انتشار:  سه‌شنبه 8 بهمن 1398  ::  03:23   

درخواست حلبوسی از گروه‌های سیاسی عراق برای تسریع در انتخاب نخست‌وزیر

سرویس عراق و اقلیم کردستان - رئیس مجلس نمایندگان عراق از گروه های سیاسی این کشور خواست که در زمینه تشکیل دولت همکاری کنند و به فرآیند انتخاب نخست وزیر جدید سرعت ببخشند.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری رسمی عراق (واع)، دفتر اطلاع رسانی محمد حلبوسی، رئیس مجلس نمایندگان این کشور شامگاه دوشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که وی از جریان های سیاسی می خواهد در پرونده تشکیل دولت جدید با یکدیگر همکاری داشته باشند و به سرعت یک نامزد سازگار با آرمان های مردم را برای تصدی منصب نخست وزیری دولت فدرال انتخاب کنند.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، حلبوسی تاکید کرد که انتخاب یک دولت جدید و قدرتمند مورد حمایت گروه های سیاسی در عراق به شرط آن که دارای یک چشم انداز راهبردی روشن برای اجرای اقدامات اصلاح طلبانه و توانایی تحقق خواسته های مردم باشد، گام مهمی در راستای پایان دادن به بحران کنونی این کشور خواهد بود.

رئیس مجلس نمایندگان عراق با اشاره به این که هنوز میدان های اعتراضات شاهد حضور جوانان خواهان اصلاحات است، خاطر نشان ساخت که باید خواسته های به حق و یکپارچه جوانان معترض را شنید و برآورده کرد و با خردمندی با آنها تعامل داشت چرا که شهروندان این کشور هستند و این وظیفه دولت است که برای همه شهروندان خود زندگی آزاد و شرافتمندانه را فراهم سازد.

حلبوسی ضمن تاکید بر این که تعرض به دارایی های عمومی و خصوصی، مسدود کردن راه های ارتباطی و تعطیل کردن کار ادارات، به منافع عمومی عراق آسیب می رساند و به اعتبار معترضان صلح طلب و اهداف آنها برای انجام اصلاحات نیز لطمه می زند و در نتیجه جوانان باید خرابکاران را از میان خود دور سازند و از مسالمت آمیز بودن اعتراضات محافظت کنند، ادامه ریخته شدن خون معترضان و نیروهای امنیتی و تعرض های مکرر بدون افشای جزئیات و عوامل پشت پرده آن را محکوم کرد.

لازم به ذکر است که با وجود گذشت نزدیک به دو ماه از استعفای عادل عبدالمهدی از منصب نخست وزیری دولت فدرال عراق و پذیرش درخواست استعفا از سوی مجلس نمایندگان، هنوز دولت تحت رهبری وی به عنوان دولت اداره امور به کار خود ادامه می دهد چرا که جریان های سیاسی همچنان بر سر نخست وزیر جدید اختلاف نظر دارند و در نتیجه برهم صالح، رئیس جمهوری این کشور تاکنون فرد دیگری را مامور تشکیل کابینه جدید دولت نکرده است.

برچسب‌ها:
#عراق
#حلبوسی
#تشکیل دولت
#انتخاب نخست وزیر