سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  دوشنبه 7 بهمن 1398  ::  16:20   

وزارت خارجه عراق: حمله به سفارت آمریکا، بر روابط راهبردی دو کشور تاثیر نمی‌گذارد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - وزارت خارجه عراق ضمن محکومیت شدید حمله راکتی اخیر به سفارت آمریکا، تاکید کرد که این حمله روی روابط میان دو کشور تاثیر نمی گذارد.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری رسمی عراق (واع)، وزارت امور خارجه این کشور امروز (دوشنبه) با صدور بیانیه ای، حمله شب گذشته به سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد به وسیله راکت های کاتیوشا را به طور قاطع محکوم و تقبیح کرد.

در بیانیه وزارت خارجه عراق در این باره آمده است: وزارت همزمان با تاکید بر تقبیح این اقدام خشونت بار محکوم از نظر قانون و عرف، خاطر نشان می سازد که در راستای پایبندی به مفاد کنوانسیون بین المللی وین درباره سازماندهی روابط دیپلماتیک میان کشورهای جهان، اهتمام به روابط دو جانبه و مراقبت از منافع متقابل همگان، به شدت به حفاظت از حرمت همه هیئت های دیپلماتیک فعال در عراق اهمیت می دهد.

وزارت خارجه عراق در ادامه بیانیه خود تاکید کرد که روابط راهبردی با آمریکا شاهد ارتقا در راستای تحقق خواسته های ملت های دو کشور است و اقداماتی همچون حمله راکتی شب گذشته روی سطح این روابط تاثیر نمی گذارد.

بنا بر اعلام این وزاتخانه، مقامات امنیتی ذی ربط در عراق شروع به انجام اقدامات تحقیقی برای شناسایی عاملان حمله راکتی اخیر به سفارت آمریکا در بغداد و تحویل آنها به دادگاه کرده اند تا از تکرار چنین حملاتی که ممکن است عراق را به سمت تبدیل شدن به صحنه جنگ طرف های خارجی سوق دهد، جلوگیری شود.

یادآور می شود که هسته اطلاع رسانی امنیتی وابسته به وزارت دفاع عراق شامگاه یک شنبه با صدور بیانیه کوتاهی اعلام کرد که پنج راکت کاتیوشا به منطقه سبز در مرکز شهر بغداد اصابت کرده اما هیچ گونه خسارتی به دنبال نداشته است.

با این حال برخی مسئولان آمریکایی در گفت و گو با رسانه های خبری تاکید کردند که از مجموع پنج راکت شلیک شده به سوی منطقه حفاظت شده سبز بغداد، سه راکت به مجتمع سفارت کشورشان اصابت کرده از جمله یک راکت که به سالن غذاخوری مجتمع خورده و در نتیجه آن نیز دست کم یک نفر زخمی شده است.

یک منبع امنیتی عراقی نیز در گفت و گو با پایگاه خبری السومریه نیوز ضمن تاکید بر این که حمله راکتی به منطقه سبز و سفارت آمریکا در بغداد دست کم سه زخمی بر جای گذاشته اما تاکنون هویت و تابعیت آنها مشخص نشده، خاطر نشان ساخت که بالگردهای آمریکایی اقدام به تخلیه شماری از افراد موجود در داخل سفارتخانه این کشور کردند و به دنبال حمله نیز تدابیر امنیتی شدیدی اتخاذ گردیده و راه های منتهی به سفارتخانه مسدوده شدند.