انتشار:  جمعه 4 بهمن 1398  ::  12:47   

برگزاری تظاهرات بزرگ در بغداد در محکومیت حضور نظامی آمریکا

سرویس عراق و اقلیم کردستان - پایتخت عراق امروز شاهد برگزاری یک تظاهرات بزرگ در پاسخ به دعوت رهبر جریان صدر برای محکومیت حضور نظامی آمریکا در این کشور است.

به گزارش کردپرس، خبرگزاری رسمی عراق (واع) صبح امروز (جمعه) از ورود شمار زیادی از شهروندان به منطقه الجادریه در مرکز شهر بغداد، پایتخت این کشور برای شرکت در تظاهرات میلیونی مسالمت آمیز یکپارچه علیه حضور نظامی آمریکا و فساد در پاسخ به درخواست مقتدی صدر، رهبر جریان صدر خبر داد.

خبرنگار خبرگزاری رسمی عراق در بغداد در این باره گزارش داد که تظاهرات به صورت روان با ورود میلیونی به الجادریه در جریان است و میان نیروهای امنیتی و کمیته هماهنگی نیز برای حفاظت از تظاهرات یک هماهنگی عالی وجود دارد.

این خبرنگار همچنین اعلام کرد که برای تامین امنیت تظاهرات میلیونی علیه حضور نظامی آمریکا و فساد در عراق، پنج مسیر اصلی در اطراف منطقه الجادریه و میدان الحسنین شهر بغداد بسته شده اند.

پایگاه خبری السومریه نیوز نیز در این باره گزارش داد که تظاهرکنندگان شرکت کننده در تظاهرات بزرگ امروز در پاسخ به دعوت مقتدی صدر، پرچم عراق در دست دارند، کفن پوشیدند و شعارهای ملی و در محکومیت حضور نظامی آمریکا در این کشور سر می دهند.

یک منبع امنیتی نیز در گفت و گو با این پایگاه خبری اعلام کرد که نیروهای امنیتی برای تامین امنیت تظاهرات میلیونی امروز در نزدیکی دانشگاه بغداد در منطقه الجادریه، از شب گذشته اقدام به تشدید تدابیر امنیتی در نزدیکی پل های الطابقین و الجادریه در مرکز شهر و مسدود کردن تقاطع الطابقین و دو پل مذکور از هر دو طرف به وسیله موانع بتنی و بستن مسیر میدان الفردوس و همه راه های منتهی به منطقه کراده کردند و با این کار نیز عملا مناطق الرصافه و الكرخ به عنوان دو بخش شرقی و غربی شهر بغداد به طور کامل از یکدیگر جدا شده اند.

شبکه تلویزیونی دجله نیز از یک منبع امنیتی نقل کرد که نیروهای امنیتی تقاطع دانشگاه بغداد به عنوان محل اصلی برگزاری تظاهرات بزرگ امروز را به روی خودروها بستند در حالی که تظاهرکنندگان نیز برای تحصن، چادر زدند.

شبکه خبری اسکای نیوز عربی که وابسته به امارات است نیز در این باره گزارش داد که صدها هزار نفر از هواداران صدر در مرکز شهر بغداد گرد هم آمدند و برای خروج نیروهای خارجی از عراق در راستای اجرای مصوبه اخیر مجلس نمایندگان این کشور شعار سر دادند.

شبکه خبری آر تی عربی روسیه نیز به نوبه خود تاکید کرد که منطقه الجادریه شاهد حضور گسترده مردم از دیگر مناطق بغداد و استان های واقع در جنوب و مرکز عراق برای مشارکت در تظاهرات میلیونی علیه حضور نظامی آمریکا می باشد.

این در حالی است که پیشتر کمیته سازماندهی تظاهرات میلیونی بغداد علیه حضور نظامی آمریکا در عراق دستورالعمل های ویژه برای برگزاری آن صادر کرده بود که به شرح ذیل هستند:

1- حضور در تظاهرات از ساعت 8 صبح به وقت محلی (8:30 به وقت تهران) آغاز و تا زمان اعلام کمیته سازماندهی ادامه می یابد.

2- تنها پرچم عراق برافراشته شود و در دست گرفتن هر گونه پرچم دیگر و تصاویر شهدا و شخصیت های مهم جایز نیست.

3- حمل هر گونه سلاح ممنوع است و افراد متخلف نیز پیامدهای حقوقی و سازمانی چنین کاری را بر عهده دارند.

4- عدم استفاده از یونیفرم نظامی، کلاه، ماسک و دیگر پوشش های دال بر وابستگی به یک جریان یا گروه.

5- تظاهرکنندگان تا حد امکان کفن بپوشند.

6- سر دادن شعارهای یکپارچه در درخواست اخراج نیروهای خارجی و برخورداری عراق از استقلال کامل و عدم استفاده از شعارهای دال بر وابستگی حزبی.

7- عدم تعرض به دارایی های عمومی و خصوصی و حفاظت از آنها.

8- نیروهای امنیتی و کمیته های سازماندهی تنها مسئولان تامین حفاظت کامل از تظاهرات هستند و برخورد و اصطکاک با آنها به هیچ وجه جایز نیست بلکه باید از هر گونه آشوب و خشونت به دور ماند.

9- کمک به رسانه های مختلف برای انجام وظیفه خود بدون هیچ گونه آزار و اذیتی.

10- عدم استفاده از دوربین های تصویربرداری برای افراد فاقد مجوز از رسانه مرکزی و کمیته سازماندهی.

برچسب‌ها:
#عراق
#بغداد
#تظاهرات
#حضور نظامی آمریکا
#مقتدی صدر