سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  پنج‌شنبه 3 بهمن 1398  ::  13:52   

گونه های کل و بز وحشی بعد از 20 سال در اشنویه مشاهده شدند

سرویس آذربایجان غربی- رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی برای نخستین بار طی ۲ دهه اخیر از مشاهده گونه مهم و با ارزش کل و بز وحشی در کوه‌های شهرستان اشنویه خبر داد.

به گزارش کردپرس، امید یوسفی با بیان این خبر به ایرنا گفت: شرایط ایده آل زیست گاهی و همچنین آب و هوای زمینه افزایش جمعیت کل و بز وحشی را در حیات وحش اشنویه در آذربایجان غربی فراهم ساخته است.

او با اشاره به اینکه از دو دهه پیش تا کنون این گونه در مناطق کوهستانی اشنویه مشاهده نشده بود، ادامه داد: براساس آخرین سرشماری حیات وحش در استان در حال حاضر جمعیت کل و بز وحشی به حدود شش هزار راس می‌رسد که نزدیک به چهار هزار راس آن در مناطق مرزی استان از سلماس تا سردشت و بقیه در منطقه حفاظت شده مراکان در شهرستان خوی زیست می‌کنند.

او تاکید کرد: کل و بز وحشی یکی از گونه‌های مهم و با ارزش از لحاظ تنوع زیستی بوده و مشاهده این گونه در این منطقه نشان می‌دهد که احتمال وجود سایر گونه‌ها از جمله گربه وحشی، گرگ و شغال هم وجود دارد.

یوسفی اظهار کرد: پیش‌بینی می شود که این گونه با ارزش از مناطق کوهستانی شمال عراق و ترکیه به سمت نوار مرزی مهاجرت کرده باشد و این امر وجود امنیت و مهیا بودن شرایط زیستی مناسب برای حیات پستاندارانی مانند کل و بز وحشی باشد.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره‌کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی تصریح کرد: بر اساس قوانین شکار و صید، هرگونه شکار جانوران وحشی در معرض انقراض ممنوع بوده و متخلفان علاوه بر محکومیت به جرائم نقدی به مجازات حبس نیز محکوم می‌شوند.