انتشار:  چهارشنبه 25 دی 1398  ::  11:42   

رئیس جمهور در جلسه هیات دولت:

باید میراث سردار سلیمانی را حفظ کنیم/ همه ایرانی هستیم و ایران از آن همه است

سرویس ایران- رئیس جمهور با بیان اینکه شهادت سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی ، از دست رفتن جان شماری از هم وطنان در کرمان و در جریان حادثه هواپیما بسیار مظلومانه بود و این مظلومیت دل همه را آتش زده و مردم را بیقرار کرده است، گفت: این حوادث برای همه ما بسیار تلخ بود، اما در عین حال باید از آنها درست عبرت گرفته و از این غم و اندوه و مشکلاتی که با آن مواجه شدیم، فرصتی به نفع کشور و منافع ملی بیافرینیم.

به گزارش کُرد پرس، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: سردار عزیز ما از دست ما رفت و ما از امروز و بعد از سوگواری به حقی که برای او داشتیم، باید به فکر حفظ میراث سردار سلیمانی باشیم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه " سردار سلیمانی مرزبان ایران بود اما هیچ‌وقت نمی‌خواست بین ایرانیان مرزی را به وجود بیاورد"، اظهار داشت: همه صاحبان یک سرزمین و یک نظام هستیم و منافع ما، منافع مشترک است.

روحانی با بیان اینکه "ایران دارای یک رنگ و یک نام و یک سلیقه نیست"، گفت: می‌دانیم در کشوری زندگی می‌کنیم که در آن سبک‌های مختلف زندگی وجود دارد و سلیقه‌های مختلف حاکم است و باید به سلیقه‌ها ، اندیشه‌ها و راه‌های مردم احترام بگذاریم. همه ایرانی هستند و ایران از آن همه است و این سرزمین به سلیقه، جناح و افکار خاصی مرتبط نیست بلکه به همه ارتباط دارد.

رئیس جمهور افزود: جان هر فرد ایرانی، جان همه ماست. همانطور که قرآن به ما آموخته، از دست رفتن یک نفر بی‌گناه به منزله از دست رفتن انسانیت است و علت اینکه این حوادث دل مردم ما را به درد آورد به خاطر این بود که این عروج‌ها، بسیار مظلومانه بود.

روحانی گفت:  هم شهادت شهید سلیمانی، مظلومانه بود و هم از دست رفتن جان عزیزان در کرمان مظلومانه بود و هم از دست رفتن عزیزان ما در این پرواز بسیار مظلومانه بود. این مظلومیت دل همه را آتش زده است و مردم را بیقرار کرده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه تقریباً هر 3 حادثه برای جامعه و کشور ما غیرمنتظره بود، افزود: می‌دانستیم آمریکا بسیار جنایتکار است اما فکر نمی‌کردیم آمریکا در کشور دیگری میهمان آن کشور را که یکی از سرداران بزرگ مبارزه با تروریسم بوده با موشک هدف قرار بدهد.

روحانی ادامه داد:  این سبک و سیاق شاید برای ما غیرمنتظره بود و شهید سلیمانی را مظلومانه به شهادت رساندند. البته شهید سلیمانی همیشه نماد شهامت ، شجاعت و شهادت بود و معلوم بود مسیر و راه شهادت را انتخاب کرده است اما شهادت او از مسیر شهامت و شجاعت و ایستادگی‌اش عبور کرد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: از دست رفتن عزیزان ما در کرمان هم غیرمنتظره بود کسی فکر نمی‌کرد در تشییع جنازه یک یار و عزیز، عزیزانی که در غم آن عزیز آمدند به این زودی به آن عزیز ملحق شوند و به جای اینکه دفن او را شاهد باشند، خود او را در آسمان‌ها ببینند و زیارت کنند.

روحانی با اشاره به حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی نیز، گفت: اینکه یک هواپیمایی حامل مردم عزیز از ملیت‌های مختلف مخصوصاً ایرانیان عزیز ما به اشتباه هدف یک موشک قرار بگیرد، این  هم برای ما غیرمنتظره بود و فکر نمی‌کردیم یک چنین اشتباهی رخ دهد.

