سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  جمعه 4 بهمن 1398  ::  09:19   

گزارش اختصاصی کُردپرس از گری‌سپی؛

مصادره ۲۲ هزار تن گندم و ۲۶ هزار تن جو توسط ترکیه/کمبود نان در گری‌سپی به دلیل غارت

سرویس سوریه-منابع میدانی کُردپرس در شمال سوریه خبر دادند که ترکیه نزدیک به ۵۰ هزار تن از غلات مختلف منطقه گری‌سپی شمال سوریه را به سیلوهای شهر اورفای ترکیه منتقل کرده‌اند.

به گزارش کُردپرس، بیش از دو ماه است که دو منطقه مهم گری‌سپی و سریکانی به تصرف نیروهای ارتش ترکیه و جبهه های مخالف مسلح در آمده است، اما آنچه منابع میدانی کُردپرس از این مناطق روایت می‌کنند حاکی است،اختلاف مردم با این نیروها و همچنین گرانی اقلام غذایی و به ویژه گرانی نان و عدم دسترسی به آن‌ها موجب نارضایتی گسترده‌ای شده است.

افراد محلی از داخل شهر گری‌سپی به منابع کُردپرس گفته‌اند:نان گرم پخت نمی‌شود و تعداد قرص‌های نان موجود در یک بسته نان از ۸ عدد نان به ۴ عدد کاهش یافته و ۴ عدد نان به قیمت ۱۰۰ لیر سوری فروخته می شود.

منابع کُردپرس همچنین افزودند:افزایش بی‌سابقه‌ای در قیمت کالاهای مختلف، به ویژه نان در این منطقه به وجود آمده و در بیشتر اوقات نان در دسترس مردم نیست و اهالی با کمبود زیادی روبرو هستند.

اما در سوی دیگر، روزنامه‌نگاران میدانی شمال سوریه با بیان این مطلب که کمبود نان به دلیل خروج آرد و گندم منطقه به ترکیه است،به کُردپرس گفتند:ترکیه گندم و جو را از سیلوهای گری‌سپی و سیلوهای جنوب شرقی این شهر  به ترکیه از طریق دروازه مرزی منتقل می‌كند.

این اقدام ترکیه در حالی است که دیدبان حقوق بشر سوریه نیز با تایید این خبر تاکید کرده است: ترکیه در حال خارج کردن گندم از گری‌سپی به مناطق تحت کنترل خود است.

این‌ نهاد همچنین خاطرنشان می‌کند: هزاران تن از غلات شمال سوریه دزدیده شده و به ترکیه روانه شده است.

این نهاد حقوق بشری ادامه می‌دهد:ترکیه برای انتقال غلات، مناقصه‌ای برگزار کرده و قرارداد را به شركت حمل و نقل "اوز-دوی" ترکیه واگذار نموده و غلات به شهر "اورفا" انتقال یافته است.

شایان بحث است،سیلوهای نزدیک شهرک سلوک واقع در جنوب شرقی گری‌سپی حاوی ۱۱ هزار و ۴۰۰ تن گندم و سیلوهای جنوب گری‌سپی ۱۱ هزار تن گندم در خود جای داده بودند، همچنین ۲۶ هزار تن جو در این‌ دو سیلو ذخیره بوده که بنا به گفته این‌ منابع به ترکیه انتقال یافته است.