سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  جمعه 4 بهمن 1398  ::  17:52   

نماینده ویژه آمریکا در ائتلاف ضدداعش:

آمریکا مایل به خروج از عراق نیست/ اربیل و بغداد در شمال سوریه تاثیرگذار بودند

سرویس جهان- جیمز جفری می گوید خروج نیروهای آمریکا از عراق به تصمیم عراقیها بستگی دارد اما ما به گفتگو درباره خروج نیروهایمان از عراق علاقه مند نیستیم.

 

به گزارش کردپرس به نقل از سایت وزارت خارجه آمریکا، جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در ائتلاف مبارزه با داعش و نماینده این کشور در امور سوریه، در مصاحبه با خبرنگاران به بیان نظر دولت آمریکا پیرامون مسائل مختلف از جمله حضور نیروهای آمریکا در عراق و وضعیت شمال سوریه پرداخت.

جیمز جفری پیرامون خواسته عراقیها بویژه بر اساس تصمیم پارلمان این کشور، در مورد خروج نیروهای آمریکا از عراق گفت: نیروهای آمریکا و ائتلاف به درخوات دولت عراق به این کشور آمده اند. حضور نیروهای آمریکا در عراق نیز بر اساس تصمیم دو دولت بوده نه پارلمان. بنابراین باید دولت عراق در این باره تصمیم بگیرد.

وی تاکید کرد مسئله حضور نیروهای آمریکا در عراق بخشی از یک بسته نظامی، امنیتی و دیگر مسائل است بنابراین این مسئله باید در نظر گرفته شود.

جیمز جفری تاکید کرد که آمریکا علاقه مند به نشستن با عراقیها و مذاکره در مورد خروج از این کشور نیست. این مسئله فراتر از خروج نیروهاست و یک دستور کار منطقه ای است و شامل حمایت مالی و سیاسی ما از عراق بوده است. اما در نهایت این عراقیها هستند که در مورد اینده حضور آمریکا در عراق و خروج نیروهای ائتلاف تصمیم می گیرند.

سفیر سابق آمریکا در عراق تاکید کرد در حال حاضر عملیات های ائتلاف مبارزه با داعش در عراق متوقف شده و فقط محافظت از این نیروها انجام می شود.

وی تاکید کرد در هر مذاکره ای با عراق، نقش اقلیم کردستان و عراق در مبارزه با داعش هم مورد بحث قرار می گیرد.

جیمز جفری تاکید کرد که اقلیم کردستان عراق در زمینه حمایت سیاسی و لجستیکی در استقرار وضعیت باثبات در شمال سوریه نقش داشته است و این نقش در مورد دولت عراق هم صدق می کند.

نماینده ترامپ در ائتلاف مبارزه با داعش درباره همکاری آمریکا با کردهای سوریه گفت: همکاری ما با نیروهای سوریه دموکراتیک ادامه دارد که در مورد مبارزه با داعش خواهد بود.

وی در مورد میدان های نفتی تحت کنترل شمال سوریه گفت: این میدان های تحت مدیریت اداره خودگردان شمال سوریه است و ماموریت آمریکا و حضور نیروهای ما در میدان های نفتی به منظور جلوگیری از دست یابی داعش به این میدانها است.

جیمز جفری در مورد جلوگیری نیروهای آمریکا و روسیه از تحرکات یکدیگر در شمال و شمال شرق سوریه گفت: اتفاقات بوجود آمده جدی نیست و از کانال های نظامی پیگیری می شود. علاوه بر آن، طرفین تلاش می کنند از تنش ها در این منطقه بکاهند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#آمریکا
#سوریه