سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 8 بهمن 1398  ::  00:02   

مسئول نهاد روابط خارجی اقلیم کردستان:

بارزانی و ترامپ درباره افزایش نظامیان آمریکایی در عراق گفتگو نکرده اند

سرویس عراق و اقلیم کردستان- مسئول نهاد روابط خارجی دولت اقلیم کردستان، اعلام کرد که در دیدار میان رئیس اقلیم و رئیس جمهور آمریکا در حاشیه اجلاس داووس در مورد افزایش شمار نظامیان آمریکا در عراق گفتگو نشده است.

به گزارش کردپرس، صفین دزه یی طی گفتگو با شبکه تلویزیونی کردستان 24 اعلام کرد که طی دیدار انجام شده میان نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان و دونالد ترامپ رئیس جمهوری عراق، که در حاشیه اجلاس داووس در کشور سوئیس انجام شد، دو طرف هیچ گفتگویی را در مورد افزایش شمار نظامیان آمریکا در عراق، انجام نداده اند.

مسئول نهاد روابط خارجی دولت اقلیم کردستان،  افزود که دو طرف در این دیدار در مورد ضرورت ماندن نیروهای آمریکایی در عراق توافق داشته و تاکید شده که آمریکا و عراق مکانیسم جدیدی را برای استقرار نیروهای نظامی و ماموریت آنان در عراق، تدوین کنند.

همچنین ریبوار بابکه ایی رئیس کمیسیون روابط خارجی در پارلمان کردستان نیز تاکید کرد که آمریکا به هیچ عنوان قصد خروج از عراق را ندارد.

این در حالی است که مجلس نمایندگان عراق سه هفته پیش در یک جلسه فوق العاده با حضور عبدالمهدی برای تصمیم گیری درباره حضور نیروهای خارجی در این کشور در واکنش به شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ابومهدی المهندس، نایب رئیس سازمان حشد الشعبی و همراهان آنها در حمله هوایی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بین المللی شهر بغداد، مصوبه خروج نیروهای خارجی را به اتفاق آرای نمایندگان حاضر به تصویب رساند.

بر اساس این مصوبه که در یک جلسه با حضور همه نمایندگان شیعه مجلس عراق اما بدون حضور هیچ یک از نمایندگان کُرد و بیشتر نمایندگان سُنی به تصویب رسید، دولت فدرال به لغو درخواست کمک خود از ائتلاف بین المللی ضد داعش، پایبندی به پایان حضور هر گونه نیروی خارجی در خاک این کشور و همچنین جلوگیری از هر گونه استفاده آنها از خاک، آب و آسمان آن ملزم شد.

از سوی دیگر وزیر خارجه آمریکا شامگاه دوشنبه 7 بهمن / 27 ژانویه، طی گفتگو با نخست وزیر مستعفی عراق، از آمادگی کشورش برای انجام گفت و گوهای جدی درباره حضور نیروهای خارجی در عراق و همکاری برای تحقق حاکمیت این کشور خبر داد.