انتشار:  جمعه 27 دی 1398  ::  14:24   

دعوت از نچیروان بارزانی برای سفر به تهران و واشنگتن

سرویس جهان- نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان می گوید از طرف ایران و آمریکا برای سفر به این دو کشور دعوت شده اما هنوز زمان دقیق آن مشخص نشده است.

 

به گزارش کردپرس، نچیروان بارزانی، رییس اقلیم کردستان عراق در مصاحبه با سایت خبری-تحلیل المانیتور در آمریکا به بیانو تشریح مسائل مختلف در عراق، اقلیم کردستان، کردها و مسائل منطقه پرداخته است. وی همچنین از دعوت دو کشور ایران وآمریکا برای سفر به این دو کشور خبر داد.

نچیروان بارزانی با اشاره به این که سنی ها و کردها در تصمیم پارلمان عراق برای اخراج نیروهای آمریکا شرکت نکردند گفت: تصمیم پارلمان تصمیم خوبی نبود. او توضیح داد نیروهای آمریکایی در سال 2014 به دعوت دولت عراق و با هماهنگی شورای امنیت سازمان ملل و در جهت مبارزه با داعش به عراق آمدند. اقلی کردستان معتقد است که هنوز داعش پایان نیافته است.

رئیس اقلیم کردستان تاکید کرد که نه دولت عراق و نه اقلیم کردستان در مورد عملیات آمریکا برای ترور سردار قاسم سلیمانی اطلاعی نداشته و همکاری هم صورت نگرفته است.

وی در مورد  نگاه اقلیم کردستان به ایران گفت ما به ایران احترام می گذاریم. من به تهران دعوت شده ام اما هنوز زمان دیدار از ایران مشخص نشده است.

بارزانی گفت: برای سفر به آمریکا هم دعوت شده ام. در نشست داووس با مایک پنس  معاون دونالد ترامپ ملاقات می کنم. هنوز زمان سفر به آمریکا هم مشخص نیست.

نچیروان بارزانی درباره پیام ایران در شلیک موشک به پایگاه آمریکایی ها در عین الاسد و اربیل گفت: ایران این پیام را داد که هم توانایی و هم میل انجام بمباران در هر نقطه ای از عراق را دارد.

نچیروان بارزانی درباره مسئله کردهای سوریه گفت: مسئله کردهای سوریه باید در چهارچوب کشور سوریه حل شود. روسیه باید در این راه به کردها کمک کند تا با دولت سوریه به توافق برسند. کردهای سوریه هم باید سعی کنند ارتباط خود را با پ.ک.ک در قندیل قطع کنند. نیروهای کرد سوریه هر چیزی را برای تحریک ترکیه انجام داده اند. آنها تصاویر عبداله اوجالان و پرچم ک.ک.ک را در نزدیکی مرز ترکیه برافراشته اند.

رئیس اقلیم کردستان افزود: ما سالهاست به کردهای سوریه گفته ایم رابطه خود را با پ.ک.ک قطع کنند و نگرانی های ترکیه را درک کنند. برای اقداماتی که از سوی نیروهای دموکراتیک سوریه از قبیل عقب نشینی قبل از حمله ترکیه در ماه اکتبر انجام شد دیر بود. هنوز هم این ارتباط با پ.ک.ک وجود دارد اما در سطحی کمتر. آنها باید ترکیه و جامعه بین المللی را اقناع کنند که بخشی از پ.ک.ک نیستند.

نچیروان بارزانی ضمن اشاره به این که اقلیم کردستان و عراق به حضور آمریکا و ائتلاف برای مبارزه با داعش نیاز دارند افزود: ادامه حضور نیروهای آمریکا در عراق لازم است.

نیچروان بارزانی درباره احتمال تغییر در روابط میان اقلیم کردستان و آمریکا پس از تحولات اخیر در این کشور مانند ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا و حمله موشکی ایران به پایگاه آمریکایی ها در عراق گفت: هر چند اقلیم کردستان جایگاه قانونی و خاص خود را در عراق دارد اما سیاست آمریکا در عراق در حال حاضر، مانند گذشته حمایت از عراق یکپارچه است و ما هم همین سیاست را پیروی می کنیم.

رئیس اقلیم کردستان از نقش اقلیم کردستان به عنوان میانجی میان آمریکا و بغداد در مباحثی مانند اختلافات بر سر ادامه حضور نیروهای آمریکا در عراق و دیگر مسائل کنونی اشاره کرد و گفت آمادگی داریم در مورد ایران و آمریکا نیز چنین نقشی ایفا کنیم.

رئیس اقلیم کردستان درباره رابطه اقلیم کردستان با ترکیه گفت: رابطه ما با ترکیه خوب است. این رابطه همواره اهمیت داشته و اخیرا مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان دیدار خوبی با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه داشت.

نچیروان بارزانی درباره حملا ترکیه به پ.ک.ک در داخل خاک اقلیم کردستان گفت: ما نمی توانیم اجازه بدهیم خاک اقلیم کردستان به سکویی برای برای حمله به کشورهای همسایه تبدیل شود. بارها به مقامات ترکیه گفته ام که این مسئله باید از طریق صلح آمیز و نه نظامی حل شود. ترکیه باید با پ.ک.ک و اوجالان مذاکره کند.

رئیس اقلیم کردستان خواستار آزادی صلاح الدین دمیرتاش شد و گفت حزب دموکراتیک خلقها و شخص دمیرتاش می توانند در زمینه صلح در ترکیه و حل مسئله کردها در این کشور نقش ایفا کنند.

وی در مورد احتمال به خطر افتادن موقعیت اقلیم کردستان بعد از اتفاقاتی که برای اداره خودگردان کردی در سوریه افتاد و کردها بخش هایی از مناطق تحت کنترل خود را از دست دادند، گفت: اقلیم کردستان و روژاوا (مناطق تحت کنترل کردهای سوریه) با هم قابل مقایسه نیستند چرا که اقلیم کردستان دارای موقعیت خاص خود بر اساس قانون اساسی عراق است. به هر حال کردهای سوریه هم به خاطر جانفشانی هایی که در مبارزه با داعش داشتند باید حقوقشان در چارچوب مرزهای سوریه به رسمیت شناخته شود.

رئیس اقلیم کردستان عراق موقعیت کنونی توافق نفت در برابر بودجه را با دولت عراق نامناسب دانست و گفت قرار بود اقلیم کردستان 250000 بشکه به عراق تحویل دهد و 200000 بشکه دیگر را صرف پرداخت دستمزد شرکت های خارجی و تسویه بدهی ها به آنها نماید اما سرنوشت آن فعلا ناروشن است. عراق فعلا حدود 380 میلیون دلار بابت حقوق کارمندان اقلیم کردستان می پردازد در حالی که فقط 55 درصد این حقوق را پوشش می دهد.

وی عملکرد کابینه فعلی اقلیم کردستان به رهبری مسرور بارزانی را خوب توصیف کرد اما گفت در کابینه های قبلی هم هم موفقیت و هم اشتباه وجود داشته است.

نچیروان بارزانی برگزاری کنگره حزب اتحادیه میهنی و تشکیل کمیته هایی برای رفع مشکلات داخلی این حزب را موفقیت آمیز توصیف کرد. بارزانی گفت هنوز معلوم نیست که چه کسی رهبری اتحادیه میهنی را در دست خواهد گرفت اما وقتی المانیتور از او سول کرد «چه کسی؟» نچیروان بارزانی گقت: فکر می کنم برهم صالح اتحادیه میهنی را رهبری خواهد کرد.

 

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#نچیروان بارزانی
#ایران
#آمریکا
#کردها