انتشار:  چهارشنبه 23 بهمن 1398  ::  23:10   

اتحادیه میهنی کردستان، علاوی را در انتخاب وزرا مخیر کرد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - صالح فقی، عضو اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) در رابطه با وزارتخانه های دولت فدرال عراق ضمن اعلام این که افراد مشخصی را بر محمد توفیق علاوی تحمیل نکردند بلکه وی می تواند هر فردی که مناسب می داند را انتخاب کند به شرط آن که حقوق طیف های مختلف و درصد نمایندگی آنها را رعایت کند، تاکید کرد که میان کردها بر سر مناصب اختصاص یافته به آنها تفاهم وجود دارد و هیچ گونه اختلافی در کار نیست.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری المسله، احزاب کُرد با وجود اختلافات عمیق میان خود، روی ابقای دستاوردهای تحقق یافته خود در دوره زمامداری عادل عبدالمهدی، نخست وزیر دولت اداره امور عراق تمرکز می کنند جایی که شخص عبدالمهدی تحقق این دستاوردها را برای کردها آسان کرد و در راس آنها نیز توافق مالی میان بغداد و اربیل در رابطه با پرداخت کامل سهم اقلیم کردستان از بودجه فدرال این کشور قرار دارد.

در همین راستا نیز صالح فقی، عضو اتحادیه میهنی کردستان (یه‌کیتی) اعلام کرد که احزاب کُرد و به طور مشخص اتحادیه و حزب دمکرات کردستان (پارتی) به عنوان دارندگان بزرگ ترین نمایندگی کردها در مجلس نمایندگان عراق، در رابطه با آن چه با محمد توفیق علاوی، نخست وزیر مامور تشکیل کابینه جدید دولت فدرال این کشور در جریان سفر وی به اقلیم کردستان مورد بررسی قرار می گیرد، تصمیم گیری کردند.

فقی در یک گفت و گوی مطبوعاتی در این باره خاطر نشان ساخت که مهم ترین خواسته کردها پیش از گفت و گو درباره مناصب، اجرای توافق مالی منعقد شده در دوره دولت عبدالمهدی در رابطه با ارسال اموال و بودجه کامل برای اقلیم کردستان است.

این عضو اتحادیه میهنی کردستان در رابطه با وزارتخانه های دولت فدرال عراق نیز ضمن اعلام این که افراد مشخصی را بر علاوی تحمیل نکردند بلکه وی می تواند هر فردی که مناسب می داند را انتخاب کند به شرط آن که حقوق طیف های مختلف و درصد نمایندگی آنها را رعایت کند، تاکید کرد که میان کردها بر سر مناصب اختصاص یافته به آنها تفاهم وجود دارد و هیچ گونه اختلافی در کار نیست.

به گفته فقی، اتحادیه میهنی کردستان حساسیت مرحله کنونی را درک می کند و به همین دلیل نیز چیزی جز اجرای توافق های مالی از علاوی درخواست نمی کند در حالی که بررسی مسائل دیگر به تعویق خواهد افتاد.

از سوی دیگر، یک منبع سیاسی اعلام کرد که مسعود بارزانی، رهبر حزب دمکرات کردستان برای پشتیبانی از نخست وزیر مامور تشکیل دولت جدید عراق شرط گذاشته که فواد حسین، وزیر کنونی دارایی دولت فدرال بار دیگر متصدی این منصب شود.

با این حال، اخلاص الدلیمی، عضو مجلس نمایندگان عراق از فراکسیون حزب دمکرات کردستان در یک گفت و گوی مطبوعاتی ضمن تاکید بر این که موضع واقعی و ثابت این حزب همان پایبندی به توافق میان دولت اقلیم کردستان و دولت فدرال بر سر حل و فصل مشکلات میان دو طرف و پایان دادن به اختلافات مالی و نفتی است، خاطر نشان ساخت که آن چه با عبدالمهدی مورد توافق قرار گرفت، با علاوی ادامه خواهد یافت.

الدلیمی با بیان این که موارد مذکور مهم ترین مسائلی به شمار می آیند که کردها برای علاوی در جریان سفر وی به اربیل مطرح خواهند کرد در حالی که مسائل دیگر جانبی هستند و هر یک در زمان خود مطرح خواهند شد، تاکید کرد که تاکنون هیچ گونه شرط و خواسته ای برای علاوی مطرح نشده است.

