سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  چهارشنبه 25 دی 1398  ::  11:20   

گزارش اختصاصی کُردپرس از وضعیت کشاورزی کُردستان سوریه؛

کاهش 50 درصدی تولید زیتون در منبج 

سرویس سوریه-از 6 سال پیش تا به امروز به دلیل آفات باغی و کشاورزی نزدیک به 50 درصد از تولید زیتون در منبج  کاهش یافته است و کشاورزان و باغداران به سمت کاشت درختان دیگری روی آورده‌اند.

 به گزارش کُردپرس،کشت زیتون یکی از مهمترین محصولات زراعی کُردستان سوریه و از جمله منطقه منبج است که در دو سال گذشته بر اثر آفات نباتی و بیماری هایی که درختان را هدف قرار می دهد و همچنین عدم توانایی صادرات روغن به خارج از سوریه رو به کاهش است.

براساس آمار اداره مدیریت کشاورزی  منبج و حومه  ، 40 درصد از مساحت اراضی این منطقه به درختان زیتون اختصاص دارد،اما با آغاز جنگ سوریه اکثر کشاورزان در نتیجه آفات و بیماری هایی که میوه ها ، ساقه یا برگ را هدف قرار می دهد از کاشت و نگهداری این درخت به عنوان یکی از مهمترین محصولات زراعی منبج ، دوری می‌کنند و این منجر به از بین رفتن درختان این منطقه شده است.

به گفته "محمد رابی" از مسئولان کشاورزی منبج،آفات کشاورزی و درختی از طریق هوا به زمین یا از طریق عملیات خاکورزی از یک مزرعه دیگر به مزارع منبج منتقل می شوند ، بنابراین بدون پاک کردن کل مزارع اطراف ، نمی توان آفات را در باغ‌ها و مزارع از بین برد و این مسئله منجر به تولید ضعیف در مزارع منبج شده است.

کُردپرس در گفته با یکی از روزنامه‌نگاران این منطقه به نام "عدنان حمی" این موضوع را پیگیری کرد.این‌ روزنامه‌نگار با بررسی شواهد به خبرنگار کُردپرس گفت: از 6 سال پیش تا به امروز 50 درصد از تولید زیتون در منبج  کاهش یافته است،زیرا درختان دچار آفت می‌شوند و کسی نیست که برنامه‌ریزی درستی برای این قضیه انجام دهد.

این روزنامه‌نگار ادامه می دهد:در گذشته درختان زیتون زیادی را در منبج پرورش می دادند ، زیرا به مراقبت زیادی احتیاج نداشتند اما در سال‌های پس از جنگ اوضاع تغییر کرده است.

در حالی که اوضاع کاشت درخت زیتون در منبج  مناسب نیست،وضعیت روغن‌ زیتون نیز حال و روز خوبی ندارد.به گفته "احمد حمی" در گذشته به ازای هر 5 کیلو گرم زیتون 1 کیلوگرم روغن استخراج می‌شد ، اما اکنون هر یک 1 کیلوگرم روغن نیاز به 8 کیلوگرم زیتون دارد و این به دلیل تعداد زیاد آفات و بیماری هایی است که درختان زیتون در معرض آن قرار دارند.

اما در سوی دیگر با گران‌ شدن سموم دفع آفات کشاورزان از طرف دیگر با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده‌اند.مقامات اداره مدیریت کشاورزی منبج در اظهارات خودشان با رسانه‌ها از بابت این قضیه شکایت دارند.آن‌ها می‌گویند:با توجه به این که تمام مواد و سموم‌ شیمیایی با دلار آمریکا خریداری و فروخته می شوند و با توجه به آنکه همپایه قیمت دلار ، قیمت محصولات افزایش نمی یابد ، ریسک کاشت و برداشت زیتون بالا رفته است.در حال حاضر قیمت یک روغن منفرد (16 کیلوگرم) 20000  پوند سوریه و معادل  20 دلار آمریکا است.

کشت جایگزین

اما با بالا رفتن هزینه و خطرات روبروی کشت درخت زیتون کشاورزان سوری روی به کشت‌های دیگری آورده‌اند.مقامات اداره کشاورزی منبج می‌گویند:میل کشاورزان برای خرید مزارع درخت زیتون ضعیف شده است و نیمی از کشاورزان به سمت کاشت درختان میوه  دیگری نظیر آجیل و بادام و درختان ریگری رفتند.

احمد حمی روزنامه‌نگار سوری در این خصوص به کُردپرس توضیح می‌دهد:بیشتر کشاورزان به دلیل سفتی و خراب بودن محصول زیتون به کشت جایگزین روی آورده‌اند و مزارع زیتون خود را می‌فروشند.وی ادامه می‌دهد: اکثر کشاورزان درختان بادام ، زردآلو و هلو را خریداری می کنند، زیرا با طبیعت منطقه همزیستی دارد.وی تصریح می‌کند: قیمت درخت با توجه به نوع و سن درخت ، از 2000 تا 5000 پوند متغیر است که معادل 2 تا 5 دلار است.

به گزارش کُردپرس،شهر منبج یکی از شهرهای مهم اقتصادی سوریه است که به دلیل داشتن درختان بسیار زیاد زیتون مشهور است. زیتون در این شهر و حومه آن به عنوان معیشت بسیاری از مردم شناخته می‌شود.

کشت درخت زیتون در مناطق جداگانه سوریه رواج دارد ، اما این کشت در مناطق شمالی و غربی و برخی مناطق جنوبی متمرکز شده است و منطقه عفرین یکی از مشهورترین مناطقی است که این نوع درخت در آن وجود دارد.