انتشار:  چهارشنبه 23 بهمن 1398  ::  10:59   

کارشناس مسائل سوریه هشدار داد؛

احتمال کوچ گسترده کردهای سوریه به اروپا

سرویس جهان- دکتر فابریس بالانشه هشدار داد اردوغان به دنبال اتمام طرح کنترل بر مناطق کردنشین شمال سوریه است که در این صورت نزدیک به 700000 شهروند کرد سوریه راه اروپا را در پیش خواهند گرفت.

 

به گزارش کردپرس، ترکیه بعد از حمله اکتبر 2019 به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه و تصرف بخشی از این مناطق، اخیرا بر کنترل ادلب به قیمت رویارویی مستقیم با ارتش سوریه تمرکز کرده است.

دکتر فابریس بالانشه، پژوهشگر مسائل سوریه و استاد دانشگاه لیون 2 فرانسه در مقاله ای نسبت به ادامه توسعه گرایی ترکیه به رهبری رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور در سوریه بویژه در منطقه کردنشین این کشور هشدار داده است.

بالانشه در این مقاله که در سایت انستیو خاورمیانه واشنگتن منتشر شده، هشدار داده است اردوغان در کنار حملات اخیر به ارتش سوریه در ادلب، طرح کنترل کامل بر شمال سوریه و مناطق تحت کنترل کردها را کنار نگذاشته است. اردوغان به دنبال ایجاد کمربند امنیتی در شمال سوریه و بیرون راندن کردهای ساکن این منطقه است.

وی با اشاره به این که نیمی از جمعیت کردزبان کانتون کردنشین عفرین در شمال غرب سوریه، در نتیجه حمله نظامی 2018 ترکیه این منطقه را ترک کردند نوشت: ترکیه قصد دارد این تجربه را در بخش شمال شرقی سوریه تکرار کند و بعد از بیرون راندن کردهای ساکن این منطقه اعراب سنی وابسته به شورشیان سوری تحت حمایت خود را در این مناطق اسکان دهد.

او در این مقاله به این نکته اشاره کرده است که کردهای سوریه قبلا شبکه ای در اروپا ایجاد کرده اند و قصد دارند در صورت حمله جدید از سوی ترکیه از طریق این شبکه راه اروپا را در پیش بگیرند.

فابریس بالانشه هشدار داده است در صورت ادامه عملیات ترکیه برای کنترل کامل شمال سوریه، بیش از 650000 نفر از کردهای ساکن این مناطق مجبور به فرار خواهند شد و اولین مسیر آنها اقلیم کردستان عراق خواهد بود. کردهای سوریه شبکه ای ارتباطی در داخل اروپا ایجاد کرده اند و از طریق این شبکه از اقلیم کردستان به اروپا مهاجرت خواهند کرد.

استاد دانشگاه لیون فرانسه در توضیح علت تمایل ترکیه برای طرح ترکیه برای فراری دادن کردهای سوریه گفته است اردوغان می خواهد با استقرار اعراب سنی در مناطق کردنشین سوریه ارتباط پ.ک.ک و نیروهای نزدیک به این گروه معارض کردی را با ترکیه قطع کند.

وی معتقد است طرح ترکیه برای تصرف شمال سوریه در حال حاضر به دلیل مخالفت های روسیه و آمریکا و نیز کمبود بودجه متوقف شده است.

فابریس بالانشه می گوید ترکیه قصد دارد مانع از رسیدن بیش از دو میلیون آواره دیگر از ادلب به داخل ترکیه شده و به دنبال استقرار آنها در مناطق تحت تصرف خود در شمال سوریه از جمله مناطقی است که در اواخر سال گذشته از کنترل کردها خارج کرد اما این مناطق گنجایش اسکان این تعداد آواره را نخواهد داشت.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه
#کردها
#آمریکا
#روسیه