سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  شنبه 28 دی 1398  ::  10:41   

گزارش اختصاصی کُردپرس از افزایش قیمت دلار در شمال سوریه؛

قیمت دلار صعود می‌کند،قدرت خرید مردم سقوط!

سرویس سوریه-در ماه‌های اخیر پوند سوریه شاهد سقوط چشمگیری در برابر دلار بوده و سطح بی سابقه ای از سقوط نرخ خود را به ثبت رسانده و این در حالی است که قیمت مواد غذایی دو برابر شده و موجب نارضایتی مردم گردیده است.

به گزارش کُردپرس،کاهش ارزش پوند سوریه در برابر دلار در روزهای اخیر تبدیل به یک نگرانی در شمال و شرق سوریه شده است و ساکنان این‌ منطقه با توجه به عدم سازگاری درآمدهای ماهانه خود با هزینه بالای فعلی زندگی،اعتراضات زیادی نسبت به  مسئولان این منطقه دارند.

بنا به اخبار میدانی از این منطقه پوند سوریه با توجه به آنچه در بازارهای ارز در مناطق شمال شرقی سوریه رد و بدل شد ، پایین ترین سطح خود را ثبت کرد و به بیش از 1100 پوند در برابر دلار آمریکا رسید.

یکی از صرافان شهر حسکه می‌گوید: دلایل افزایش و ریزش قیمت دلار ناشی از عوامل خارجی و در نتیجه فعالیت دلالان دلار و عدم پمپاژ دلار در بازارها است که بر ارزش پوند سوریه تأثیر گذاشته است.

اما مردم این منطقه با انتقاد از افزایش قیمت مواد غذایی در پی افزایش قیمت دلار می‌گویند: عدم کنترل تورم ناشی از قیمت دلار منجر به افزایش قیمت مواد غذایی شده است.شهروندان معتقدند:کنترل بازار منجر به کاهش برخی از کالاهایی خواهد شد که تجار محلی از آن سو استفاده می کنند.

محمد عبدالله از خبرنگاران حاضر در شهر حسکه به کُردپرس توضیح می‌دهد:به دلیل افزایش قیمت دلار قیمت کالاها افزایش یافته و قدرت خرید مردم به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و این نشان می دهد که  مردم بیشترین تأثیر را از روند افزایش و سقوط قیمت دلار می‌بینند.

وی افزود:بی ثباتی نرخ ارز و نوسان آن باعث می شود تاجر با افزایش قیمت دلار ، قیمت کالاها را بالا ببرند در صورتی که خود آن‌ها با قیمت کمتری کالاها را خریداری کرده‌اند.

اما کاهش ارزش پوند سوریه با توجه به پایین بودن درآمد اکثر مردم، نارضایتی مردم نسبت به افزایش قیمت‌ها در بازار را نشان داده است.

عبدالله ادامه می‌دهد: اگر دلار افزایش یابد ، قیمت تمام مواد بالا می رود اما برعکس وقتی قیمت دلار پایین‌ می‌آید،قیمت کالاها ارزان نمی‌شود.وی می‌افزاید:متوسط ​​دستمزد روزانه یک‌ راننده تاکسی حدود سه هزار پوند، یعنی ۹۰ هزار در هر ماه است،اما با افزایش قیمت‌ها او به بیش از ۲۵۰ هزار پوند احتیاج دارد تا بتواند مخارج خانواده اش را تامین کند.

به گزارش کُردپرس،در ماه‌های اخیر پوند سوریه شاهد سقوط چشمگیری در برابر دلار بوده و سطح بی سابقه ای را به ثبت رسانده و این در حالی است که قیمت مواد غذایی دو برابر شده و موجب نارضایتی مردم گردیده است.