 رئیس جمهور اظهارداشت:البته آنهایی که اشتباه کردند، همان‌ کسانی هستند که برای امنیت کشور تلاش می‌کنند و در فضای امنیت کشور بودند.

روحانی تاکید کرد: در برابر این حوادث که حادثه سیل و گرفتاری مردم سیستان و بلوچستان هم در این روزهای اخیر به آن اضافه شده است، ملت ما آماده است با قامتی استوار بایستد و جبران کند.

رئیس جمهور با تاکید براینکه همه این ها جبران‌هایی دارد که باید حساب شده باشد، خاطرنشان کرد: شهادت سردار سلیمانی جبران دارد که در بخش نظامی این جبران انجام شد و نیروهای مسلح و سپاه پاسداران با موشک‌هایی که به عین الاسد زد، نشان داد که ما در برابر آمریکا، کوتاه نمی‌آییم و اگر آنها جنایتی کردند حتماً پاسخ را دریافت می‌کنند.

روحانی با بیان اینکه یک جبران بزرگ هم مد نظر ما است که ملت‌های منطقه تلاش کنند آمریکا از این منطقه برود، تصریح کرد: همانطور که پارلمان عراق این تلاش را کرد و  ملت‌های منطقه این نظر را دارند که این هدف ممکن است کوتاه‌مدت نباشد اما باید آن را دنبال کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه باید حتماً موضوع از دست رفتن جان عزیزانمان در کرمان را دنبال کنیم، ادامه داد: حتماً باید روشن شود؛ درست است که  جمعیت بی‌تاب بوده و جمعیت فوق‌العاده بوده اما در همه این احوال می‌بایست در آن شرایط مراقبت می‌کردیم؛ آنهایی که مسئول آن جامعه و اجتماع مردم بودند باید پاسخگو باشند و مردم این انتظار را دارند.

 

تضعیف نیروهای مسلح نادرست است

روحانی ادامه داد: نیروهای مسلح ما در این حادثه قدم اول را خوب برداشتند، تحقیق و بررسی و اعلام کردند، قدم‌های دیگر را نیز باید بردارند که منجر به نظارت و هماهنگی بیشتر شود. همه کسانی که در این حوادث متاثر هستند و حق هم دارند. جبران این موضوع این نیست که به عکس عمل کنیم و نیروهای مسلح را تضعیف کنیم ما نیروهای مسلح، سپاه، بسیج و ارتش و نیروی انتظامی را نیاز داریم، شاید در میان اشتباهی رخ دهد که البته رخ داده ولی ما به این نیرویی که برای امنیت کشور و آسمان نیاز داریم. نباید نیروهای مسلح تضعیف شوند، این تضعیف نادرست است، راه و هدف این است خود نیروهای مسلح ما به مردم اطمینان دهند که این حادثه قابل تکرار نخواهد بود.

رییس جمهوری ادامه داد: در این گونه حوادث یک‌ جا خشم مردم در اوج بود، در داستان شهادت شهید سلیمانی خشم مردم به اوج رسید در یک جا داغ و حسرت بود. در داستان هواپیما داغ مردم و حسرت مردم به اوج رسید و این همه جوان، این همه دانشمند و نخبه در این حادثه از دست رفتند.

وی افزود: در همه این حوادث آنچه که باید در نهایت به دست بیاید انسجام، وحدت و هماهنگی ملی است. نتیجه نهایی نباید شکاف ملی باشد.

مسائل را جناحی نکنیم

روحانی تصریح کرد: ما مسائل را جناحی نکنیم؛ نه موضوع شهادت شهید سلیمانی به جناح خاص ربط دارد نه موضوع عزیزان این هواپیما به جناح خاص ربط دارد. این ها برای همه ملت ما داغ بود و همه متاسف هستیم و همه فرزندان عزیز خودمان را از دست دادیم و همه باهم هستیم.

رییس جمهوری در عین حال گفت: مردم می خواهند مطمئن شوند که مسئولان با خلوص، صداقت و امانت سخن می‌گویند. اگر جایی نقصی دارد آن نقص باید برطرف شود. اگر در بیان و در میان گذاشتن مسائل با مردم تاخیر داریم یا لحن ما مناسب نیست باید قبول کرده و جبران کنیم.