شیروان میرزا، عضو مجلس نمایندگان عراق از فراکسیون اتحادیه میهنی کردستان نیز به نوبه خود ضمن تاکید بر این که شروط کردها قانونی و حق آنها است و در احترام به حاکمیت اقلیم کردستان و وضعیت خاص شهروندان کُرد و پایبندی دولت جدید فدرال به قانون اساسی عراق خلاصه می شود، خاطر نشان ساخت که شمار وزارتخانه های کابینه دولت علاوی به اندازه ماهیت برنامه دولت وی اهمیت ندارد.

این در حالی است که پیشتر برخی منابع آگاه فاش ساختند که قرار است نخست وزیر مامور تشکیل دولتی جدید عراق طی روزهای آینده راهی اقلیم کردستان شود تا در رابطه با تشکیل کابینه دولت انتقالی خود گفت و گو کند.

در همین رابطه نیز یک منبع کُرد اعلام کرد که علاوی اوایل هفته آینده راهی اقلیم کردستان می شود و در جریان این سفر نیز با نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم، رهبر حزب دمکرات کردستان و دیگر مقامات این حزب و اتحادیه میهنی کردستان دیدار و گفت و گو خواهد کرد.

به گفته منبع مذکور که نام وی فاش نشده، رهبران کُرد در دیدار با علاوی خواسته های خود را مطرح خواهند کرد که مهم ترین آنها عدم لغو توافق منعقد شده میان بغداد و اربیل در دوره نخست وزیری عبدالمهدی مبنی بر اقدام اقلیم کردستان در تحویل 250 هزار بشکه نفت در روز به دولت فدرال عراق در مقابل دریافت سهم کامل خود از بودجه عمومی کشور و حقوق کارمندان دولت در اقلیم می باشد.

این منبع کُرد همچنین اعلام کرد که مقامات اقلیم کردستان مسئله ادغام حقوق نیروهای پیشمرگ با وزارت دفاع دولت فدرال و اجرای این مسئله در چارچوب بودجه عمومی سال جاری میلادی، اوضاع امنیتی مناطق مورد مناقشه بغداد و اربیل، افزایش خطر گروه تروریستی داعش و احتمال همکاری نیروهای پیشمرگ و ارتش عراق را با نخست وزیر مامور تشکیل دولت جدید این کشور بررسی خواهند کرد.

منبع مذکور خاطر نشان ساخت که کردها برای تصدی مناصب و وزارتخانه های متعلق به خود در دولت فدرال عراق، گزینه های متعددی معرفی خواهند کرد تا علاوی از میان آنها افراد مناسب را انتخاب کند با این حال می خواهند که یکی از رهبران حزب دمکرات کردستان متصدی وزارت دارایی شود چرا که این منصب فایده زیادی برای اقلیم کردستان دارد و این مسئله نیز در دوره فعالیت فواد حسین به عنوان وزیر دارایی دولت عبدالمهدی به اثبات رسیده است.

پیش از آن نیز فارس عیسی، نماینده دولت اقلیم کردستان در بغداد ضمن اعلام این که علاوی گفت و گو با احزاب و جریان های سیاسی مختلف عراق برای تشکیل دولت جدید این کشور را آغاز کرده و به همین منظور نیز با احزاب شیعه، کُرد و سُنی وارد مذاکره می شود، تاکید کرده بود که هدف وی از دیدار با طیف های مختلف، حمایت آنان از کابینه دولت خود است چرا که برای موفقیت دولت به حمایت احزاب سیاسی و مردم نیاز دارد.

عیسی در این باره از تصمیم نخست وزیر مامور تشکیل دولت جدید عراق برای سفر به اقلیم کردستان و دیدار با رهبران احزاب سیاسی اقلیم طی دو هفته آینده خبر داده و گفته بود که کردها در گفت و گو با وی خواسته های خود را مطرح کرده و خاطر نشان خواهند ساخت که سهم آنان در دولت آینده اگر از دولت عبدالمهدی بیشتر نباشد نیز نباید کمتر باشد.

یادآور می شود که پس از گذشت دو ماه از استعفای رسمی عبدالمهدی از منصب نخست وزیری دولت فدرال عراق و پذیرش درخواست استعفای وی از سوی مجلس نمایندگان، در نهایت برهم صالح، رئیس جمهوری این کشور شامگاه شنبه هفته گذشته علاوی را مامور تشکیل کابینه جدید دولت فدرال کرد و در نتیجه وی بنا بر قانون اساسی، از همان روز تا یک ماه فرصت دارد دولت خود را تشکیل دهد تا جای دولت کنونی اداره امور را بگیرد و برای برگزاری انتخابات زودهنگام آماده سازی کند.

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#احزاب کُرد
#دولت عبدالمهدی
#محمد علاوی