سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 3 بهمن 1398  ::  14:32   

بر اساس اطلاعیه‌ ریاست اقلیم کردستان؛

بارزانی و ترامپ روابط اقلیم کردستان با کشورهای منطقه را بررسی کرده‌ اند

سرویس عراق و اقلیم کردستان – ریاست اقلیم کردستان عراق اطلاعیه‌ ای در خصوص دیدار دونالد ترامپ و نچیروان بارزانی در داووس منتشر کرد و روابط اقلیم کردستان با کشورهای منطقه را یکی از از محورهای اصلی این دیدار اعلام کرد.
 

به‌ گزارش کردپرس، در اطلاعیه‌ نهاد ریاست اقلیم کردستان در خصوص دیدار انجام شده‌ میان دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد در داووس، بدون اشاره‌ به‌ جزئیات آمده‌ است که طرفین در خصوص روابط اقلیم کردستان با کشورهای همسایه‌ و همچنین همکاری ها در حوزه‌ انرژی  گفتگو کرده‌ اند.

بررسی روابط اقلیم کردستان با کشورهای همسایه‌ در حالی است که‌ این اقلیم بخشی از عراق فدرال می باشد و مسائل حاکمیتی و به‌ ویژه‌ روابط خارجی در دست دولت مرکزی و وزارت خارجه‌ است.

دیدار و گفتگوی ترامپ و بارزانی در داووس پس از مصوبه‌ مجلس نمایندگان عراق به‌ مکلف کردن نیروهای خارجی برای خروج از عراق انجام می گیرد.

رئیس اقلیم کردستان در واکنش به‌ مصوبه‌ مجلس عراق برای خروج نیروهای خارجی از این کشور ضمن اشاره‌ به‌ این که‌ عراق و اقلیم کردستان نیازمند تداوم حضور نیروهای ائتلاف بین المللی ضد داعش به‌ رهبری آمریکا هستند، این تصمیم را بدون موافقت و هماهنگی با دو طیف اصلی تشکیل دهنده‌ عراق یعنی کردها و اهل سنت دانست.

بارزانی همچنین در مصاحبه با روزنامه بیلد آلمان ضمن تاکید بر این که‌ عراق نیازمند پشتیبانی کشورهای همسایه و دوست در جامعه جهانی است و هنوز برای عقب نشینی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا و در این میان آلمان از عراق زود است، درباره نزاع کنونی میان ایران و آمریکا، گفت: نمی خواهیم اقلیم کردستان و عراق به میدان جنگ و نزاع تبدیل شوند. هم اکنون زمان همکاری با عراق است، عراق نیازمند پشتیبانی همسایگان و همکاری های جامعه جهانی است.

در ادامه اطلاعیه‌ ر‌یاست اقلیم کردستان در خصوص دیدار ترامپ و بارزانی آمده‌ است که‌ رئیس جمهور آمریکا، مردم کردستان را مردمی بزرگ نامید و گفت: "ما مدیون شما هستیم، آمریکا سپاسگذار و قدردان نقش آفرینی اقلیم کردستان و نیروی پیشمرگ در شکست داعش و دفاع و حفاظت از طیف های قومی و مذهبی است."

همچنین اشاره‌ شده‌ است: اوضاع عراق، روابط اقلیم کردستان با آمریکا و تلاش برای توسعه‌ آن  به‌ ویژه‌ در حوزه‌ انرژی، روابط اربیل و بغداد، تهدید احیا داعش و اقدامات تروریستی و چگونگی مقابله‌ با آن ها، اوضاع منطقه‌ و روابط اقلیم کردستان با کشورهای منطقه‌ و اوضاع سوریه‌ محورهای اصلی دیدار بارزانی و ترامپ بوده‌ است.

نچیروان بارزانی از حمایت و پشتیبانی های آمریکا و دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور از اقلیم کردستان به‌ ویژه‌ در جنگ با داعش قدردانی و تاکید کرد: هنوز هم ترور در منطقه‌ خطری واقعی است، به‌ همین دلیل تداوم فعالیت ائتلاف بین المللی حائز اهمیت است.

در پایان اطلاعیه‌ ریاست اقلیم کردستان در خصوص دیدار بارزانی و ترامپ آمده‌ است: "در بخش دیگری از دیدار، نچیروان بارزانی گزارشی درباره‌ اقلیم کردستان از قیام دهه‌ نود سده‌ بیست تا  آزادی عراق و مراحل پس از سال 2003 و نقش اقلیم کردستان در بنیاد نهادن عراق جدید ارائه‌ داد و بر خواست اقلیم کردستان برای توسعه‌ روابط در حوزه‌ های مختلف با آمریکا تاکید کرد.

آیا ترامپ، نچیروان بارزانی را با مظلوم کوبانی اشتباه گرفت؟