انتشار:  سه‌شنبه 24 دی 1398  ::  16:21   

انکار عجیب فرماندار ارومیه؛ کیک آلوده به قرص شایعه بود!/13 واحد صنعتی متضرر شدند

سرویس آذربایجان غربی- یک ماه بعد از تایید وزارت آموزش و پرورش و وزات بهداشت و سایر دستگاه های مرتبط  در خصوص مشاهده کیک های آلوده به قرص در آذربایجان غربی،  حالا فرماندار ارومیه گزارش های وجود کیک های آلوده در استان را انکار کرد و گفت:  13 واحد صنعتی استان با این شایعه متضرر شدند.

به گزارش کردپرس، ماجرای کیک های آلوده به قرص در کشور اواسط آذر ماه مطرح شد و حواشی فراوانی به دنبال داشت اما این موضوع در آذربایجان غربی بیشتر با موضع تکذیب همراه بود.

در ابتدا این مسئله در استان برای مسئولین قابل قبول نبود و بیشتر موارد مشاهده شده را تکذیب می کردند، اما در نهایت رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی اعلام کرد؛ علاوه بر ارومیه، 3 مورد از این کیک های آلوده به قرص در شهرستان اشنویه، سردشت و پیرانشهر هم مشاهده شده است.

در این ماجرا 18 تن از دانش آموزان ارومیه‌ای با خوردن کیک های آلوده به قرص به بیمارستان مراجعه کردند، اما مسمومیتی ناشی از مصرف این قرص ها گزارش نشد و بنا به گفته دانشگاه علوم پزشکی؛ «بیشتر اضطراب  و فشار روانی بوده که این دانش آموزان را ترسانده بود!».

قرصهای یافت شده در آذربایجان غربی بیشتر هیوسین، اسامینوفن و ایبوبروفن معرفی شدند و استاندار آذربایجان غربی هم این مسئله جاسازی قرص در کیک های خوراکی را توطئه ای دیگر از سوی بدخواهان و سودجویان برای ضربه زدن به تولید ملی و برهم زدن آرامش جامعه تلقی کرد.

وعده پیگیری این موضوع در جلسه وزارت بهداشت و درمان کشور از سوی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس و نماینده سردشت و پیرانشهر هم داده شد.

با گذشت یک ماه از این موضوع دوباره مسئولان آذربایجان غربی اقدام به تکذیب این مسئله و شایعه خواندن آن کردند، این درحالی است که بعد از تکذیبه های فراوان دانشگاه علوم پزشکی بر مشاهده این کیک های آلوده صحه گذشته بود.

اما روز گذشته فرماندار ارومیه موضوع کیک های آلوده در استان را شایعه خواند و گفت: «به دلیل گسترش این شایعه دراستان متاسفانه ۱۱واحد صنعتی در ارومیه و ۲ واحد در خوی و اشنویه  متضرر و با کاهش 30 الی 100  درصدی تولید و صادرات روبرو شدند».

به نقل از ایسنا، علیرضا ملا محمدی زاده (۲۳ دی ماه) در کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت و خانواده استان اظهار کرد: «در یک ماه گذشته و با مطرح شدن شایعه کیک های آلوده در استان ۳۰۰ نفر از کارگران تولیدی های کیک ارومیه بیکار شدند».

علیرغم تایید دریافت گزارش هایی مبنی بر مشاهده کیک های آلوده به قرص توسط وزارت آموزش و پرورش در آذربایجان غربی و تایید این مسئله توسط مسئولان استانی، فرماندار ارومیه حتی گزارش های وجود کیک های آلوده در استان را انکار کرد و گفت: «از دو ماه گذشته تاکنون در استان و به ویژه در ارومیه هیچ گونه گزارشی مبنی بر وجود کیک آلوده مشاهده نشده است».

او ادامه داد: «در ارومیه درابتدا ۳مورد و بعدا ۱۸ مورد مشکوک به مسمومیت با کیک های آلوده در یکی ازمدارس منطقه حاجی پیرلوی ارومیه گزارش شد که بعد از تشخیص و معاینه ها توسط پزشک، فرضیه مسمومیت بوسیله کیک آلوده رد شد».

ملامحمدی زاده همچنین با اشاره به شرایط اقتصادی کشور جهت حمایت از واحدهای متضرر استان، گفت: «موسسات و سازمان ها برای کمک به این واحدها و تشویق مردم به خرید مستقیم و بی واسطه ازاین کارخانه های تولیدی تلاش کنند».

به گزارش کردپرس، اواسط آذر ماه بود که مدیرکل سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش گفت: از استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و آذربایجان غربی گزارش‌هایی مبنی بر مشاهده کیک های آلوده به ما رسیده است.

با بالا گرفتن این موضوع رییس مرکز بهداشت چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان هم از کشف و پلمب انبار یکی از کارخانه‌های مشهور ساخت کیک و شکلات که بیش ‌از ۳۰ هزار کیک مشکوک به حاوی قرص در آن موجود بود، خبر داد.