انتشار:  یک‌شنبه 22 دی 1398  ::  11:35   

نچیروان بارزانی: زمان مناسبی برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق نیست

سرویس عراق و اقلیم کردستان – رئیس اقلیم کردستان بر ضرورت تداوم حضور نیروهای ائتلاف بین المللی ضد داعش به رهبری آمریکا در عراق و اقلیم کردستان تاکید کرد.
 

به گزارش کردپرس به نقل از شبکه تلویزیونی روداو، نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق در مصاحبه با شماره جدید روزنامه بیلد آلمان تاکید کرده است: عراق نیازمند پشتیبانی کشورهای همسایه و دوست در جامعه جهانی است و هنوز برای عقب نشینی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا و در این میان آلمان از عراق زود است.

بارزانی درباره اوضاع عراق اعلام کرد: هم اکنون عراق بر سر دو راهی قرار گرفته است، با اطمینان خاطر می گویم که این خطر احساس می شود روند تحولات، عراق را به سمت و سویی اشتباه به پیش برد، امیدواریم که همه ما بتوانیم با همکاری و هماهنگی در راستای تحقق ثبات و آرامش و تامین امنیت و رفاه برای مردم عراق تلاش کنیم.

رئیس اقلیم کردستان در این مصاحبه نسبت به احیا و قدرت گرفتن دوباره داعش هشدار داده و تصریح کرد: بر این باوریم که هنوز جنگ با ترور پایان نیافته است، اقلیم کردستان و در مجموع عراق همچون قبل نیازمند همکاری نیروهای ائتلاف بین المللی است. هم اکنون زمان مناسبی برای عقب نشینی نیروهای ائتلاف بین المللی از عراق و اقلیم کردستان نیست، تهدیدها همچنان وجود دارند و جدی هستند و عراق به تنهایی توان مقابله با آن ها را ندارد.

بارزانی خاطرنشان ساخت: تهدیدها فقط امنیت و ثبات منطقه را تهدید نمی کند بلکه خطری جدی علیه امنیت جامعه جهانی است.

 فرمانده کل نیروهای مسلح اقلیم کردستان در ادامه در خصوص همکاری های ارتش آلمان با اقلیم در جنگ با داعش و در این میان آموزش و تعلیم نیروهای پیشمرگ و ارسال سلاح برای آن ها، گفت: ما هرگز کمک های آلمان را فراموش نخواهیم کرد، اما هم اکنون زمان اطمینان خاطر از تثبیت موفقیت و پیروزی ها است.

بارزانی در خصوص همکاری های ائتلاف بین المللی با نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان، اشاره کرد: راه درازی را پشت سر نهادیم توانستیم به حضور میدانی داعش پایان دهیم و از سوی دیگر نیازمندی های آوارگان را تامین کنیم.

رئیس اقلیم کردستان در این مصاحبه پیامی به دولت، پارلمان و افکار عمومی آلمان ارسال کرده و می گوید: پیام من برای دولت، پارلمان و مردم آلمان تشکر از آنان برای هر آن چه است که تاکنون برای ما انجام داده اند. اما ما به عنوان دوست، همپیمان و شریک امیدواریم شما به همراهی با ما ادامه دهید تا ما نیز عهد و پیمانی که به مردم خود مبنی بر تحقق امنیت و ساختن آینده ای بهتر است به جای آوریم. ما همچنان در راستای تحقق صلح و رفاه به تلاش ها ادامه خواهیم داد.

 نچیروان بارزانی درباره نزاع کنونی میان ایران و آمریکا به پر فروشترین روزنامه آلمان، گفت: نمی خواهیم اقلیم کردستان و عراق به میدان جنگ و نزاع تبدیل شوند. هم اکنون زمان همکاری با عراق است، عراق نیازمند پشتیبانی همسایگان و همکاری های جامعه جهانی است.