انتشار:  سه‌شنبه 8 بهمن 1398  ::  03:25   

رئیس کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق:

هیچ کشوری از مصوبه خروج نیروهای خارجی از عراق مستثنی نیست

سرویس عراق و اقلیم کردستان - رئیس کمیسیون امنیت و دفاع مجلس نمایندگان عراق تاکید کرد که مصوبه مجلس مبنی بر خروج نیروهای خارجی از این کشور، همه کشورها را در بر می گیرد.

به گزارش کردپرس، محمد رضا آل حیدر، رئیس کمیسیون امنیت و دفاع مجلس نمایندگان عراق شامگاه دوشنبه در گفت و گو با خبرگزاری رسمی این کشور (واع) خاطر نشان ساخت که هیچ کشوری از مصوبه چند هفته پیش مجلس مبنی بر خروج همه نیروهای جنگی خارجی از عراق، مستثنی نیست.

آل حیدر در این باره اظهار داشت: عراق مصمم به خروج همه نیروهای جنگی از خاک خود و جلوگیری از احداث پایگاه های نظامی خارجی است و این مصوبه نیز برای هیچ کشوری استثنا قائل نمی شود.

رئیس کمیسیون امنیت و دفاع مجلس نمایندگان عراق همچنین تصریح کرد: مصوبه مجلس به دولت فدرال اجازه می دهد همه توافقنامه های امنیتی با سامانه جهانی در رابطه با همکاری اطلاعاتی، توسعه و همه زمینه خای آموزش را بر اساس نیاز دولت به این نیروها بازنویسی کند.

آل حیدر در پایان نیز خاطر نشان ساخت که مجلس نمایندگان عراق در حال هماهنگی با دولت فدرال است تا همه نیروهای جنگی به ویژه نیروهای آمریکا و ترکیه پس از آن که همه خطوط قرمز را زیر پا گذاشته و حاکمیت عراق را نقض کردند، از این کشور خارج شوند.

یادآور می شود که مجلس نمایندگان عراق سه هفته پیش در یک جلسه فوق العاده برای تصمیم گیری درباره حضور نیروهای خارجی در این کشور در واکنش به شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ابومهدی المهندس، نایب رئیس سازمان حشد الشعبی و همراهان آنها در حمله هوایی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بین المللی شهر بغداد، مصوبه خروج نیروهای خارجی را به اتفاق آرای نمایندگان حاضر به تصویب رساند.

بر اساس این مصوبه که در حضور همه نمایندگان شیعه مجلس عراق اما بدون حضور هیچ یک از نمایندگان کُرد و بیشتر نمایندگان سُنی به تصویب رسید، دولت فدرال به لغو درخواست کمک خود از ائتلاف بین المللی ضد داعش، پایبندی به پایان حضور هر گونه نیروی خارجی در خاک این کشور و همچنین جلوگیری از استفاده آنها از خاک، آب و آسمان آن ملزم شد.

برچسب‌ها:
#عراق
#مصوبه مجلس
#خروج نیروهای خارجی
#نیروهای آمریکایی
#نیروهای ترکیه