سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  دوشنبه 27 فروردین 1397  ::  01:23   

در نشست اصحاب فرهنگ و هنر با استاندار کردستان مطرح شد

دغدغه های همیشگی هنرمندان و وعده های استاندار برای حل مشکلات

سرویس کردستان- اولین نشست هم اندیشی اصحاب فرهنگ و هنر با بهمن مرادنیا، استاندار جدید استان کردستان در حالی شامگاه یکشنبه 26 فرودین در سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد، که به گفته یکی از هنرمندان حاضر در جلسه «اگر فیلم همین نشست  با استانداری های قبلی را هم پخش می کردند تفاوت چندانی با این جلسه نداشت.»

به گزارش کرد پرس، گلایه های تکراری و دغدغه های رفع نشده و به حق هنرمندان حاضر در این جلسه کار را به جایی رساند که وقتی استاندار کردستان در آخر جلسه می خواست سخن بگوید، با این گلایه آغاز کرد که چرا «گلایه های 40 سال گذشته را به او می گویند در حالی که حدود 6 ماه است که مستقر شده است» البته مرادنیا، منکر مشکلات عدیده موجود در استان در همه حوزه ها و از جمله در حوزه فرهنگ و هنر نشد اما خطاب به حاضران در جلسه تاکید کرد به جای بر شمردن گلایه ها و مشکلات که از دید استاندار کردستان کار چندان سختی هم نیست در گام اول این مشکلات اولویت بندی و در گام دوم از سوی هنرمندان برای رفع آنها راه حل پیشنهادی ارایه شود تا استاندار هم پیگیر به نتیجه رسیدن این راهکارها باشد.

گلایه های دنباله دار هنرمندان

گلایه هنرمندان حاضر در این جلسه از انواع مختلف بود، سلیمان الله مرادی، پیشکسوت مطبوعات به نمایندگی از اهالی رسانده آغاز گر سخنان این جلسه بعد از خوش آمد گویی مدیر کل حوزه هنری استان بود و ترجیح داد با خاطره ای از زمان جنگ و جبهه شروع کند و با یادآوری خاطراتی تلویحا از استاندار خواست طوری مدیریت کند که «کردستان به کردستانی ها برگردانده شود» و از اهالی هنر هم خواست «نفاق و دو دستگی نداشته باشند.» نوبت که به فردین صادق ایوبی، هنرمند نام آشنا و نقاش برجسته کرد که رسید، همه جمع انگار می دانستند باید خود را برای یک بحث عمیق فلسفی و ریشه یابی های ریز بینانه او آماده کنند، همین گونه هم شد و این هنرمند برجسته خواستار بازگشت به ریشه های اصیل ایرانی هنر و آمادگی برای مواجه با تمدن پیچیده غرب شد. عبید رستمی هم به نمایندگی از تئاتری ها، نبود سالن مجهز تئاتر و سینما، حمایت نشدن هنرمندان، وعده های بسیار داده شده اما عملی نشده مسئولان در طول سال ها و ... را یادآور شد و سعد الله نصیری هم که به نمایندگی از اهالی موسیقی سخن می گفت با بذله های خاص خودش، عدم حمایت از هنرمندان را به رخ کشید و همانجا هم قطعه ای کوتاه اجرا کرد تا شاید فضای سنگین و کمی عصبی حاکم بر جلسه تلطیف شود، اما کارساز نبود و گلایه ها پشت گلایه ها ادامه یافت.  زاهد کریمی هنرمند طنز پرداز استان سپرده شدن ساخت سریال سنجر خان به یک کارگردان غیر بومی را شایسته استان نداست و کامبیز کریمی نویسنده هم گفت: استاندار جدید کردستان هیچ استراتژی روشنی در عرصه هنر و فرهنگ ندارد.

