سرویس ایران
آخرین خبرهای ایران
انتشار:  شنبه 5 بهمن 1398  ::  15:25   

کاهش اعتبار پیش‌دبستانی‌های مناطق دو زبانه در بودجه 99

سرویس ایران- در لایحۀ سال ۱۳۹۹، بودجۀ توسعۀ پیش‌دبستانی‌ها با ۳۰ درصد کاهش نسبت به امسال، از ۷۴ به ۵۲ میلیارد تومان کاهش یافته است. بیشتر این کاهش اعتبار در فعالیت آموزش پیش‌دبستانی در مناطق دوزبانه رخ داده، و اعتبارات این فعالیت از ۵۵ میلیارد به کمتر از ۳۹ میلیارد تومان کاهش یافته است.

به گزارش کُرد پرس،  استان‌های دوزبانه با بالاترین نرخ ترک تحصیل مواجه‌اند و گسترش آموزش پیش‌دبستانی در سال‌های اخیر اصلی‌ترین اقدام برای کاهش نرخ ترک تحصیل و بازماندگی از تحصیل در این مناطق بوده و بنا به گفتۀ مسئولان وزارتخانه، نرخ پوشش در استان‌هایی نظیر خوزستان، ایلام، و سیستان‌وبلوچستان به بالای ۸۰ درصد رسیده است. بدیهی است که کاهش ۳۰ درصدی اعتبارات این فعالیت می‌تواند بسیاری از دستاوردهای آموزش و پرورش در این زمینه را از بین ببرد.

متأسفانه آمار قابل اتکایی دربارۀ پوشش آموزش پیش‌دبستانی در دست نیست و در گزارش‌های مختلف، نرخ‌هایی از ۵۵ تا ۷۵ درصد ارائه می‌شود؛ که البته بیشتر این پوشش در قالب بخش خصوصی است. از ابتدا، سیاست دولت در آموزش پیش‌دبستانی معطوف به بخش خصوصی بوده و دولت مشارکت محدودی در این حوزه داشته است، تاجایی‌که در بحث‌های سازمانی آموزش و پرورش سال قبل حتی این بحث مطرح بود که آموزش پیش‌دبستانی ذیل سازمان مدارس غیرانتفاعی قرار گیرد. این در حالی است که در یک دهۀ اخیر در سطح جهانی سرمایه‌گذاری دولت‌ها در سطوح پیش‌دبستانی و دبستانی اهمیت دوچندانی پیدا کرده است.