سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  دوشنبه 7 بهمن 1398  ::  22:19   

درخواست سفرای 16 کشور غربی برای تضمین تحقیقات درباره قتل معترضان عراقی

سرویس عراق و اقلیم کردستان - سفرای برخی کشورهای غربی در عراق تضمین دولت فدرال برای انجام تحقیقات درباره قتل صدها تن از معترضان این کشور و بازخواست عاملان آن را خواستار شدند.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری السومریه نیوز، سفرای 16 کشور غربی در بغداد شامگاه امروز (دوشنبه) با صدور بیانیه مشترکی در رابطه با اعتراضات عراق که از اول اکتبر سال گذشته میلادی آغاز شده و تاکنون ادامه دارد، از دولت فدرال این کشور درخواست کردند که انجام تحقیقات در رابطه با قتل بیش از 500 معترض ظرف این چهار ماه و بازخواست عاملان آن را تضمین کند.

سفرای کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، کانادا، هلند، اسپانیا، سوئد، نروژ، فنلند، رومانی، لهستان، مجارستان، کرواسی و جمهوری چک در این بیانیه مشترک، نیروهای امنیتی عراق و گروه های شبه نظامی را به استفاده بیش از حد و کشنده از زور علیه معترضان صلح طلب از جمله در شهرهای بغداد، پایتخت و ناصریه و بصره در جنوب این کشور از جمعه گذشته تاکنون متهم نموده و این اقدام را محکوم کردند.

سفرای این 16 کشور غربی در بغداد در بیانیه خود همچنین مدعی شدند: با وجود ضمانت های ارائه شده از سوی دولت فدرال، نیروهای امنیتی و گروه های مسلح به استفاده از گلوله جنگی در این اماکن (بغداد، ناصریه و بصره) ادامه می دهند و این مسئله منجر به کشته و زخمی شدن شمار زیادی از غیر نظامیان شده در حالی که برخی معترضان نیز در معرض ارعاب و آدم ربایی قرار می گیرند.

در بیانیه سفرای کشورهای مذکور همچنین آمده است: سفرا از دولت می خواهند که به آزادی های گردهمایی و حق اعتراض مسالمت آمیز همان گونه که در قانون اساسی عراق آمده، احترام بگذارد و از همه تظاهرکنندگان نیز درخواست می کند که از ماهیت مسالمت آمیز جنبش اعتراض آمیز محافظت کنند.

سفرای کشورهای غربی در بغداد در پایان بیانیه خود همچنین از دولت فدرال عراق درخواست کردند که انجام تحقیقات و بازخواست قابل اطمینان در رابطه با آن چه بیش از 500 مورد مرگ و هزاران زخمی در میان معترضان از اول اکتبر گذشته تاکنون خواندند را تضمین کند.