انتشار:  چهارشنبه 16 بهمن 1398  ::  14:44   

حملۀ ترکیه به شمال سوریه کردها را متحد کرد

سرویس سوریه – آشتی گروه های کرد سوری به دلایل متعدد دارای اهمیت است، از جمله کاهش نارضایتی عمومی از ادامۀ دعوای احزاب کرد در زمانی که شمال شرق سوریه از سوی ترکیه مورد حملۀ نظامی قرار گرفت و بخشی از آن اشغال شد.

شورای میهنی کردهای سوریه (ENKS)، سازمان فراگیر کردها در اپوزیسیون سوریه، سرانجام در مقابل فشار افکار عمومی و ایالات متحده، با بازگشایی دفاتر خود در شمال شرق سوریه موافقت کرد. هدف از این اقدام فراهم کردن زمینۀ اتحاد کردها در مذاکرات آینده با دولت مرکزی سوریه است.

این گروه همواره با حزب چپ گرای اتحاد دموکراتیک (PYD)، که مدیریت خودگردان تحت حمایت آمریکا را در شمال شرق سوریه اداره می کند، در تضاد بوده است. ENKS بارها [PYD را] متهم کرده است که در مناطق عمدتاً کردنشین اجازۀ فعالیت آزادانه ندارد و بسیاری از مقامات آن زندانی یا ناپدید شده اند.

مظلوم کوبانی فرماندۀ ارتش دموکراتیک سوریه (SDF) این تصمیم را «یک گام اعتماد ساز» ارزیابی کرد. این فرماندۀ کاریزماتیک کرد طلایه دار روند آشتی بوده است. او اخیراً به المانیتور گفت همۀ گروه های کرد باید در گفتگوها با دمشق حضور داشته باشند.

این اقدام چه اهمیتی دارد؟ آشتی گروه های کرد به دلایل متعدد دارای اهمیت است، از جمله کاهش نارضایتی عمومی از ادامۀ دعوای احزاب کرد در زمانی که شمال شرق سوریه از سوی ترکیه مورد حملۀ نظامی قرار گرفت و [بخشی از آن] اشغال شد.

گسترش دامنۀ اپوزیسیون کردهای سوریه که ENKS را با PYD پیوند دهد، به شورای میهنی کمک خواهد کرد تا از تصور آلت دست ترکیه بودن رها شود. این امر به شیوه ای مشابه به PYD نیز کمک خواهد کرد تا تصویر خود را به عنوان شعبۀ محلی حزب کارگران کردستان (PKK) کم رنگ کند. آنکارا از پیوندهای میان PYD و PKK به عنوان ابزار فشار بر دولت های خارجی برای اجتناب از برقراری روابط سیاسی با آن استفاده کرده است.

اتحاد کردهای سوریه به طور بالقوه به ایالات متحده این امکان را می دهد که در مذاکرات کمیتۀ تدوین قانون اساسی سوریه تحت نظر سازمان ملل متحد در ژنو، دری به روی PYD بگشاید. مقامات ENKS به عنوان بخشی از اپوزسیون سوری تحت حمایت ترکیه در این مذاکرات حضور دارند. PYD به خاطر ترکیه تا کنون از این مذاکرات کنار گذاشته شده است.

حزب دموکرات کردستان (پارتی) از احزاب حاکم در اقلیم کردستان عراق نقشی اساسی در نشاندن این گروه ها پای میز مذاکره داشته است. علاوه بر این، کوبانی حساسی زدایی با ENKS را راهی برای ایجاد دوستی با پارتی می داند، چرا که ادامۀ همکاری با آنان برای امنیت و رفاه اقتصادی مدیریت خودگردان که در بن بست جغرافیایی قرار گرفته، حیاتی است.

چه تحولاتی در پیش است؟ مقامات ENKS می گویند تاریخی برای بازگشایی دفاتر مشخص نشده است.

با وجود این، استراتژی ترکیه مبنی بر «تفرقه بینداز و حکومت کن» علیه آشتی میان گروه های کرد سوری رقیب فعال خواهد شد. هنوز مشخص نیست ترکیه چگونه تلافی خواهد کرد. اینک ترکیه با تراژدی قریب الوقوع ادلب و ماجراجویی های نظامی جدیدش در لیبی سرگرم است. این دو موضوع روابط رو به رشد ترکیه را با روسیه تحت تأثیر قرار داده اند. افزایش تنش میان آنکارا و مسکو می تواند تلاش های روسیه را برای نزدیک شدن به کردها و تشویق آنان به اتحاد، تسهیل کند.

در همین حال، منابع ENKS هشدار می دهند که اگرچه در صداقت کوبانی تردید ندارند، اما PYD هنوز امتحان خود را پس نداده است.

یک دام دیگر در این راه تفاوت در رویکردها است. ENKS از تحقق حقوق قومی کردها در مناطق عمدتاً کردنشین دفاع می کند. PYD در پی دست یابی به نظام اشتراکی رادیکال، با جریان قدرت از پایین به بالا، برای همۀ اقوام ساکن در جغرافیای گسترده تر شمال شرق سوریه، از جمله بخش های عمدتاً عرب نشین تحت کنترل SDF است.

 

نویسنده: امبرین زمان

منبع: المانیتور

ترجمه: خبرگزاری کردپرس – سرویس سوریه