سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  پنج‌شنبه 24 بهمن 1398  ::  09:50   

صلاح الدین دمیرتاش:

ترکیه با ورود به جنگ داخلی سوریه از طریق گروه های سلفی در پی تاسیس دولت اخوان المسلمین است

سرویس ترکیه - صلاح الدین دمیرتاش، رئیس مشترک سابق حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در یادداشتی با عنوان "بن بست ترکیه در ادلب" در روزنامه ینی یاشام نوشت: ترکیه با ورود به جنگ داخلی سوریه از طریق گروه های سلفی در پی تاسیس دولت اخوان المسلمین است.

به گزارش کردپرس، صلاح الدین دمیرتاش، رئیس مشترک سابق حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در یادداشتی با عنوان "بن بست ترکیه در ادلب" در روزنامه ینی یاشام با اشاره به تحولات اخیر در بحران ادلب میان ترکیه و سوریه عنوان کرد: «اردوغان از آغاز جنگ داخلی در سوریه بر اساس دو هدف عمده حرکت کرده است. اول: ممانعت از دستاوردهای کردها در سوریه، دوم: ورود به جنگ داخلی سوریه به وسیله گروه های سلفی افراطی در راستای تاسیس یک دولت اخوان المسلمین در سوریه. این در حالی است که هدف اساسی ایران، روسیه و سوریه نابود کردن گروه های سلفی است».

دمیرتاش در بخشی از یادداشت خود اعلام می کند: «حل و فصل سیاسی بحران سوریه به هر شکلی که شده صورت خواهد گرفت. مذاکرات ژنو به هر ترتیبی که هست باید با نتیجه حل و فصل بحران به پایان برسد. ولی در روند ژنو نواقص بسیار سنگینی وجود دارد و دلیل آن نیز مواضع بسیار تند و خشن اردوغان نسبت به حضور کردها در میز مذاکرات ژنو است. این درحالی است که تا عدم حل و فصل مسئله ادلب و حضور کردها در مذاکرات ژنو رسیدن به یک راه حل سیاسی غیرممکن خواهد بود. ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بارها از اردوغان درخواست خلع سلاح گروه های مسلح در ادلب را کرده است. زیرا بر هیچ کس پوشیده نیست که گروه هایی مانند تحریر الشام در ادلب با حمایت های تسلیحاتی ترکیه سرپا مانده اند. اردوغان نیز خود این موضوع را انکار نمی کند».

وی در پایان یادداشت خاطرنشان کرده است: «همه چیز در سوریه بر علیه ترکیه عمل می کند ولی اگر ترکیه از استراتژی اشتباه خود در سوریه دست بردارد همه چیز به نفع ترکیه خواهد شد. یعنی با پایان دادن به حمایت های خود از تمام گروه های مسلح در سوریه با کردها و دمشق دور میز مذاکرات بنشیند. در این صورت ورق تماماً برای ترکیه برخواهد گشت. این کار باعث خواهد شد تا درهای حل و فصل سیاسی بحران نیز تا انتها گشوده شود».

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#روسیه
#ترکیه
#کردها