سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  شنبه 5 بهمن 1398  ::  16:16   

تاکید برهم صالح و پاپ فرانسیس بر همزیستی مسالمت‌آمیز برای برقراری صلح

سرویس عراق و اقلیم کردستان - رئیس جمهوری عراق و رهبر کاتولیک های جهان ضمن تاکید بر بر همزیستی مسالمت آمیز برای برقراری صلح، برنامه ریزی برای سفر وی به این کشور در آینده را مورد بررسی قرار دادند. 

به گزارش کردپرس به نقل از السومریه نیوز، پایگاه اطلاع رسانی نهاد ریاست جمهوری عراق با صدور بیانیه ای اعلام کرد که برهم صالح، رئیس جمهوری این کشور در جریان سفر کوتاه خود به شهر رم، پایتخت ایتالیا، امروز (شنبه) در واتیکان با پاپ فرانسیس، رهبر مسیحیان کاتولیک جهان دیدار و گفت و گو کرد.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، صالح که در مقر واتیکان از سوی پاپ فرانسیس و شماری از کاردینال ها و اسقف ها مورد استقبال رسمی قرار گرفت، در دیدار با رهبر کاتولیک های جهان تاکید کرد که برادری و همزیستی مسالمت آمیز میان مسلمانان و مسیحیان و پیروان دیگر ادیان و مذاهب، تنها راه نابودی انواع و اشکال افراط گرایی به شمار می آید در حالی که جنایت های تروریستی در حق همه طیف های جامعه عراق نیز هیچ گونه ارتباطی با آموزه های مدارا کننده دین مبین اسلامی ندارند.

رئیس جمهوری عراق با بیان این که حل و فصل بحران های کنونی منطقه از طریق گفت و گو و تفاهم صورت می گیرد، اهمیت تقویت تلاش های در جریان برای برقراری صلح و ثبات در منطقه را مورد تاکید قرار داد.

صالح همچنین به تمجید از مواضع صادقانه پاپ فرانسیس در تشویق وحدت و همبستگی میان همه شهروندان عراق و اهتمام و دعاهای وی برای تثبیت امنیت و صلح، زندگی مشترک میان پیروان ادیان آسمانی و جلوگیری از تشدید بیشتر تنش در سطح منطقه ای و بین المللی پرداخت.

رهبر کاتولیک های جهان نیز به نوبه خود بر لزوم ادامه پشتیبانی از ثبات عراق و اهمیت برتری دادن زبان گفت و گو و تفاهم و تقویت همزیستی مسالمت آمیز برای تثبیت دوستی، صلح و میانه روی تاکید کرد.

صالح و پاپ فرانسیس در دیدار خود که دومین دیدار آنها پس از گذشت 14 ماه از دیدار نخست خود در واتیکان به شمار می آید و در حالی انجام شده که منطقه شاهد چالش های بی سابقه است، همچنین مسائل مربوط به برنامه ریزی و سازماندهی سفر رهبر کاتولیک های جهان به عراق که قرار است در آینده انجام شود را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

این در حالی است که صالح پس از دیدار با پاپ فرانسیس نیز در پیامی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: مفتخر به دیدار پاپ شدم و به طور عمیق درباره اوضاع عراق و تنش های خطرناک کنونی در منطقه صحبت کردیم؛ پاپ بر اهتمام زیاد خود به عراق و صلح و امنیت ملت آن تاکید کرد چرا که عراق زادگاه حضرت ابراهیم و دیدارگاه ادیان آسمانی است و باید مناره میانه روی و واحه ثبات و صلح و گفت و گو باشد.

یادآور می شود که رئیس جمهوری عراق در آغاز سفر خود به شهر رم، به صورت جداگانه با جوزپه کونته و لوییجی دی مایو، نخست وزیر و وزیر امور خارجه ایتالیا دیدار کرده و قرار است در ادامه این سفر کوتاه نیز با سرجیو ماتارلا، رئیس جمهوری این کشور دیدار و گفت و گو کند.

صالح پیش از سفر به ایتالیا نیز در شهر داووس در شرق سوئیس و در حاشیه پنجاهمین اجلاس سالانه مجمع جهانی اقتصاد، با شماری از رهبران و مسئولان بلندپایه کشورهای مختلف و نهادهای بین المللی از جمله دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و مارک روته، یوری راتاس و عمر الرزاز، نخست وزیران هلند، استونی و اردن دیدار کرده و روابط دو جانبه و همچنین تحولات منطقه را با آنها مورد بحث و بررسی قرار داده بود.