سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  شنبه 28 دی 1398  ::  16:08   

جزئیات بدهی‌های خارجی و داخلی ده‌ها میلیارد دلاری عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان - مشاور مالی نخست وزیر مستعفی عراق جزئیات مربوط به بدهی های خارجی و داخلی ده ها میلیارد دلاری کشورش را اعلام کرد.

به گزارش کردپرس، مظهر محمد صالح، مشاور مالی عادل عبدالمهدی، نخست وزیر دولت اداره امور در عراق پیش از ظهر امروز (شنبه) در گفت و گو با خبرگزاری رسمی این کشور (واع) اظهار داشت: بدهی خارجی عراق کمتر از 30 میلیارد دلار است و یک بدهی خارجی تعلیق شده بر اساس توافقنامه باشگاه پاریس که 80 درصد بدهی های پیش از سال 1990 را بخشید نیز وجود دارد که هنوز تسویه نشده است.

مشاور مالی نخست وزیر مستعفی عراق همچنین تصریح کرد: بدهی خارجی عراق برای مرحله پیش از سال 1990 بالغ بر 128 میلیارد دلار بود که 80 درصد آن بر اساس توافقنامه باشگاه پاریس کسر شد.

صالح در این باره افزود: بین 41 تا 42 میلیارد دلار مربوط به کشورهای خلیج (فارس) و برخی کشورهای دیگر نیز وجود دارد که متعلق به پیش از سال 1990 و خارج از توافقنامه باشگاه پاریس هستند با این حال این بدهی های تعلیق شده نیز از طریق توافقنامه مذکور به عنوان توافقنامه استاندارد برای همه بدهی های عراق حل و فصل می شوند.

مشاور مالی عبدالمهدی همچنین خاطر نشان ساخت: بدهی باقی مانده از توافقنامه باشگاه پاریس کمتر از 9 میلیارد دلار است و بدهی های جدیدی نیز وجود دارد که ناشی از جنگ علیه گروه تروریستی داعش هستند و نزدیک به 13 میلیارد دلار برآورد می شوند.

صالح در این باره ادامه داد: مبلغ باقی مانده از کشورهای داخل توافقنامه باشگاه پاریس و خارج آن و موسسه های مالی بین المللی چند جانبه غیر تابع توافقنامه مذکور نزدیک به 28 میلیارد دلار برآورد می شود و بازپرداخت آنها نیز به صورت مرحله به مرحله طی سال های 2020 تا 2028 و هر یک بر اساس سررسید خود خواهد بود.

مشاور مالی نخست وزیر مستعفی عراق در پایان نیز تاکید کرد که بدهی داخلی کشورش نیز نزدیک به 42 میلیارد دلار برآورد می شود و متعلق به بانک مرکزی و بانک های دولتی رافدین، رشید و تجارت است.

برچسب‌ها:
#عراق
#دولت عبدالمهدی
#بدهی خارجی
#بدهی داخلی