انتشار:  دوشنبه 7 بهمن 1398  ::  04:14   

عبدالمهدی حمله راکتی به سفارت آمریکا در بغداد را محکوم کرد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - فرمانده کل نیروهای مسلح عراق ضمن محکومیت حمله راکتی به سفارت آمریکا در پایتخت این کشور، به نیروهای امنیتی دستور داد عاملان حمله را بازداشت کنند.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری رسمی عراق (واع)، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور در بیانیه ای که دفتر اطلاع رسانی وی منتشر کرده، حمله راکتی شامگاه یک شنبه به سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد را محکوم کرد.

در این بیانیه به نقل از عبدالمهدی آمده است: بار دیگر تجاوز به یک هیئت دیپلماتیک خارجی با اصابت چند راکت کاتیوشا به داخل محوطه سفارت آمریکا تکرار می شود؛ ما ادامه این اقدامات محکوم و قانون شکن که باعث تضعیف کشور و لطمه به حاکمیت آن و حرمت هیئت های دیپلماتیک موجود در خاک آن می شود را تقبیح می کنیم.

فرمانده کل نیروهای مسلح عراق در این باره اعلام کرد: ما به نیروهای خود دستور دادیم تا برای جلوگیری از تکرار تجاوزهای این چنین و بازداشت عامل شلیک این راکت ها جهت دریافت مجازات خود در برابر نهاد قضایی، پخش شوند و به جست و جو و بازرسی بپردازند.

عبدالمهدی در بیانیه خود همچنین آورده است: ادامه این رفتار فردی نامسئولانه که همه تبعات و پیامدهای خطرناک خود را بر دوش کشور می گذارد، منجر به آسیب رساندن به منافع عالی کشور و روابط آن با دوستان خود می شود و در نتیجه ممکن است عراق را به سوی تبدیل شدن به میدان جنگ بکشاند به ویژه زمانی که دولت شروع به اقدامات لازم برای اجرای مصوبه مجلس نمایندگان مبنی بر خروج نیروهای خارجی از کشور کرده است.

نخست وزیر مستعفی عراق در این باره افزود: به همین دلیل نیز دولت تاکید می کند که متعهد به حفاظت از همه هیئت های دیپلماتیک و اتخاذ همه تدابیر لازم برای تحقق این مسئله بر اساس قانون است و از همه گروه های خوب و مسئولیت پذیر نیز درخواست می کنیم که برای اجرای تعهدات عراق، در کنار دولت بایستند و هر یک از آنها برای توقف اقدامات این چنین، افشای عاملان آن و گذاشتن مسئولیت حرکت دادن کشور به سوی پیامدهای وخیم بر عهده عاملان، نقش بزرگ تری ایفا کنند.

یادآور می شود که هسته اطلاع رسانی امنیتی وابسته به وزارت دفاع عراق شامگاه یک شنبه با صدور بیانیه کوتاهی ضمن اعلام این که پنج راکت کاتیوشا به منطقه سبز در مرکز شهر بغداد اصابت کرده، خاطر نشان ساخت که این حادثه هیچ گونه خسارتی به دنبال نداشته است.

با این حال برخی رسانه های عراقی، عربی و غربی به نقل از منابع امنیتی از اصابت سه راکت کاتیوشا به محوطه سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد از جمله اصابت یک راکت به سالن غذاخوری سفارت خبر داده و تاکید کردند که این حمله یک یا چند زخمی بر جای گذاشته است.