انتشار:  دوشنبه 23 دی 1398  ::  12:45   

روایت رهبر حزب سوسیالیست کردستان از روابط شهید سلیمانی با احزب کرد عراقی

سرویس عراق و اقلیم کردستان – محمد حاجی محمود رهبر حزب سوسیالیست کردستان عراق درباره‌ روابط شهید سردار قاسم سلیمانی با احزاب کُرد عراقی بر این امر تاکید کرد که‌ وی هیچ گاه‌ زبان تهدید را به‌ کار نبرده‌ و چیزی را تحمیل نکرده‌ است.
 

به‌ گزارش کردپرس، محمد حاجی محمود رهبر حزب سوسیالیست کردستان عراق، در گفتگو با بخش کُردی رادیو صدای آمریکا، درباره‌ نوع تعامل و روابط شهید سردار قاسم سلیمانی با احزاب کُرد عراقی، گفت: به‌ تنهایی و در جمع نیز با سردار سلیمانی دیدار داشته‌ ام، مردی متین و آرام بود، هیچ چیزی را تحمیل نمی کرد و شنونده‌ خوبی بود، هیچ گاه‌ ندیدم تهدیدی بر زبان جاری کند.

رهبر حزب سوسیالیست کردستان عراق در خصوص موضع سردار سلیمانی درباره‌ رفراندوم استقلال اقلیم کردستان در سال 2017 ، گفت: سردار سلیمانی مخالف برگزاری رفراندوم در کرکوک بود و به‌ ما گفت "اگر در کرکوک رفراندوم برگزار نکنید، همه‌ آن مناطق تا حمرین را به‌ شما واگذار می کنیم، حتی کرکوک. حتی گفت از شیخ جعفر (فرمانده‌ پیشین لشگر 70 نیروی پیشمرگ اقلیم کردستان وابسته‌ به‌ اتحادیه‌ میهنی کردستان) درخواست اعزام نیرو به‌ حمرین را کرده‌ ام، اما شیخ جعفر گفته‌ است که‌ هم اکنون نمی توانیم."

وی در واکنش به‌ پافشاری مجری درباره‌ اظهارات سردار سلیمانی در خصوص تحویل مناطق به‌ کُردها تا حمرین در صورت عدم برگزاری رفراندوم در کرکوک و این که‌ فقط با برگزاری رفراندوم در کرکوک مخالف بود، اظهار کرد: "خودم شنیدم، قاسم سلیمانی گفت، رفراندوم را در کرکوک برگزار نکنید، همه‌ آن مناطق تا حمرین را تحویل شما می دهیم. "

وی تاکید کرد: "سردار سلیمانی کشورهای عراق و سوریه‌ و لبنان و یمن را به‌ هم متصل کرده‌ بود، اما پس از وی، وضعیت موجود باقی نخواهند ماند، روابط میان ایران و آمریکا به‌ سمت آرامش و توافق خواهد رفت."

رهبر حزب سوسیالیست کردستان عراق که‌ پیش تر شهید سلیمانی را قربانی اوضاع کنونی عراق نامیده‌ بود، در پاسخ به‌ سوال مجری رادیو صدای آمریکا در توضیح این اظهارات، گفت: "ناعدالتی هایی در حاکمیت عراق وجود دارد، این ناعدالتی ها عراق را وارد اوضاع نابسامان و آشفته‌ ای کرد. مردم به‌ خیابان ها آمدند، حشد الشعبی مداخله‌ نمود و آمریکا نیز به‌ این سازمان حمله‌ کرد، قاسم سلیمانی برای حل مسله‌ آمد و قربانی عملکرد بد عراقی ها شد. اگر حاکمیت عراق بدون مشکل بود، دلیلی برای آمدن سلیمانی بود؟ "

محمد حاجی محمود در بخش دیگری از این مصاحبه‌، اوضاع عراق را آشفته‌ توصیف کرد به‌ گونه‌ ای که‌ حاکمیت این کشور دیگر محلی از اعراب ندارد و به‌ میدان نزاع میان ایران و آمریکا تبدیل شده‌ است.

وی در خصوص سیاست و رویکرد کُردها در اوضاع کنونی عراق، گفت: "کُردها تاکنون رویکرد و سیاست خوبی در قبال تحولات عراق در پیش گرفته‌ اند، کُرد نمی خواهد به بخشی از مشکل مذهبی و طائفی عراق تبدیل شود؛ لازم است ایران و آمریکا و دیگر طرف ها مراعات کُردها را بکنند، زیرا کُردها تنها طیفی هستند که‌ در خوشی و ناخوشی، قربانی شده‌ اند. از جنگ عراق گرفته‌ تا جنگ با داعش فقط کردها کشته‌ شده‌ اند."

رهبر حزب سوسیالیست کردستان در پایان در خصوص موضع سیاستمداران آمریکایی درباره‌ استقلال کردستان عراق به‌ ویژه‌ حمایت اخیر یکی از سناتورهای آمریکایی از استقلال کردستان، گفت: "مقامات آمریکایی تا هنگامی که‌ خارج از قدرت هستند از استقلال کردستان پشتیبانی می کنند، اما هنگامی که‌ به‌ مقام و منصبی می رسند، سکوت اختیار می کنند. برای موضع این سناتور احترام قائلم، اما چرا پیشتر پشتیبان ما نبود، به‌ همین دلیل لازم است موضع آمریکایی ها در قبال کُردها واقعی باشد، نه‌ عاطفی."