سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  دوشنبه 7 بهمن 1398  ::  16:42   

عمار حکیم: حمله به هیئت‌های دیپلماتیک در عراق، کاهش تنش را تهدید می‌کند

سرویس عراق و اقلیم کردستان - رهبر جریان حکمه تاکید کرد که حملات مکرر به هیئت های دیپلماتیک در عراق، تهدیدی برای تلاش های در جریان در راستای کاهش تنش به شمار می آید.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری رسمی عراق (واع)، سید عمار حکیم، رهبر جریان ملی حکمه امروز (دوشنبه) با صدور بیانیه ای در واکنش به حمله راکتی شب گذشته به سفارت آمریکا در منطقه سبز شهر بغداد، حملات مکرر به هیئت های دیپلماتیک در خاک عراق را تهدیدی برای تلاش های در جریان در راستای کاهش تنش در منطقه برشمرد.

حکیم در این بیانیه ضمن تکرار درخواست خود برای احترام به مصوبه اخیر مجلس نمایندگان عراق مبنی بر پایان حضور نظامی خارجی در خاک این کشور بر اساس چشم اندازی که حاکمیت، منافع و امنیت آن را در نظر بگیرد، بار دیگر بر اهمیت رعایت تعهدات بین المللی عراق و در راس آنها تضمین امنیت هیئت های دیپلماتیک فعال در کشورش تاکید کرد.

رهبر جریان حکمه در پایان بیانیه خود نیز هشدار داد که تکرار حمله به هیئت های دیپلماتیک در عراق، تلاش های در جریان برای کاهش تنش در منطقه را تهدید می کند، احتمال تبدیل این کشور به صحنه درگیری را افزایش می دهد و مسیر اصطلاحات مورد درخواست مردم آن را تضعیف می کند.

یادآور می شود که هسته اطلاع رسانی امنیتی وابسته به وزارت دفاع عراق شامگاه یک شنبه با صدور بیانیه کوتاهی اعلام کرد که پنج راکت کاتیوشا به منطقه سبز در مرکز شهر بغداد اصابت کرده اما هیچ گونه خسارتی به دنبال نداشته است.

با این حال برخی مسئولان آمریکایی در گفت و گو با رسانه های خبری تاکید کردند که از مجموع پنج راکت شلیک شده به سوی منطقه حفاظت شده سبز بغداد، سه راکت به مجتمع سفارت کشورشان اصابت کرده از جمله یک راکت که به سالن غذاخوری مجتمع خورده و در نتیجه آن نیز دست کم یک نفر زخمی شده است.

یک منبع امنیتی عراقی نیز در گفت و گو با پایگاه خبری السومریه نیوز ضمن تاکید بر این که حمله راکتی به منطقه سبز و سفارت آمریکا در بغداد دست کم سه زخمی بر جای گذاشته اما تاکنون هویت و تابعیت آنها مشخص نشده، خاطر نشان ساخت که بالگردهای آمریکایی اقدام به تخلیه شماری از افراد موجود در داخل سفارتخانه این کشور کردند و به دنبال حمله نیز تدابیر امنیتی شدیدی اتخاذ گردیده و راه های منتهی به سفارتخانه مسدوده شدند.

برچسب‌ها:
#عراق
#عمار حکیم
#سفارت آمریکا
#حمله راکتی
#تنش در منطقه