سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  دوشنبه 7 بهمن 1398  ::  19:08   

حشد الشعبی: هیچ ارتباطی با عاملان حمله به سفارت آمریکا در بغداد نداریم

سرویس عراق و اقلیم کردستان - معاون نایب رئیس حشد الشعبی هر گونه ارتباط میان این سازمان و عاملان حمله راکتی اخیر به سفارت آمریکا در بغداد را تکذیب کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری رسمی عراق (واع)، ابوعلی البصری، معاون نایب رئیس حشد الشعبی امروز (دوشنبه) تاکید کرد که این سازمان هیچ گونه ارتباطی با عاملان حمله راکتی شب گذشته به سفارت آمریکا در منطقه سبز شهر بغداد ندارد.

البصری در این باره اظهار داشت: حشد الشعبی با طرف هایی که سفارت آمریکا در عراق را هدف قرار دادند، هیچ گونه ارتباطی ندارد؛ گروه های مذکور بیانگر خود هستند و حشد الشعبی مسئولیت هیچ گونه عملیاتی را بر عهده نمی گیرد.

معاون ابومهدی المهندس، نایب رئیس فقید حشد الشعبی در ادامه تصریح کرد: برخی طرف ها تلاش می کنند بدون دلیل و مدرک، نام حشد الشعبی را وارد این پرونده کنند؛ تشکیلات حشد الشعبی حاضر و منضبط هستند و با آنها دیدارها و دستورات مداوم داریم.

البصری در این باره افزود: یک هماهنگی عالی میان فرماندهان حشد الشعبی و فرماندهان امنیتی وجود دارد و شهید ابومهدی المهندس نیز همواره روی این مسئله تمرکز داشت؛ این همکاری میان حشد و دستگاه های امنیتی بود که پیروزی را بدین گونه و با سرعت محقق ساخت.

معاون نایب رئیس حشد الشعبی در پایان نیز خاطر نشان ساخت: حشد الشعبی با دستگاه های امنیتی در یک اتاق عملیات همکاری می کند و یک سطح عالی از هماهنگی به ویژه در رابطه با عملیات امنیتی علیه تروریسم وجود دارد.

یادآور می شود که هسته اطلاع رسانی امنیتی وابسته به وزارت دفاع عراق شامگاه یک شنبه با صدور بیانیه کوتاهی اعلام کرد که پنج راکت کاتیوشا به منطقه سبز در مرکز شهر بغداد اصابت کرده اما هیچ گونه خسارتی به دنبال نداشته است.

با این حال برخی مسئولان آمریکایی در گفت و گو با رسانه های خبری تاکید کردند که از مجموع پنج راکت شلیک شده به سوی منطقه حفاظت شده سبز بغداد، سه راکت به مجتمع سفارت کشورشان اصابت کرده از جمله یک راکت که به سالن غذاخوری مجتمع خورده و در نتیجه آن نیز دست کم یک نفر زخمی شده است.

یک منبع امنیتی عراقی نیز در گفت و گو با پایگاه خبری السومریه نیوز ضمن تاکید بر این که حمله راکتی به منطقه سبز و سفارت آمریکا در بغداد دست کم سه زخمی بر جای گذاشته اما تاکنون هویت و تابعیت آنها مشخص نشده، خاطر نشان ساخت که بالگردهای آمریکایی اقدام به تخلیه شماری از افراد موجود در داخل سفارتخانه این کشور کردند و به دنبال حمله نیز تدابیر امنیتی شدیدی اتخاذ گردیده و راه های منتهی به سفارتخانه مسدوده شدند.