وی  اظهار داشت: از نیروهای مسلح و از ستاد کل خواهش می‌کنم برای مردم توضیح دهند که از وقتی که حادثه واقع شده تا وقتی که اعلام شد، چه مسائلی بوده چه جلساتی بوده و چه کارشناسی‌هایی بوده که مردم بفهمند که چیزی نمی خواستند از آنها پنهان بکنند. البته این حادثه باورکردنی نبود.

در تاریخ ایران چنین اشتباهی رخ نداد

روحانی خاطرنشان کرد: کسی نمی‌تواند باور کند که یک هواپیمای مسافربری در کنار فرودگاه بین‌المللی هدف قرار گیرد این موضوع در مخیله آدم نمی‌گنجد. من به عنوان کسی می‌گویم که هفت سال مسئول پدافند هوایی بودند و در زمان جنگ هم چنین اشتباهی رخ نداد در تاریخ ایران چنین اشتباهی رخ نداد. 

وی اضافه کرد: چنین چیزی نداریم که کنار فرودگاه بین المللی در پایتخت کشور در "روت هوایی" یک هواپیما زده شود آدم باور نمی‌کند. یعنی خیلی‌ها در جامعه و مسوولین ما شوکه هم بودند. مگر می‌شود تصور آن گاهی دشوار است. در عین حال اگر تاخیر شده برای تاخیر هم عذرخواهی کنند و اگر مناسب نبوده آن هم عذر خواهی کنند.

رییس جمهوری گفت: ما در عذرخواهی کردن از ملت بزرگ همیشه باید روان، شفاف و ساده حرف بزنیم و  عذرخواهی کنیم آنها آقا، ولی نعمت و بزرگ ما هستند و ما نوکر آنها هستیم. نوکر برابر آقا باید متواضعانه و خاضعانه و دقیق و با صداقت حرف بزند و ما باید این کار را بکنیم.

روحانی گفت: افرادی که در خارج هر روز به مردم ظلم کرده‌اند، در این حوادث هم، فضا را به هم ریختند. آنها منطقه و امنیت را به هم ریختند ملت ما اجازه نمی‌دهد که آنها بخواهند زبانشان، زبان دلسوزی برای ملت ایران باشد.

وی اظهار داشت:‌ اروپایی‌ها می‌گویند در مساله هسته‌ای ایران به طور مثال گام پنجم را برداشته، ما هم باید گام برداریم. گامی که شما باید بردارید بازگشت به تعهدات است. ما این را به صراحت به شما گفته ایم. من به دو نفر از رهبران اروپا که همین روزها با آنها صحبت کردیم به صراحت گفته‌ایم، آنچه را که ما انجام دادیم اولا قابل بازگشت است.

روحانی بیان کرد: دوم اینکه هر کاری که ما در هسته‌ای انجام می‌دهیم با نظارت آژانس است. بنابر اینگونه صحبت‌ها که ایران به دنبال سلاح هسته‌ای است از حرف‌های بی‌اساس و واهی است که لطفا تکرار نکنید و کنار بگذارید.

رییس دولت دوازدهم افزود: کشوری که پادمان و پروتکل اجرایی را اجرا می‌کند، نمایندگان و بازرسان آژانس به راحتی در اینجا حضور دارند. دوربین‌های آنها در مراکز غنی‌سازی ما است. این حرف چه معنایی دارد.

اروپا قدم اشتباه دیگری بردارد ضرر می‌کند

روحانی گفت: اگر شما قدم اشتباهی بردارید ضرر خواهید کرد. راه درست را انتخاب کنید. راه درست هم این است که به برجام برگردید. نمی‌دانم نخست وزیر در لندن، چطور فکر می‌کند که می‌گوید برجام را کنار بگذاریم و طرح ترامپی را اجرا کنیم. ترامپ جز نقض عهد و زیرپا گذاشتن قانون و مقررات بین المللی کاری انجام نداده است.

