انتشار:  دوشنبه 7 بهمن 1398  ::  09:13   

منابع کُردپرس از خشم آوارگان کمپ واشوکانی حسکه خبر دادند؛

شرایط آوارگان کمپ واشوکانی خوب نیست/مرکل برای رضایت اردوغان از آوارگان واشوکانی حرفی نمی‌زند

سرویس سوریه-آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در یک کنفرانس مطبوعاتی با رئیس جمهور ترکیه به لزوم حمایت از آوارگان ادلب بدون این که نامی از آوارگان شمال سوریه ببرد، تاکید کرد و این مسئله باعث خشم آوارگان مناطق سریکانی و گری‌سپی در کمپ وشوکانی شد.

به گزارش کُردپرس،آوارگانی که پس از حمله ترکیه و مسلحین تندرو به سریکانی و گری‌سپی به کمپ "واشوکانی"در غرب شهر حسکه در شمال شرقی منتقل شدند، با انتقاد از اظهارات آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در خصوص نادیده گرفتن آن‌ها و حمایت از آوارگان ادلب، آن را امری برای رضایت اردوغان توصیف کردند.

این نارضایتی‌ها در حالی است که مسئولان این کمپ در بیانیه‌ای اعلام کردند که قادر به پذیرش دیگر خانواده‌های آوارگان به دلیل کمبود کمک‌رسانی به کمپ نیستند.

همچنین "سلوا آل صالح" از مسئولان منطقه گری‌سپی با انتقاد از اظهارات مرکل در دیدار با اردوغان گفت:مردم ما به دلیل زیاده‌خواهی اردوغان از سرزمین های خود آواره شده‌اند، و این در حالی است که مرکل در اظهاراتی با بی توجهی به موضوع آوارگی مردم ما تنها از آوارگان ادلب صحبت می‌کند.وی باید در ادعاهای خود در خصوص حقوق بشر و رسیدگی به پرونده آوارگان در یک سطح به قضیه نگاه کند، نه اینکه منافع اقتصادی خود با ترکیه را برآورده کند.

روز جمعه"آنگلا مرکل"صدراعظم آلمان در یک کنفرانس مطبوعاتی با رئیس جمهور ترکیه به لزوم حمایت از آوارگان ادلب که از آغاز عملیات‌های جدید ارتش سوریه به این منطقه به مرز ترکیه روی آوردند،تاکید کرد و این اظهارات باعث عصبانیت آوارگان مناطق سریکانی و گری‌سپی شد که تحت ظلم اردوغان قرار گرفته‌اند و این اظهارات مرکل را صرفا بیانیه‌ای دلپذیر برای اردوغان توصیف کردند.

بنا به گزارش منابع میدانی کُردپرس،آوارگان اردوگاه واشوکانی از شرایط دشوار زندگی رنج می برند ،زیرا سازمان های بین المللی بشردوستانه از ارائه کمک به آن‌ها غفلت می کنند و این باعث می شود که خودمدیریت دموکراتیک شمال سوریه با مشکلات عدیده‌ای روبرو شوند.

در این رابطه مدیر اردوگاه واشوکانی به منابع کُردپرس می‌گوید: تقریباً یک هفته است که علاوه بر نداشتن چادرهای جدید و شرایط نامساعد جوی برای بازسازی زیرساخت های اردوگاه، از پذیرش خانواده‌های آواره جدید به دلیل عدم کمک های بشردوستانه و لجستیکی بازمانده‌ایم.

وی توضیح داد: که تعداد آوارگان کمپ ۷۵۰۰ نفر است که بیشتر آن‌ها زن، کودک و سالخورده هستند.

شایان گفتن است که کمپ آوارگان "واشوکانی" در اوایل نوامبر ۲۰۱۹ و پس از هجوم ارتش ترکیه در نهم اکتبر سال گذشته تأسیس شد.