سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  دوشنبه 7 بهمن 1398  ::  14:51   

عامری: هدف از حمله به سفارت آمریکا، جلوگیری از خروج نیروهای خارجی است

سرویس عراق و اقلیم کردستان - رهبر ائتلاف فتح تاکید کرد که هدف از حمله اخیر به سفارت آمریکا در عراق، مانع تراشی در برابر خروج نیروهای خارجی از این کشور است.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری بغداد الیوم، هادی عامری، رهبر ائتلاف فتح امروز (دوشنبه) با صدور بیانیه ای در واکنش به حمله راکتی شب گذشته به سفارت آمریکا در منطقه سبز شهر بغداد، هدف از حمله به سفارتخانه های خارجی و هیئت های دیپلماتیک در عراق را مانع تراشی در برابر طرح خروج نیروهای خارجی از این کشور برشمرد.

عامری در بیانیه خود ضمن اعلام مخالفت با حمله به هیئت های دیپلماتیک و سفارتخانه های خارجی در عراق، تاکید کرد که هدف از چنین اقدامات خرابکارانه ای، ایجاد فتنه و مانع تراشی در برابر پروژه حاکمیت و خروج نیروهای خارجی از این کشور بر اساس مصوبه مجلس نمایندگان می باشد.

رهبر ائتلاف فتح در این بیانیه همچنین از دولت فدرال عراق درخواست کرد که با جدیت برای حفاظت از هیئت های دیپلماتیک موجود در این کشور و افشای عاملان حمله راکتی شب گذشته به سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد تلاش کند.

یادآور می شود که هسته اطلاع رسانی امنیتی وابسته به وزارت دفاع عراق شامگاه یک شنبه با صدور بیانیه کوتاهی اعلام کرد که پنج راکت کاتیوشا به منطقه سبز در مرکز شهر بغداد اصابت کرده اما هیچ گونه خسارتی به دنبال نداشته است.

با این حال برخی مسئولان آمریکایی در گفت و گو با رسانه های خبری تاکید کردند که از مجموع پنج راکت شلیک شده به سوی منطقه حفاظت شده سبز بغداد، سه راکت به مجتمع سفارت کشورشان اصابت کرده از جمله یک راکت که به سالن غذاخوری مجتمع خورده و در نتیجه آن نیز دست کم یک نفر زخمی شده است.

یک منبع امنیتی عراقی نیز در گفت و گو با پایگاه خبری السومریه نیوز ضمن تاکید بر این که حمله راکتی به منطقه سبز و سفارت آمریکا در بغداد دست کم سه زخمی بر جای گذاشته اما تاکنون هویت و تابعیت آنها مشخص نشده، خاطر نشان ساخت که بالگردهای آمریکایی اقدام به تخلیه شماری از افراد موجود در داخل سفارتخانه این کشور کردند و به دنبال حمله نیز تدابیر امنیتی شدیدی اتخاذ گردیده و راه های منتهی به سفارتخانه مسدوده شدند.

در واکنش به این حمله نیز که در جریان آن برای نخستین بار راکت های کاتیوشا به داخل مجتمع سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد اصابت کردند، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق تاکید کرد که دولت فدرال متعهد به حفاظت از همه هیئت های دیپلماتیک و اتخاذ همه تدابیر لازم برای تحقق این مسئله بر اساس قانون می باشد.

برچسب‌ها:
#عراق
#هادی عامری
#سفارت آمریکا
#حمله راکتی
#منطقه سبز
#خروج نیروها