سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 25 دی 1398  ::  12:34   

نچیروان بارزانی بار دیگر خواستار تداوم حضور ائتلاف تحت رهبری آمریکا در عراق شد

سرویس عراق و اقلیم کردستان – نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان برای چندمین بار طی مدت اخیر، خواستار تداوم حضور ائتلاف نظامی تحت رهبری آمریکا در عراق و اقلیم کردستان شد.
 

به‌ گزارش کردپرس، ریاست اقلیم کردستان از دیدار و گفتگوی نچیروان بارزانی با ژنرال جان لوریمر، مشاور ارشد وزارت دفاع انگلستان و هیئت همراه‌ وی  در اربیل خبر داد.

بر اساس بیانیه‌ نهاد ریاست اقلیم کردستان در این دیدار که‌ بعد از ظهر روز سه‌ شنبه‌ 24 دی ماه‌ 1398 انجام شده‌ است، نچیروان بارزانی تاکید کرد: ترور و احیا داعش خطری واقعی است که‌ ثبات و امنیت عراق و منطقه‌ را تهدید می کند و عراق و اقلیم کردستان هنوز هم برای مقابله‌ با داعش، نیازمند همکاری و پشتیبانی های ائتلاف بین المللی ضد داعش هستند.

رئیس اقلیم کردستان در این دیدار بر ضرورت تداوم همکاری های نظامی انگلیس با عراق و اقلیم کردستان نیز تاکید کرد.

بر اساس بیانیه‌، در دیدار ژنرال جان لوریمر، مشاور ارشد وزارت دفاع  و نماینده‌ نخست وزیر انگلستان با نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان که سفیر انگلیس در بغداد و سرکنسول این کشور در اربیل و معاون نخست زیر اقلیم کردستان و چندین مقام نظامی از دو طرف حضور داشتند، اوضاع امنیتی عراق و آخرین تحولات این کشور مورد بررسی قرار گرفتند.

در بخش دیگری از گفتگوها، تحرکات اخیر داعش به‌ ویژه‌ در مناطق مشمول ماده‌ 140 موسوم به‌ مناطق مورد مناقشه‌، اهمیت همکاری و هماهنگی نیروهای پیشمرگ و ارتش عراق در راستای مقابله‌ با ترور داعش و نقش ائتلاف بین المللی در این موضوع، کاهش تنش ها، روابط اربیل و بغداد و روابط اقلیم کردستان با انگلیس، از دیگر محورهای نشست بوده‌ است که‌ در آن بر ادامه‌ و گسترش همکاری های انگلیس با اقلیم تاکید شد.

شایان ذکر است تاکید چندین باره‌ نچیروان بارزانی و دیگر مقامات اقلیم کردستان بر ضرورت تداوم حضور ائتلاف نظامی تحت رهبری امریکا در عراق در حالی است که‌ مجلس نمایندگان عراق، دولت این کشور را به لغو درخواست کمک از ائتلاف بین المللی، پایان حضور هر گونه نیروی خارجی و شکایت از آمریکا در سازمان ملل مکلف کرد.

مجلس نمایندگان عراق عصر امروز یک شنبه 15 دی ماه‌ 1398 یک جلسه فوق العاده را برای تصمیم گیری درباره حضور نیروهای خارجی در این کشور پس از شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ابومهدی المهندس، نایب رئیس سازمان حشد الشعبی و همراهان آنها در حمله هوایی اخیر آمریکا در نزدیکی فرودگاه بین المللی بغداد برگزار کرد.

در جریان این جلسه که به ریاست محمد حلبوسی، رئیس مجلس نمایندگان و حضور 173 نماینده از مجموع 329 نماینده مجلس با این حال بدون حضور هیچ یک از نمایندگان کُرد و بیشتر نمایندگان سُنی برگزار شد، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر دولت اداره امور و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور نیز حضور یافت و گزارشی در رابطه با تحولات و رویدادهای اخیر و موضع مناسب در قبال آنها ارائه داد.

پس از آن نیز مجلس نمایندگان عراق به اتفاق آرای اعضای حاضر در جلسه خود، به یک مصوبه پارلمانی شامل الزام دولت این کشور به لغو درخواست کمک ارائه شده از سوی آن به ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش به دلیل پایان عملیات نظامی و جنگی در عراق و تحقق پیروزی و آزادسازی، پایبندی دولت فدرال به پایان حضور هر گونه نیروی خارجی در خاک این کشور و جلوگیری از استفاده آنها از خاک، آب و آسمان آن به هر دلیلی و همچنین پایبندی دولت به انحصار سلاح در دست دولت رای مثبت داد.