سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  چهارشنبه 2 بهمن 1398  ::  23:04   

بیانیه کاخ سفید درباره گفتگوی دونالد ترامپ با برهم صالح و نچیروان بارزانی

سرویس جهان- کاخ سفید در بیانیه های جداگانه ای محتوای گفتگوهای دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا با برهم صالح رییس جمهور عراق و نچیروان بارزانی، رییس اقلیم کردستان را منتشر کرد.

 

 

به گزارش کردپرس، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا امروز در حاشیه نشست داووس با برهم صالح و نچیروان بارزانی دیدار کرد.

کاخ سفید در بیانیه ای به بیان محتوای گفتگوهای دو طرف اشاره کرد. بر اساس این بیانیه، ترامپ از دیدار با نچیروان بارزانی ابراز خرسندی کرده و گفته است از مدتها پیش می خواستند با هم دیدار داشته باشند. رییس جمهور آمریکا همچنین گفته است با نچیروان بارزانی خیلی خوب کار کرده است.

ترامپ در ادامه گفته است« همان طور که می دانید، ما سوریه را از نقطه مرزی ترک کردیم و این کار به خوبی با ترکیه انجام شد. این مسئله به بهترین شیوه ممکن صورت گرفت. آنها اکنون منطقه به اصطلاح امن خود را دارند من به خاطر هر چیزی که شما برای امن نگاه داشتن آن کرده اید قدردانی می کنم.»

بر اساس بیانیه کاخ سفید، ترامپ در ادامه گفته است: « اما همانطور که شما هم می دانید، ما اکنون نفت را داریم و ما سربازانمان را به خاطر نفت نگاه داشتیم به این خاطر هم نفت را گرفتیم و روی آن کار می کنیم و به خوبی آن را حفظ کردیم. ما همچنین هزاران داعشی را در اختیار داریم. ما صد در صد بر داعش غلبه کردیم. و این منطقه جالبی هست اما رابطه فوق العاده ای با هم داریم. بودن با شما خیلی خوب هست. متشکرم.»

کاخ سفید درباره اظهارات نچیروان بارزانی هم گفته است: نچیروان بارزانی خطاب به ترامپ گفت:« دوست دارم از این فرصت برای تشکر از شما به خاطر پذیرفتن ما در داووس استفاده کنم. همان طور که می دانید مدت زیادی است که منتظر این لحظه بودیم. به خاطر رهبری و حمایت شما سپاسگزارم. ما با هم داعش را شکست دادیم.»

کاخ سفید در بیانیه جداگانه دیگری به جزئیات دیدار میان دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا و برهم صالح، رییس جمهور عراق اشاره کرده و گفته است ترامپ در این دیدار گفت: « از بودن با رییس جمهرو عراق خرسندم و اشکار است که ما با هم روی خیلی چیزها کار می کنیم. ما روی مسائل نظامی و داعش کار می کینم. ما کارهای مشکلی داریم که روی آنها و چیزهای مثبت هم بحث کنیم. ما با هم دوست بوده ایم و رابطه ما خیلی خوب است.  و می خواهم از شما اقای رییس جمهور تشکر کنم.»

بر اساس بیانیه کاخ سفید، برهم صالح نیز در این دیدار گفت: « فرصت مهمی پیش آمد تا با رییس جمهور ترامپ ملاقات کنم و درباره تحولاتی که در اطراف ما اتفاق افتاده صحبت کنیم. با دوره پرچالش و مشکلی روبه رو هستیم. من به دنبال یک گفتگوی مثمر ثمر  و صریح با رییس جمهور هستم.  ما رابطه ای طولانی با هم داشته ایم و ایالات متحده شریک عراق بوده و در جنگ با داعش نیز همین طور بوده است. این ماموریت باید تکمیل شود و من مطمئن هستم که هر دوی ما ماموریت مشترکی برای ایجاد عراق با ثبات و دارای حاکمیت که با خودش و همسایگانش در صلح باشد داریم.»

ترامپ هم ادامه داد:« خوب، ما داریم درباره  خیلی چیزها با هم حرف می زنیم و شما درباره هر چیزی ما انجام می دهیم خواهید شنید. اما آنها کارهایی را که ما انجام می دهیم دوست دارند و ما نیز آنها را دوست داریم و ما رابطه خیلی خوبی داشته ایم. من فقط می توانم درباره دولت خودم حرف بزنم و درباره دولت های گذشته در آمریکا حرف نمی زنم. اما ما رابطه خیلی خوبی با هم داشته ایم. ما داریم تعداد را کاهش می دهیم. ما تعداد(سربازان حاضر درعراق ) را به 5000 نفر کاهش داده ایم. پس داریم به یک تعداد خیلی کم می رسیم که در تاریخ سابقه نداشته است. خواهیم دید که چه اتفاقی خواهد افتاد.»

بر اساس بیانیه کاخ سفید، از ترامپ سوال شد که ایا هنوز به فکر تحریم عراق است که ترامپ در پاسخ به سوال خبرنگار می گوید:« خواهیم دید که چه اتفاقی خواهد افتاد زیرا ما باید در مورد مسائل بر اساس شرایطمان اقدام کنیم.»

برهم صالح نیز در ادامه می گوید:« ما منافع مشترک زیادی با هم داریم از جمله مبارزه با افراط گرایی و یا ایجاد ثبات در اطرافمان.» ترامپ در اینجا اظهارات برهم صالح را تایید می کند.

برهم صالح در ادامه گفت: به دنبال عراقی هستم که ثبات داشته باشد و دوست همسایگان خودش و نیز دوست ایالات متحده آمریکا باشد.

ترامپ به مسئله نفت عراق اشاره کرد و گفت: «ما در مسئله امور نفتشان با آنها درگیر هستیم و این مسئله هم از نقطه نظر آنها و نیز نقطه نظر ما مهم است. بنابراین چیزهای مثبت زیادی داریم که درباره آنها حرف بزنیم. اما ما در حال کاهش تعداد( نیروها) هستیم و ما مدتهاست که در اینجا حضور داریم. بنابراین ما در این مورد تصمیم گیری خواهیم کرد.»

در ادامه خبرنگاری از برهم صالح سوالی دارد اما ترامپ می گوید که برای رفتن به جلسه دیگری باید برود.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#دونالد ترامپ
#نچیروان بارزانی
#برهم صالح