انتشار:  دوشنبه 23 دی 1398  ::  23:25   

نیچروان بارزانی: اظهارات سید حسن نصرالله در تناقض با آداب سیاسی و بسیار ناشایست بود

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نچیروان بارزانی  رئیس اقلیم کردستان در واکنش به اظهارات سید حسن نصرالله در مورد حمله داعش و مسعود بارزانی، تاکید کرد که وی بدون در نظر گرفتن نقش تاریخی مسعود بارزانی  در مبارزه با رژیم دیکتاتوری و نقش میدانی وی در شکست دادن داعش، احساسات مردم کُرد را جریحه دار کرده است.

به گزارش کردپرس، روز یک شنبه 22 دی / 12 ژانویه، سید حسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان، در اظهاراتی تاکید کرد که باید مسعود بارزانی قدردان کمک های سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی باشد؛ زیرا در هنگام حمله داعش به اقلیم کردستان اربیل را نجات داده است و در بخشی دیگر از این اظهارات مدعی شد که بارزانی در هنگام حمله داعش به اربیل از ترس به خود لرزیده است.

این اظهارات واکنش های شدیدی را در اقلیم کردستان به دنبال داشته و پس از انتشار اعلامیه شدیدالحن دولت اقلیم کردستان در این مورد، نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان نیز به آن واکنش نشان داد.

بارزانی، طی بیانیه ای اظهارات رهبر حزب الله لبنان در مورد مسعود بارزانی  را در تناقض با اصول و آداب سیاسی و بسیار ناشایست دانسته و  اعلام کرد که مایه تاسف است که  شخصی مانند سید حسن نصرالله، بدون در نظر گرفتن نقش تاریخی مسعود بارزانی  در مبارزه با رژیم دیکتاتوری و نقش میدانی وی در شکست دادن داعش، احساسات مردم کُرد را جریحه دار کرده است.

نچیروان بارزانی تاکید کرده که مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان (پارتی) تمامی عمر خود را صرف مبارزه با ستم و ستمکاران و آزادی ملت خویش کرده و در جنگ با داعش نیز به عنوان فرمانده پیشمرگ، به صورت میدانی و مستقیم و در سنگرهای نیروهای پیشمرگ نقشی قهرمانانه را ایفا کرد و همه مردم اقلیم کردستان و رهبران جهان به شجاعت وی و نیروهای پیشمرگ اذعان کرده اند.

در بخشی دیگر از این بیانیه آمده که مردم اقلیم کردستان، همیشه قدردان همکاری های دوستان خود بوده و از همه آنانی که در جنگ داعش به اقلیم یاری رسانده اند، سپاسگزاری می کنند و با دیده احترام به کمک و پشتیبانی  آنان می نگرند و هرگز آن را فراموش نمی کنند.

بارزانی اعلام کرد:" مردم اقلیم کردستان و نیروهای پییشمرگ بیش از یک قرن است که در مقابل بزرگترین و وحشیانه ترین حملات و سرکوب ایستاده و به مقابله با آن ها پرداخته اند و در جنگ داعش نیز از اقلیم کردستان دفاع کرده و در حفاظت از بسیاری از مناطق عراق نیز مشارکت داشته اند و اکنون نیز صیانت از صلح و همزیستی مسالمت آمیز  و مبارزه با ترور را وظیفه مهم و اولویت خود می دانند."

رئیس اقلیم کردستان همچنین در پایان این بیانیه تاکید کرده:" وضعیت کنونی منطقه، تلاش همه ما را برای آرام سازی وضعیت و ایجاد ثبات، می طلبد."