رییس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: ترامپ در مساله آب و هوا برای شما چه کاری انجام داد و شما در ناتو  برابر کارشکنی‌های ترامپ چه کردی دو در یونسکو و شورای حقوق بشر که ترامپ از آنجا خارج شد چه کاری انجام دادید؟ شما سه کشور اروپایی کجا توانستید کاری انجام دهید نمونه‌ای برای ما بگویید. همه ۲۷ – ۲۸ کشورهای اروپایی، در یک مورد بگویید که تا به حال چه کاری انجام داده‌اید که ما دلمان گرم بشود و بگوییم که برای برجام هم می‌توانید کاری انجام دهید. شما در هیچ کجا نتوانستید کاری انجام دهید.
وی گفت: شما بودید که همه پروازهای ما را به عراق گزارش می‌دادید. مسئول این جنایات در جنگ عراق شما بودید. ما که یادمان نمی‌رود در طائف، شما صدام را تشویق کردید که به ایران حمله کند. اینها را کسی از یاد نخواهد برد. شما مسئول خون مردم ما هستید، شما قاتل هستید. قاتل نه یک نفر بلکه قاتل صدها هزار نفر هستید که برای کشور خودشان دفاع کردند. این همه معلول، مجروح و جانباز را شما مسئول آنها هستید. آن وقت شما برای مردم ما دلسوزی می‌کنیدو این برای مردم ما این قابل قبول است؟

ناامنی منطقه به نفع هیچ‌کس نیست

روحانی اضافه کرد: من این نکته را به صراحت به دنیا می‌گویم که ناامنی منطقه به نفع هیچ‌کس نیست. ناامنی این منطقه حساس و مهم به ضرر دنیاست. این را من به مسئولین مختلفی که این روزها با من صحبت کرده‌اند، نیز گفته‌ام. ناامنی به ضرر اروپا و آسیا و خود آمریکا و همه است.
وی عنوان کرد: چرا این منطقه را ناامن کرده‌اید و آمدید ملت ما را تحریم کردید و به آنها زور می‌گویید و چرا مردم یمن را بمباران می‌کنید و در امور عراق، لبنان و لیبی مداخله و نفت سوریه را غارت می‌کنید. شما در همه این منطقه دخالت می‌کنید. همه جا را ناامن کرده‌اید. این ناامنی غیرقابل تحمل است در جو ناامنی و به هم ریختگی جامعه هر حادثه‌ای ممکن است پیش ‌آید. چرا شما جامعه ما و منطقه را ناامن کرده‌اید.

رییس جمهوری تصریح کرد: بیایید به خاطر ناتوانی، ضعف و ترس‌تان برابر آمریکا از ملت ایران عذرخواهی کنید. ما باز هم شما را به برجام دعوت می‌کنیم.

روحانی خطاب به مردم گفت: چگونه شد که آمریکا به پای میز مذاکره آمد. چرا آمریکا سال ۹۰ و ۹۱ به پای میز مذاکره نیامد. و چرا در سال  ۹۲ آمد. در سال ۹۰ و ۹۱ آمریکا فکر که تحریم اثر گذاشته و گفت فشار را بیشتر کنیم ایران تسلیم می‌شود. انتخابات سال ۹۲ کاری کرد و امید بزرگی به مردم داد و دیدند که همه چیز برعکس شد. در برجام کاری انجام نشده بود که قیمت‌ها و تورم پایین آمده بود. رشد و رونق اقتصادی امید مردم بود. 

وی افزود: اوباما و کاخ سفید  دیدند که همه چیز برعکس تمام شده و همه مسائل ایران رو به راه شده و در نتیجه آنها تسلیم شدند و حاضر به مذاکره شدند. قدرت ایستادگی ملت ایران بود که آنها را وادار به تسلیم کرد و آنها آمدند و برجام را پذیرفتند. حالا چطور شده که از برجام خارج شده‌اند. 

رییس جمهوری بیان کرد: وقتی برجام اجرا شد، ایران در اوج رفت. یکی از رهبران منطقه به من می‌گفت هر چه نگاه می‌کردیم می‌دیدم که صف شرکت های چینی و اروپایی و همه برای معامله به ایران می‌آیند و ما حسودی‌مان می‌شد که ایران چقدر عظمت دارد و چقدر مهم است. همه عاشق ایران هستند.

روحانی گفت: آنها دیدند بعد از برجام ایران اوج گرفت. بعد از برجام یعنی سال ۹۵ رشد اقتصادی ما در دنیا اول شد. صادرات نفت و میعانات گازی نزدیک ۳ میلیون بشکه شد. و این همه قراردادها و بانک‌های دنیا یک تحرک بزرگی در کشور بود. 