استاندار: هنرمندان راهکار ارائه دهند

استاندار کردستان هم در آخر این نشست و پس از پایان صبحت های حاضرین،  هنرمندان را به ارائه راهکارهای مناسب برای حل مشکلات حوزه فرهنگ در استان فراخواند و اقدامات صورت گرفته در بخش فرهنگ و توسعه زیرساخت‌های مربوط به آن را قابل توجه ارزیابی کرد.

بهمن مرادنیا با بیان اینکه انتظار از چنین جلساتی خروجی مناسب برای استفاده در سیاسگذاری‌های فرهنگی است گفت: من جلسات متعدد و بدون خروجی را نمی‌پسندم و توقع دارم در جلساتی از این دست که هنرمندان و روشنفکران جامعه در آن حضور دارند مسایل اساسی با ارائه راهکار مناسب مطرح شود.

وی با اذعان به اینکه در استان کردستان در همه بخش ها دارای مشکل هستیم اضافه کرد: من به عنوان مقام عالی دولت در استان موظف به دنبال کردن توسعه متوازن در همه‌ی بخش ها هستم و نباید همه اقدامات متمرکز بر یک حوزه باشد.

مرادنیا هنرمندان را به پرهیز از بیان چندباره مشکلات فراخواند و گفت: من معتقدم تا مردم استان ثروتمند وافزایش درآمد نداشته باشند مشکلات استان در همه بخش ها به قوت خود باقی خواهند ماند و تلاش ما بیشتر متمرکز بر توسعه زیرساخت ها و افزایش درآمد مردم از راههای مختلف است.

استاندار کردستان مجموعه کارهای پیگیری شده در تهران و از طریق مقامات کشوری را زیاد و نتیجه بخش اعلام کرد و گفت: کارها و پیگیری های مناسبی در شش ماه گذشته انجام شده که آثار و نتایج مثبت آن کم کم پدیدار خواهد شد.

 

وی افزود: در همین زمان 6 شش ماهه با  ۱۳ وزیر و بیش از ۲۶ معاون وزیر دیدار صورت گرفته و در جریان نیازهای اساسی استان قرار گرفته اند.

مرادنیا با بیان اینکه همه باید تلاش کنیم که درهای فرهنگی کشور به به روی کردستان و ظرفیت های هنری آن گشوده شود اظهار داشت: یکی از راه‌های عملی این کار ساخت سریال های گوناگون از مفاخر بزرگ کرد و پخش در رسانه ملی است و این کار نقش بسزایی در زدودن ذهنیت های گذشته و باز کردن پای گردشگران به استان دارد.

استاندار کردستان اضافه کرد: برای ساخت سریال سنجرخان از منابع ملی اعتبار دریافت کردیم اما متاسفانه گاهی سخنانی گفته می شود که دور از واقعیت و انصاف است.

مرادنیا افزود: در شش ماه گذشته ۴۶ میلیارد تومان اعتبار برای توسعه زیرساخت های فرهنگی کردستان اخذ شده است که از این رقم ۲۰ میلیارد آن مختص به ساخت تالار فرهنگ سنندج است.

وی با بیان اینکه معرفی مفاخر کرد برای استان و کشور اهمیت دارد گفت: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان امسال کنگره بزرگ مشاهیر کرد را برگزار خواهد کرد و این مسئله تنها مختص به استان کردستان نخواهد داشت و همه مفاخر کرد را در بر خواهد گرفت.

وی هرگونه کوتاهی در گرفتن حق استان در همه بخش ها را شایسته ندانست و افزود: با هر مسئولی در رابطه با نیاز ها و حق استان صحبت می شود آن را قبول و از آن نیازها اظهار بی اطلاعی می کنند که تقصیر این موارد نیز به عهده کسانی بوده که نتوانسته یا نخواسته اند آن نیازها را به سمع مقامات تصمیم گیر برسانند.

استاندار کردستان هنرمندان را به تشکیل یک اتاق فکر و در برگیرنده همه سلایق  فراخواند و گفت: این اتاق فکر  می تواند در شناسایی آسیب ها ومشکلات و ارائه راهکارهای عملیاتی در بخش فرهنگ کمک رسان مسئولان باشد.