سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  پنج‌شنبه 3 بهمن 1398  ::  10:12   

رییس مشترک پیشین کانتون عفرین در گفت‌وگو با کُردپرس مدعی شد؛

ترکیه آب عفرین را می‌دزدد!

سرویس سوریه-رییس مشترک پیشین کانتون عفرین گفت:ترکیه در حال نصب پمپ های بزرگ بر روی رودخانه عفرین است تا آب این رودخانه را به سمت سد ریحانلی داخل ترکیه بکشاند.

«هیفی مصطفی» رییس مشترک پیشین کانتون عفرین و از مقامات ارشد کنونی این‌ منطقه در گفت‌وگو با کُردپرس با بیان این مطلب که ترکیه منابع عفرین را تاراج‌می‌کند،اظهار کرد: ترکیه و جناح های مسلح وابسته به این کشور،همچنان به غارت منابع طبیعی عفرین مشغول هستند و در تازه ترین اقدام در حال انتقال آب رودخانه عفرین به داخل کشور ترکیه هستند.

وی ادامه داد:منابع ما گزارش داده اند که دولت ترکیه در حال نصب پمپ های بزرگ بر روی رودخانه عفرین است تا آب رودخانه عفرین را به سمت دریاچه داخل ترکیه بکشاند.

وی افزود:این دریاچه در پشت سد شمال شرقی شهر "ریحانلی" ترکیه واقع شده و انتقال آب از سمت جنوب غربی روستای "همام" در جنوب عفرین انجام خواهد شد.

این‌ مقام ارشد کانتون عفرین تصریح کرد:افتتاح سد ریحانلی در حالی است که یکی از منابع تغذیه این‌ سد مجاری رودخانه عفرین خواهد بود.سد ریحانلی بخشی از طرحی است که آبیاری ۶۰۰ هزار هکتار از اراضی منطقه ریحانلی را پوشش خواهد داد.

هیفی مصطفی توضیح داد:دولت ترکیه در حال نصب چندین پمپ بزرگ در خطوط مرزی بین ترکیه و‌ سوریه است و قصد دارد آب رودخانه عفرین و سد میدانکی را از "بوجق همام" و "قلکه" به داخل ترکیه بکشاند.