وی عنوان کرد: دوم اینکه آمریکا در منطقه شکست خورد. داعش که ابزار آمریکا بود، دچار شکست شد. از آن طرف که ایران رشد پیدا کرد و از آن طرف هم آمریکا شکست خورد و از طرف دیگر هم منطقه به تعبیر آنها در اختیار ایران قرار گرفت. 

رییس جمهوری ادامه داد: عربستان و اسراییل رسما گفتند که ما ترامپ را وادار کردیم. عربستان و اسراییل و تندروهای آمریکا به ترامپ گفتند که از برجام بیرون برود تا ما کار نهایی را انجام بدهیم و حکومت ایران را ساقط کنیم.

روحانی افزود: امروز که همه شما متوجه شده‌اید که اشتباه کرده‌اید. در برجام اشتباه کردید، در ترور شهید سلیمانی و در منطقه و عراق اشتباه کردید در یمن و در تحریم نفت ایران اشتباه کردید. بیایید دست از اشتباه بردارید و برگردید. ما آماده هستیم اگر شما برگردید و راهی را انتخاب کنید به نفع ثبات و امنیت منطقه باشد، سرباز آمریکایی امروز در ناامنی است، فردا ممکن است سرباز اروپایی هم در ناامنی باشد.

وی یادآور شد:‌ بیایید این امنیت را درست کنید ما نمی‌خواهیم این ناامنی در دنیا باشد. ما می خواهیم شما از منطقه بروید البته نه با جنگ، بلکه می‌خواهیم عاقلان  از منطقه بروید. و این به نفع شما هم است.  اما در عین حال مسیر را طی کنیم که به نفع جهان و منطقه باشد. راه جبران این حوادث انسجام و ایستادگی کل ملت‌های منطقه و ملت ایران برابر جنایتکاران واقعی است. مردم عزیز، برابر فشار حداکثری ما نیاز به انسجام، دوستی و برادری حداکثری داریم.

رییس جمهوری گفت: از همه آنهایی که در این انتخابات نقش دارند خواهشمندم، آنجایی که روشن است صلاحیت یک فردی رد شود، حتما رد کنید. در جاهایی که نامشخص یا احتمالات ضعیف است، مردم را ناراحت نکنیم.

روحانی ادامه داد: به مردم نگوییم که در برابر یک صندلی مجلس ۱۷ نفر، ۱۷۰ نفر ، هزار و ۷۰۰ نفر ، نامزد هستند از چند جناح هزار و ۷۰۰ نفر، و ۱۷ نفر از چند جناح هستند آیا از یک جناح هستند؟ اینگونه که انتخابات نیست. مانند این است که در یک مغازه‌ای از یک جنسی، دو هزار تا بگذارید و بگویید که تنوع است. این یک جنس است. آنطرف چی؟ 

با یک جناح نمی‌توان کشور را اداره کرد

روحانی با بیان اینکه مردم تنوع می‌خواهند، یادآور شد: بگذارید در میدان انتخابات، همه احزاب و گروه‌ها شرکت کنند. شما ضرر نمی‌کنید. با یک جناح نمی‌توان کشور را اداره کرد. کشور برای همه است. اگر همه ۸۳ میلیون نفر متحد باشیم و یک نفر مخالف، آن یک نفر را باید جذب کنیم. یک نفر مخالف برای ما زیاد است.

رییس جمهوری اضافه کرد: شما یک جناح و یک جمعیت بزرگ را  مخالف می‌کنید؟ حواسمان را جمع کنیم. پاسداشت خون شهید سلیمانی اتحاد است. شهید سلیمانی حزبی نبود. من حدود ۴۰ سال با سلیمانی دوست بودم. بیش از ۲۰ سال ما از نزدیک با هم کار کردیم. من او را خوب می‌شناسم. او جناحی و حزبی نبود. او با همه خوب بود. پیش همه می‌رفت و از همه مشورت می‌گرفت. بیاییم سبک و فکر  سردار سلیمانی  را در این مملکت اجرا کنیم. یکی بشویم و در کنار هم قرار بگیریم.