انتشار:  پنج‌شنبه 12 دی 1398  ::  16:00   

تئاتر کُردی "میراحمد و قیغان" در سنندج به روی صحنه رفت

سرویس کردستان-  تئاتر کُردی میراحمد و قیغان به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم کاظمی و آهنگسازی و بیت خوانی سعدالله نصیری در تالار فروردین مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج به مدت یک هفته به روی صحنه‌ رفت.

به گزارش کُردپرس، ابراهیم کاظمی از هنرمندان پیشکسوت حوزه نمایش کردستان نویسندگی و کارگردانی تئاتر کُردی میراحمد و قیغان را بر عهده داشت که نمایشنامه این نمایش برداشت آزادی از داستان میر احمد و قیغان نوشته محمد فیدا است.

اصل داستان این نمایش رویدادی تاریخی در کردستان است که موضوع آن به قرن ۱۷ میلادی در منطقه کُردنشین عراق که زمانی تحت سلطه عثمانی ها بود بر می گردد. کدخدا منطقه با نقشه‌ای شوم تمام اقوام کاکه میر و کاکه شیخ و تمام زن و بچه و نزدیکان آنها را قتل عام می‌کند و تنها زن کاکه میر که حامله است، نجات پیدا می‌کند و بعد از مدتی پسری متولد می شود که با وجود رنج ها و زندگی سختشان مشغول آموزش علم و فنون سوارکاری و شمشیر می شود و در کنار کارهای روزمره و کار بر روی زمین به مردی توانمند و شجاع و عدات خواه تبدیل می شود و با پرورش و تربیت جوانان، گروهی را برای مقابله با چپاولگران و زورگویان منطقه تشکیل می دهد. بعد از طی مشکلات و مبارزات و زندان و ...به امیر و سروری می رسد و در مجموعه تحت فرمانش، حکومتی عادلانه و با امنیت و توسعه گرا تشکیل می دهد.

سبک اجرای این تئاتر روایی (اپیک) است و آهنگسازی و بیت‌خوانی این تئاتر بر عهده هنرمند برجسته کردستان «سعدالله نصیری» است. تئاتر کُردی میراحمد و قیغان از سوم تا دهم دی ماه جاری به اجرائ درآمد. متن این نمایش را به زبان فارسی نوشته شده بود که زهره ستاره آن را به زبان کُردی ترجمه کرده است و تعداد زیادی از بازیگران با تجربه و جوان هنرهای نمایشی کردستان در این تئاتر به ایفای نقش پرداخته اند.

عکس و گزارش: ژیلوان صیدی