر دادگاه عادل از تک تک آنان حساب رسی خواهد شد. دوران اگرچه اکنون به سود آنان است ولی این دوران هم به پایان خواهد رسید. همانگونه که از قدیم گفته اند "به پادشاه تکیه نکنید، خواهید افتاد"».

دمیرتاش خاطرنشان کرد: «انتخابات پیش از سال 2023 برگزار خواهد شد و اگر اردوغان خواستار تغییر سیستم مدیریتی از ریاست جمهوری به پارلمانی باشد از این مسئله تعجب نخواهم کرد. تعمیر تخریباتی که آک پارتی ایجاد کرده است به یک باره ممکن نیست. ولی ایجاد یک حکومت موقت برای دورانی که می تواند از آن به عنوان دوران دموکراتیزه شدن یاد برد می تواند بهترین گزینه باشد. برای این کار نیز از امروز با ایجاد بلوک دموکراسی باید برای فردا آمادگی داشت. مطمئن هستم که HDP نیز در این بلوک به شکل قدرتمندی جای خود را خواهد گرفت».

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#روسیه
#ترکیه
#کردها